начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Развод

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Развод

Мнениеот river9009 » 04 Окт 2022, 13:53

Здравейте на всички, нов съм във форума и се извинявам ако съм публикувал темата в грешния раздел. Благодаря

Казуса ми е свързан с това, че се развеждаме по взаимно съгласие, но къщата в която живеем със съпругата ми е моя, прехвърлена на мен, чрез дарения по време на брака. Пак казвам - дарение.
Може ли да има претенции към имота ми след развода? Благодаря
river9009
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Окт 2022, 13:48

Re: Развод

Мнениеот guest1 » 05 Окт 2022, 07:14

Здравейте!

Може да има претенции, но ще са неоснователни! Защото

Лично имущество
Чл. 22.
(1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещните права, придобити от единия съпруг, когато кредитор е насочил изпълнение за личен дълг на другия съпруг по реда на глава четиридесет и четвърта от Гражданския процесуален кодекс върху вещни права, които са съпружеска имуществена общност.
(2) Лични са движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които му служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или на занаят.
(3) Лични са вещните права, придобити от съпруг - едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие.
Семеен кодекс
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Развод

Мнениеот ilian_todorov » 05 Окт 2022, 14:19

river9009 написа:Здравейте на всички, нов съм във форума и се извинявам ако съм публикувал темата в грешния раздел. Благодаря

Казуса ми е свързан с това, че се развеждаме по взаимно съгласие, но къщата в която живеем със съпругата ми е моя, прехвърлена на мен, чрез дарения по време на брака. Пак казвам - дарение.
Може ли да има претенции към имота ми след развода? Благодаря

Колегата много точно е цитирал закона. :idea:

Ако обаче имате деца по време на брака, съпругата Ви ако няма жилище може да поиска да остане да живее с тях в къщата Ви докато децата навършат 18 години. :idea: Естествено Вие може да претендирате за наем, който ще бъде определен от съда. :idea:
Щом като е по взаимно съгласие разводът, едва ли ще берете такива ядове. :idea: Реших да Ви предупредя, какво би могло да стане и дано се размине. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Развод

Мнениеот christophermiller » 01 Мар 2023, 12:54

river9009 написа:Здравейте на всички, нов съм във форума и се извинявам ако съм публикувал темата в грешния раздел. Благодаря MI Bridges App
MI Bridges App
Казуса ми е свързан с това, че се развеждаме по взаимно съгласие, но къщата в която живеем със съпругата ми е моя, прехвърлена на мен, чрез дарения по време на брака. Пак казвам - дарение.
Може ли да има претенции към имота ми след развода? БлагодаряMI Bridges App

Здравейте! Отговорът на въпроса Ви зависи от правната система във Вашата държава и конкретните условия на дарението. Въвобще, ако къщата е била дарена на Вас по време на брака, има риск да бъде разглеждана като семейна имот и да бъде обект на разпределение при развод, въпреки че е била дарена на Вас.MI Bridges App
MI Bridges App
Ако сте в България, в съответствие с българското законодателство, къщата би била разглеждана като лично имущество, което не е подлежащо на разпределение при развод, ако е било придобито преди брака или е било придобито чрез дарение, като е необходимо доказателство за дарението.MI Bridges App
MI Bridges App
Това обаче не е универсален отговор и е възможно правната система и конкретните условия във Вашата държава да бъдат различни. Затова би било най-добре да се консултирате с квалифициран юрист, който може да Ви предостави конкретна и специфична правна консултация въз основа на законодателството на Вашата държава и детайлите на Вашия случай. MI Bridges App
christophermiller
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Фев 2023, 12:30


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron