начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Обезпечаване на дълг/кредит с движимо имущество

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обезпечаване на дълг/кредит с движимо имущество

Мнениеот atom22 » 11 Дек 2021, 23:22

Имам няколко сценария които макар да не ме засягат по никакъв начин към момента, би ми било интересно да разбера как работят ако работят в България. Всичките са за обезпечаване на заем чрез движими вещи, понеже за недвижимите всички сме наясно как се случват, прави се масово. Та ако реша да изтегля 10 000лв. кредит от някоя българска банка бих ли могъл да им предложа:
1. Колата си като обезпечение която е Пасат B8 например и струва 30 000лв, те ще я вземат ли физически или само на документи, ако е на документи какво ще стане ако получи щета колата докато дълга не е изплатен?
2. Кюлче/та злато.
3. Акции/облигации, как определят отношението заем/обезпечение при тях, ако вземем Nvidia като компания за пример.
atom22
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Обезпечаване на дълг/кредит с движимо имущество

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Дек 2021, 03:51

Има реален залог - трябва да дадете самата кола на паркинг, тук е нужно да Ви дадат пълномощно за - лев-десен мигач, тоест да можете да си я управлявате - но - е в залог.

Другите неща се оставят във владение на заемодателя и кредитора и така нататък.
За акции - те имат особен характер и трябва да се заложат по особен ред.

Най-добре е Особен залог, той има регистър в една агенция и трае 5 години, това-онова.

Там се записва имуществото, доста ми е късно да обяснявам теорията.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Обезпечаване на дълг/кредит с движимо имущество

Мнениеот guest1 » 12 Дек 2021, 13:45

Освен, че е дълго за обясняване - може да е и безсмислено! Ако кредитора не приеме такова обезпечение!

Колкото до казуса ...
atom22 написа:... какво ще стане, ако получи щета колата докато дълга не е изплатен?

Нищо особено няма да стане!
Кредитодателя ще иска застраховка „Каско“ (пълно каско) - както е при покупка на изплащане (лизинг).
Премията по застраховката ще я плати кредитополучателя!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1876
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Обезпечаване на дълг/кредит с движимо имущество

Мнениеот atom22 » 12 Дек 2021, 15:50

А ако избера варианта да оставя колата физически във владение на банката трябва ли каско, те ли ще ми кажат къде да я паркирам, те дали са подготвени за такъв вариант или аз трябва да уредя мястото и да им оставя ключовете?
atom22
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 26 госта


cron