начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

юридически стаж

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


юридически стаж

Мнениеот aninka666 » 28 Сеп 2018, 16:24

Здравейте,колеги юристи.Съвсем нова съм в бранша,затова реших да се допитам до Вас,понеже съм сигурна,че ще получа конкретен отговор на казуса,който ме интересува.
Ако бъда назначена на длъжността правен съветник във фирма,бъда регистрирана в НАП със съответния код и в длъжностната ми характеристика фигурира,че за заемане на длъжността се изисква завършено юридическо образование и придобита юридическа правоспособност,има ли пречка да започне да ми тече юридическият стаж?
aninka666
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Сеп 2018, 16:17

Re: юридически стаж

Мнениеот jzschrstsprstr » 28 Сеп 2018, 19:57

Не виждам пречка да не тече. Наименованието на длъжността не е важно. Важно е трудовото правоотношение и наистина в длъжностната характеристика да е записано, както казвате, че длъжността може да се заема само от правоспособен юрист. Проблеми бихте могла да имате, ако пише, че "може" да сте юрист; ако правото е посочено само като алтернатива, наред с други специалности (тук зависи кой орган и по какъв повод ще се произнася). Хубаво би било и от самите задължения в длъжностната характеристика ясно да личи, че това е юридическа длъжност.

По смисъла § 1,1 от Закона за адвокатурата, "Юридически стаж" е времето, през което лицето е работило на длъжност или упражнявало професия, за която се изискват юридическо образование и правоспособност.
Сходно е по чл. 164, ал. 8 от Закона за съдебната власт: За стаж по ал. 1 - 7 се зачита стажът, придобит на длъжност или професия, за която се изисква висше юридическо образование...
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: юридически стаж

Мнениеот teogeo » 30 Сеп 2018, 10:21

aninka666 написа:Здравейте,колеги юристи.Съвсем нова съм в бранша,затова реших да се допитам до Вас,понеже съм сигурна,че ще получа конкретен отговор на казуса,който ме интересува.
Ако бъда назначена на длъжността правен съветник във фирма,бъда регистрирана в НАП със съответния код и в длъжностната ми характеристика фигурира,че за заемане на длъжността се изисква завършено юридическо образование и придобита юридическа правоспособност,има ли пречка да започне да ми тече юридическият стаж?


Ако си правите сметки да заобиколите изпита за адвокати с 5 години мижитурстване в някоя фирмичка - няма да мине. Ще вдигат летвата от 5 на 10 години.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron