начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

за титлите пред името

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


за титлите пред името

Мнениеот tochotocho » 29 Дек 2019, 21:33

Гледам в писмата на Топлото, Соф.вода и т.н отдолу има подпис ИНЖ. ....... На какво са тези инженери - на водата , на топлото и пр. Какво пише в дипломите им.
Завършилите бившия Карл Маркс Икономически институт сега се пишат " Дипломиран Икономист "
Аз съм завършил и съм се дипломирал в Софийския университет - Химически факултет с първа специалност ХИМИЯ и втора специалност ФИЗИКА. Следва и аз като инженерите пред името си да слагам хим.физ. Петър ....... Освен това съм изучавал и преподавателско право с право да преподавам ХИМИЯ и ФИЗИКА в гимназиален курс и имам титла преподавател, на западен език ПРОФЕСОР, ударението е на първото О Такава беше и Анжела Дивид ! Представяха ни е като ПРОФЕСОР. И аз като преподавател съм ПРОФЕСОР. Освен това съм и хаджия- посетил съм Божи гроб и имам сертификати Сега и аз ще се подписвам като тези инженери като: ХИМ. ФИЗ. ХАДЖИ Петър ......
Представете си да се обърнете към лекар напр. г-н Петров , Е, не така ,изисква се доктор Петров!! Имах тъкъв случай- при лекар второ ниво. Казвам: изпраща ме вашия колега от.... Петров. Гледа ме умно и казва - не познавам такъв. Влизам в подробности ! Е, ами така кажете - изпраща ви ДОКТОР Петров. , а не Петров.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: за титлите пред името

Мнениеот bvoykov » 30 Дек 2019, 20:16

Койт' с колкот' иска титли да се представя, няма да му ги чета всите.
Аз предлагам, когато достигнат достолепна възраст, да се титулуват и с титлата "бай". Като бай Тошо например.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: за титлите пред името

Мнениеот tochotocho » 31 Дек 2019, 17:58

Глупости пишеш! Ако си завършил гимназия -пиши се завършил гимназия. ! Имаше такива където пишеха - учил в ... гимназия , или още по голям гаф. учила в .... факултет. Не се питат завършил ли си го ! При сегашното ПЛАТЕНО образование може да запишеш , каквото си искаш. Вземи У-ние и и се пиши учил в .... факултет.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: за титлите пред името

Мнениеот jhoro » 01 Яну 2020, 14:46

tochotocho написа:Гледам в писмата на Топлото, Соф.вода и т.н отдолу има подпис ИНЖ. ....... На какво са тези инженери - на водата , на топлото и пр. Какво пише в дипломите им.
Завършилите бившия Карл Маркс Икономически институт сега се пишат " Дипломиран Икономист "
Аз съм завършил и съм се дипломирал в Софийския университет - Химически факултет с първа специалност ХИМИЯ и втора специалност ФИЗИКА. Следва и аз като инженерите пред името си да слагам хим.физ. Петър ....... Освен това съм изучавал и преподавателско право с право да преподавам ХИМИЯ и ФИЗИКА в гимназиален курс и имам титла преподавател, на западен език ПРОФЕСОР, ударението е на първото О Такава беше и Анжела Дивид ! Представяха ни е като ПРОФЕСОР. И аз като преподавател съм ПРОФЕСОР. Освен това съм и хаджия- посетил съм Божи гроб и имам сертификати Сега и аз ще се подписвам като тези инженери като: ХИМ. ФИЗ. ХАДЖИ Петър ......
Представете си да се обърнете към лекар напр. г-н Петров , Е, не така ,изисква се доктор Петров!! Имах тъкъв случай- при лекар второ ниво. Казвам: изпраща ме вашия колега от.... Петров. Гледа ме умно и казва - не познавам такъв. Влизам в подробности ! Е, ами така кажете - изпраща ви ДОКТОР Петров. , а не Петров.

Логичен, и в същото време глупав въпрос. Показва непознаване на материята.
Образователно-квалификационната степен (защото е такава, а не звание) „Инженер“, каквато навремето се получаваше след завършване на технически ВУЗ, означава „технически специалист с висше образование“.
А „доктор“ е образователна и научна степен! Във вашия пример - става дума за „Лекаря Петров“, а не за „доктор Петров“. Освен, ако не е защитил дисертационен труд по медицина!

За съжаление много хора не правят разлика между степени и длъжности, и продължават да твърдят, че „доцент" и „професор" са пожизнени.
Чл. 2. (2) Научните степени са:
1. „доктор“ (образователна и научна);
2. „доктор на науките“.
(3) Академичните длъжности са:
1. „асистент“;
2. „главен асистент“;
3. „доцент“;
4. „професор“.
Закона за развитието на академичния състав в РБ)


Пп. А относно подписването - бих могъл да изписвам, всички степени и звания, които притежавам, но тогава визитката ми ще е с размер поне ... А5! А и не всеки ще разбере, за какво става дума.
С уважение MEng, член на КИИП, etc ...
Подпис - не се чете!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: за титлите пред името

Мнениеот ivvaa33 » 04 Яну 2020, 18:57

Титлите са полезни когато има кой да ги разбере, затова аз ги използвам когато комуникирам на работно
ниво. Хубаво е когато работиш с непознат да си наясно на какво ниво е човекът. В ежедневието просто е
безсмислено. Повечето хора не го разбират, а пък и не е необходимо.
ivvaa33
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Яну 2020, 13:34

Re: за титлите пред името

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Яну 2020, 06:47

Е, аз съм адвокат и така се обръщат към мен, наистина съм такъв. Не се блазня по научна дейност, просто щото е толкова забързан животът, но умея да структурирам научно, но не мисля, че има полза.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: за титлите пред името

Мнениеот kalahan2008 » 06 Яну 2020, 20:12

tochotocho написа: Освен това съм и хаджия- посетил съм Божи гроб и имам сертификати

Те тези сертификати се издаваха едно време от гръцките свещеници, но отдавна вече не се издават там. Има по сергиите на битака до църквата, но не са автентични. Така че Вашият сертификат най-вероятно не е автентичен :D
"Хаджия" не е титла. А и богомолството е състояние на духа, а не въпрос на на сертификат или титла.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: за титлите пред името

Мнениеот tochotocho » 17 Фев 2020, 19:55

до Johro - в тази област има и научен сътрудник :съответно трета, втора, първа степен / това е равностойно на асистент, главен асистент и старши научен сътрудник втора степен равно на доцент, старши научен сътрудник първа степен равно на професор. Тези научни степени са ПОЖИЗНЕНИ. Може професорът да се пенсионира, но си остава ПРОФЕСОР. Както НЯМА БИВШ ПРЕЗИДЕНТ. Това го проумяха телевизионните водещи и вече се обръщат към г-н Първанов като Г-н Президент.
Та кажи си мнението по горното!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: за титлите пред името

Мнениеот tochotocho » 17 Фев 2020, 20:06

А какво ще кажеш за лекарите- докторите! ЛЕКАР в латински изказ е ДОКТОР, съкратено Д-р. Иди в която и да е клиника, болница и т.н. - навсякъде табелката е Д-р Георгиев, Петров и пр. И как се обръщаш към личния си лекар :ДОКТОРЕ ! Опитай по друг начин!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: за титлите пред името

Мнениеот enigman » 18 Апр 2020, 14:13

1. Титла = почетно звание - според речника. Защо е нужна титла? - Поставената пред името дума е като авангард на кортеж - служи да покаже ПРЕДВАРИТЕЛНО, че носителят на титлата е човек за почит. На български: "По дрехите посрещат, по ума изпращат". Посрещането на титулована особа изисква доброволен отказ от равноправието в полза на човека с титла.
2. Почитта доброволна или задължителна е?
Нуждаещите се от титла приемат, че трябва да бъдат уважавани задължително. Всяко общество в определен период създава система за почит. Наред с традиционните научни, у нас бяха създадени "н.а.", "з.а.", "з.м.с." - с основен признак - професия. По същата логика в последните години неуспешни опити прави титлата "адв." да добие популярност.
Повечето народни и заслужили артисти не дължаха уважението и обичта на народа благодарение на титлите си. Те работеха за хората и хората им отвръщаха с обич.
3. В конституцията за суверен е посочен народът. Даже задължително присъдите са "в името на народа". И щом той има толкова важна роля защо някаква малобройна групичка решава вместо него кой да бъде почитан? Решава и налага. Противно на чл. 6 от конституцията, в правилника за държавния протокол е записано, че обръщението "президент" се запазва и след изтичане на мандата. Чрез социологията имаме данни за не- и одобрението на президента по време на и след тази му позиция в обществото. По дрехите вече е посрещнат, по ума е изпратен - тогава защо при неодобрение от страна на суверена някой трябва да му налага почит към този, който я е загубил?
enigman
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 21 Окт 2013, 12:22

Re: за титлите пред името

Мнениеот exceptme » 14 Дек 2020, 07:21

Здравейте. По най-новите варианти на Закон за развитието на академичния състав няма нито научни сътрудници, нито асистентите, доцентите и професорите остават такива до края на живота си. Това е длъжност, не титла. Моята шефка, която беше професор, след пенсионирането си остана да работи при нас на длъжност специалист (най-ниската възможна), защото вече няма това право.
exceptme
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 14 Дек 2020, 07:18


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron