начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Задължения на особения представител

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задължения на особения представител

Мнениеот effigy » 18 Дек 2020, 14:06

Здравейте,
Пред мен стои следния казус - назначена съм като особен представител на ответника по делото. Постановеното от СРС решение е основателно, правилно, законосъонбразно. В нормална ситуация - ако бях адвокат на клиент бих го посъветвала да не обжалва - решението на въззивната инстанция ще потвърди първоинстанционното.
ЗПП мълчи. Длъжна ли съм да обжалвам решението на СРС? Същестува ли възможност да ми бъде потърсена отговорност защо не съм депозирала ВЖ?
Благодаря на отзовалите се.
effigy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Дек 2020, 13:52

Re: Задължения на особения представител

Мнениеот nikodim77 » 19 Дек 2020, 21:06

Здравейте,
В случай, че клиентът Ви държи на обжалването, то да, длъжна сте да уважите интересите му независимо от обстоятелството, че сте ОП., Но, ако той е съгласен с Вас, че последващи действия на по-горна инстанция са излишни, и че едно такова дело ще е непечелимо, или пък се е дезинтересирал и нямате връзка с него, то спирате до тук. Всъщност Вашият „проблем” е аналогичен на разисквания тук:
viewtopic.php?t=66971
В темата се включиха все юристи и можете да се водите от техните мнения
Успех :)
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Задължения на особения представител

Мнениеот propensity » 20 Дек 2020, 01:52

nikodim77 написа:Здравейте,
В случай, че клиентът Ви държи на обжалването, то да, длъжна сте да уважите интересите му независимо от обстоятелството, че сте ОП., Но, ако той е съгласен с Вас, че последващи действия на по-горна инстанция са излишни, и че едно такова дело ще е непечелимо, или пък се е дезинтересирал и нямате връзка с него, то спирате до тук. Всъщност Вашият „проблем” е аналогичен на разисквания тук:
https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=66971
В темата се включиха все юристи и можете да се водите от техните мнения
Успех :)


Това, което най-вероятно изпускаш, е че колежката, най-вероятно, без да сме сигурни, е назначена за служебен представител на лице, което не може да бъде открито, каквито са не малко случаии в практиката.

Ако колежката имаше достъп до лицето, което защитава, отново най-вероятно този въпрос нямаще да стои тук, а щеше да е изчистен помежду им.

И ако действително случаят е такъв, моят съвет, или по-скоро това, което аз бих направил е /без да съм запознат с детайлите по делото/ - обжалване пред ВИ.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Задължения на особения представител

Мнениеот nikodim77 » 20 Дек 2020, 03:23

Привет propensity,
И по темата, която съм посочил в предходния ми пост сме били „нощни птици” ето, че и сега… :D
Да, мина през ума, че е възможен вариантът за липса на комуникация м-у представител и представляван, но не се впуснах в подробности. Ще напиша какво се случи по делото, обект на другата тема:
След постановяване на първоинсатнционното СР адвокатът на ответника, който адвокат бе служебно назначен, депозира в съда молба, в която молеше да бъде освободен от задълженията си по процесуално представителство. Като основен аргумент изтъкна, че не вижда основания и смисъл в по-нататъшни действия. В молбата беше посочено и това, че няма връзка и по никакъв начин не може да осъществи такава с представляавания.
Да, интересен е моментът с липсата на комуникация м-у представител и представляван!?
Адвокатът трябва да гадае, какви са желанията на „клиента” му и какви действия следва да предприеме. Да не говорим за необходимостта от събиране на данни и доказателства, които адвокатът няма от къде да извади

пп. Делото е това: Р-ие. 693 от 01.08.2019 г. по гр.д.№ 40 /2019 г. на РС -Враца
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Задължения на особения представител

Мнениеот kalahan2008 » 20 Дек 2020, 12:14

Аз обикновено в такава ситуация не обжалвам, тъй като обжалването ще натовари представлявания с допълнителни разноски. Щом делото със сигурност ще бъде загубено, това е по-правилният подход.
Не така стои въпросът, ако съществува някаква вероятност във въззивната инстанция да бъде спечелено делото /дори и частично/. Когато преценя, че решението на първоинстанционния съд е неправилно, обжалвам, дори и с риск са натоваря представлявания с допълнителни разноски. Но това се случва рядко.
Разбира се, ако има контакт с клиента, правя това, което каже, освен ако не е нещо безумно и невъзможно-тогава хич не се съобразявам с мнението му, под глупости не се подписвам.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4183
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Задължения на особения представител

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Дек 2020, 19:15

Явно става въпрос за комунална услуга и интересът е малък.

Виждал съм много подобни "изоставени" дела, а понякога има и самоотвержени служебни адвокати.

Преценката е на служебният адвокат в случая и никой не може да го опровергае, макар правото да е разтеглива материя и няма експертиза, която да даде оценка - дали едно дело ще се спечели или не.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron