начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Вдигане на шум от съседи през деня

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот ivahristova » 08 Май 2021, 11:38

Здравейте,
преди около 10 дни под нас се нанесе нов съсед.В апартамента живее възрастен дядо,който не е добре със слуха.
Новият съсед е негов зет и започва сутринта в 7.00ч да говори на доста висок глас.Сградата е гредоред и се чува много силно.А аз съм с заболяване и гледам сутрин да поспя повече,на работа съм по-късно.Направих 2 пъти забележка на съседа,но шума продължава,дори и в събота и неделя.
Какво може да се направи в случай,в който шумът е през деня,а не в часовете,определени от закона в които е забранено да се вдига шум?
Благодаря1
ivahristova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Юни 2020, 08:58

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот optimist7 » 08 Май 2021, 21:48

Май нищо :| Звънял съм в полицията за силна музика, някъде около 200 метра от мен, към 19 часа и отказаха да пратят кола. Иначе след 10 вечерта реагират. В къщите наоколо има селяндури, които си говорят все едно са на баира, без да се касае за здравословен проблем, но не им обръщам внимание
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот guest1 » 08 Май 2021, 23:11

ivahristova написа:Какво може да се направи в случай,в който шумът е през деня,а не в часовете,определени от закона в които е забранено да се вдига шум?
Благодаря1

За подобни проблеми - без значение часа - препоръчвам тапи за уши. Или антифони!
Както вече казаха - органите на реда … няма да я свършат никаква.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот kosharevski » 14 Юни 2021, 16:41

Ако купите на дядото слухов апарат, това дали не би излязло по-евтино от това да си тровите нервите и да губите време (а то е пари) в търсене на несъществуващо решение?
kosharevski
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2021, 14:47

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 17:02

optimist7 написа:Май нищо :| Звънял съм в полицията за силна музика, някъде около 200 метра от мен, към 19 часа и отказаха да пратят кола. Иначе след 10 вечерта реагират. В къщите наоколо има селяндури, които си говорят все едно са на баира, без да се касае за здравословен проблем, но не им обръщам внимание

През деня - както и да е.
Нощес, след 01:00 часа - от терасата слушах някакъв. Не знам какъв беше - поне пиян - но го чувах идеално. А къщата е на 70-80 метра.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот ivanov_p » 09 Юли 2021, 16:15

Какво може да се направи в случай,в който шумът е през деня,а не в часовете,определени от закона в които е забранено да се вдига шум?


Има нарочна наредба, цитирал съм я тук няколко пъти, която определя стойностите на нивата шум който е допустим както през вечерта, така и през деня, а те са достатъчно ниски, напр. в жилище проникващия шум през деня е 35 дб, а вечер 30 дб, а ако е пулсиращ се намалява с още 5 дб. Това обаче едва ли ще ви помогне като се има предвид, че източника е дядо, а не машина или уредба. Поговорете със съседите, вкл. и за слухов апарат, а ако има висок шум от телевизор, което е често при възрастни хора с увреден слух и за слушалки.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот pvassilev » 17 Юли 2021, 00:50

И аз го имам този проблем с шум от съседи през деня. Но тази наредба само определя вредното влияние на шума върху здравето в зависимост от нивото му.
НАРЕДБА № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната
среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на
денонощието, граничните стойности на показателите за шум в
околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите
за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението
Издадена от министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите, обн., ДВ, бр. 58 от
18.07.2006 г.
Тя не определя забрани и наказания за нарушаване на шума.
И аз мисля върху варианти. Шум над 80 децибела уврежда здравето и слуха. Мислил съм да платя на РЗИ да дойдат като съседите вдигат шум да замерят нивото. Но дали ще реагират навреме, и дали могат да дойдат след 22.00 ч, тъй като и тогава вдигат шум, не знам. Може би съд за неимуществени вреди, но трябва да докажеш, че имаш увреждане на здравето, примерно високо кръвно. Има един професор, специалист по шума, в ИСУЛ мисля че е, може да даде писмено някакво научно изследване как нивото на шум уврежда здравето. Въобще трябва да се търсят начини, крайно време е да има осъдени съседи за шум, увреждащ здравето. Ако се приеме например вътрешен правилник на етажната собственост, според който пред деня е забранено да се вдига шум, по-висок от цитирания в Наредба н 6 на МЗ, тогава съседи ОС на входа може да ги извади от жилището им за три години поради системно нарушаване на вътрешния ред и спокойствие в етажната собственост.
pvassilev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 03 Май 2007, 21:30

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот guest1 » 17 Юли 2021, 01:04

Колко дълбоки разсъждения, от „колко кладенци вода донесохте“ - за нещо толкова просто!!!
Един лягал рано - пречи му шума след 22:00, друг легнал късно - пречи му шума преди 10:00, трети бил „нощна смяна“ - пречи му шума преди 12:00 ...

Ще перефразирам мисълта - „Има съседи - има проблеми!“

Решението е - къща, самостоятелна, в гората. Най-близките съседи - на 200 метра!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron