начало

Щабът: Носете маски – ще карате вируса по-леко Щабът: Носете маски – ще карате вируса по-леко

Отказ от наследство - спешно

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 16 Сеп 2020, 13:08

Здравейте,

преди дни ми се обадиха, че баща ми е починал. Говори се, че дължи много пари и може би и данъци. Родителите ми са разведени отпреди 44 години. С баща ми не поддържахме връзка. Не знам къде се води като регистрация по лична карта, за да търся от съответната община удостоверение за наследници, с което да се откажа от наследство в същия град. Починал е в гр. Банкя. Как мога да получа информация за адреса му по ЛК и откъде да търся препис от смъртния акт? Моля ви, дайте ми съвет!

В момента се измъквам от свои собствени дългове и неговите просто ще ме заробят до живот.
vessto
Нов потребител

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот jhoro » 16 Сеп 2020, 16:12

Здравейте!
Смъртния акт се издава и съхранява в служба „„Гражданска регистрация и административно обслужване““ (ГРАО).
Отидете с Вашата лична карта (или друг документ за самоличност) в звеното им във Вашата община.
Удостоверение за наследници се издава на основание на:
Закон за гражданската регистрация - чл. 24, ал. 1; чл. 106, ал. 1, т. 1, във връзка с; чл. 5, т. 2
Наредба № РД-02-20-6 от 24.04.2012 г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението - чл. 9; чл. 10; чл. 11; чл. 12
Факта, че нямате информация за последните постоянен и настоящ адрес само ще забави нещата, но не е пречка.
Чл. 11. (2) За определяне на наследниците по закон длъжностното лице прави пълна проверка в регистъра на населението, а когато е необходимо, и в регистрите на актовете за гражданско състояние.
от Наредбата
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител

Мнениеот vessto » 17 Сеп 2020, 10:34

Много Ви благодаря за отговора!
vessto
Нов потребител

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 01:47

Здравейте отново!

В Търговски Регистър видях, че лаща ми е имал 2 фирми, и двете имат запори. Единият запор надхвърля капитала на фирмата. Тези фирми и съответно техните задължения ще бъдат ли отнесени към мен? Имал е и кола, сигурно и там ще се прехвърлят някакми такси?
vessto
Нов потребител

Мнениеот ykovachev » 01 Окт 2020, 09:05

vessto написа:Здравейте отново!
В Търговски Регистър видях, че лаща ми е имал 2 фирми... Тези фирми и съответно техните задължения ще бъдат ли отнесени към мен?

Много общо казано. "Фирми" има различни, някои с ограничена отговорност, други - не. Съветът ми е да престанете да подпитвате вече във форума, защото нещата се усложняват достатъчно - време е за консултация с адвокат. Не е толкова скъпо, а пък може да се спестят големи главоболия и разходи. Преценката за това, разбира се, е Ваша.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 10:25

Ако имах пари за адвокат нямаше да питам тук. ЕООД са и двете фирми.
vessto
Нов потребител

Мнениеот borovinka » 01 Окт 2020, 11:16

Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител

Мнениеот jhoro » 01 Окт 2020, 11:31

vessto написа:Ако имах пари за адвокат нямаше да питам тук. ЕООД са и двете фирми.

Ок - разбираемо е. Нямате пари за консултация - питате тук. Но поне уточнявайте всички детайли!
Защото е казано - „Когато задаваш теоретични въпроси - получаваш ... теоретични отговори“!

Щом става дума за Еднолично Дружество с Ограничена Отговорност (ЕООД) - отговора е лесен!
По определение - ООД е дружество (фирма), „учредителите на което отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството“!
Ако капиталът на ЕООД-то е 2 (два) лева (колкото е минимума) дружеството може да има задължения за 2 милиона - собственика ще загуби само тези два лева!
Това за фирмите. За автомобила - трябва да проверите статута му. Казвате „имал е“ - в момента все още ли е негова собственост? Или е продаден, спрян от движение, дерегистриран ... За кои периоди данъка е платен и за кои е дължим?
Питайте в НАП, НОИ, КАТ - там поне не искат пари за проверките. Повече питайте и по-малко подписвайте. Поне докато не сте сигурни, дали няма да се „набутате“!

borovinka написа:Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.

Съгласен съм, но ... казвайки „малка сума“ - имайте предвид, че за един човек - 100 000 лева са „джобни“, а за друг - 100 лева са фалит! Все още в България НЯМА адвокати, които да консултират „на доброволни начала“ - безплатно.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 12:06

Имам вноски към колектори и живея под наем. Остават ми 200 лв. за храна месечно. Ако имах "излишни" пари нямаше да ползвам безплатни услуги.

Капиталовият му дял е 5000 лв. и за двете фирми. Единият запор е под тази сума, другият е 8000 лв., без лихвите.
vessto
Нов потребител

Мнениеот Melly » 01 Окт 2020, 12:15

jhoro написа:
vessto написа:Ако имах пари за адвокат нямаше да питам тук. ЕООД са и двете фирми.

Ок - разбираемо е. Нямате пари за консултация - питате тук. Но поне уточнявайте всички детайли!
Защото е казано - „Когато задаваш теоретични въпроси - получаваш ... теоретични отговори“!

Щом става дума за Еднолично Дружество с Ограничена Отговорност (ЕООД) - отговора е лесен!
По определение - ООД е дружество (фирма), „учредителите на което отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството“!
Ако капиталът на ЕООД-то е 2 (два) лева ([size=85]колкото е минимума) дружеството може да има задължения за 2 милиона - собственика ще загуби само тези два лева!
Това за фирмите. За автомобила - трябва да проверите статута му. Казвате „имал е“ - в момента все още ли е негова собственост? Или е продаден, спрян от движение, дерегистриран ... За кои периоди данъка е платен и за кои е дължим?
Питайте в НАП, НОИ, КАТ - там поне не искат пари за проверките. Повече питайте и по-малко подписвайте. Поне докато не сте сигурни, дали няма да се „набутате“!

borovinka написа:Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.

Съгласен съм, но ... казвайки „малка сума“ - имайте предвид, че за един човек - 100 000 лева са „джобни“, а за друг - 100 лева са фалит! Все още в България НЯМА адвокати, които да консултират „на доброволни начала“ - безплатно.

Към питащия, потребител vessto:

Особено опасно е да се доверите на написаното от потребителя "jhoro", тъй като по същество изказването му относно размера на отговорността на собственика на ЕООД е лишено от правна логика, а в останалата му част - е извън темата.

Предупреден сте! :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител

Назад към Семейни казуси