начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Изтекла лична карта, как да извадя удост. за постоянен адрес

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изтекла лична карта, как да извадя удост. за постоянен адрес

Мнениеот kostov_bg » 11 Апр 2018, 22:54

Здравейте,
попаднах в малоумна ситуация - изтекла лична карта.
За да извадя нова ми трябва Удостоверение за пост. адрес. Е ок, ама как да го взема като нямам валидна лична карта?
Как се действа в такава ситуация?
Останах с един акт за раждане само :D
kostov_bg
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 26 Окт 2015, 14:12

Re: Изтекла лична карта, как да извадя удост. за постоянен а

Мнениеот jhoro » 11 Апр 2018, 23:26

kostov_bg написа:Здравейте,
попаднах в малоумна ситуация - изтекла лична карта.
За да извадя нова ми трябва Удостоверение за пост. адрес. Е ок, ама как да го взема като нямам валидна лична карта?
Как се действа в такава ситуация?
Останах с един акт за раждане само :D

При подмяна на лична карта, удостоверение за постоянен адрес се изисква само, ако адреса е променен!
За да подаде заявление за издаване на лична карта, българският гражданин (заявител) се явява лично в звеното „Български документи за самоличност” (БДС) при ОДМВР/СДВР или РУ към тях по постоянен адрес, удостоверява своята самоличност и му се предоставя отпечатано заявление по образец, съдържащо автоматично попълнени актуални данни по гражданско състояние.
Заявителят проверява попълнените данни, като маркира вярно/невярно и попълва празните полета. Ако е необходимо, нанася съответните корекции в заявлението, като за всяка една корекция представя съответен удостоверителен документ по гражданско състояние:
- за промяна на имена - удостоверение за раждане, удостоверение за граждански брак, съдебно удостоверение или други документи, удостоверяващи промяната на името;
- за промяна на постоянен адрес - удостоверение за постоянен адрес;
МВР - Дирекция "Български документи за самоличност"
Издаване на лични карти на български граждани

Отиваш със старата и ти я подменят. Дано само не си закъснял, че има глоба!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Изтекла лична карта, как да извадя удост. за постоянен а

Мнениеот kostov_bg » 11 Апр 2018, 23:41

jhoro написа:
kostov_bg написа:Здравейте,
попаднах в малоумна ситуация - изтекла лична карта.
За да извадя нова ми трябва Удостоверение за пост. адрес. Е ок, ама как да го взема като нямам валидна лична карта?
Как се действа в такава ситуация?
Останах с един акт за раждане само :D

При подмяна на лична карта, удостоверение за постоянен адрес се изисква само, ако адреса е променен!
За да подаде заявление за издаване на лична карта, българският гражданин (заявител) се явява лично в звеното „Български документи за самоличност” (БДС) при ОДМВР/СДВР или РУ към тях по постоянен адрес, удостоверява своята самоличност и му се предоставя отпечатано заявление по образец, съдържащо автоматично попълнени актуални данни по гражданско състояние.
Заявителят проверява попълнените данни, като маркира вярно/невярно и попълва празните полета. Ако е необходимо, нанася съответните корекции в заявлението, като за всяка една корекция представя съответен удостоверителен документ по гражданско състояние:
- за промяна на имена - удостоверение за раждане, удостоверение за граждански брак, съдебно удостоверение или други документи, удостоверяващи промяната на името;
- за промяна на постоянен адрес - удостоверение за постоянен адрес;
МВР - Дирекция "Български документи за самоличност"
Издаване на лични карти на български граждани

Отиваш със старата и ти я подменят. Дано само не си закъснял, че има глоба!

Ех, как съм пропуснал най-важното - искам да сменя адреса си.
Но, пък това което казваш ме карам да си мисля дали няма да е по-лесно просто да отскоча до града в който е издадена.
Но никак не ми се разкара, а и време няма :/

P.S глобите солени ли? Имам още 15 дена до 30 дневния срок.
kostov_bg
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 26 Окт 2015, 14:12

Re: Изтекла лична карта, как да извадя удост. за постоянен а

Мнениеот jhoro » 12 Апр 2018, 00:10

Не ти се разкарва, но ще трябва. И то доста.
Първо - в ОДМВР/СДВР или РУ към тях по досегашния постоянен адрес. За подмяна на личната карта.
После - за удостоверение за постоянен адрес.
Накрая - отново в МВР - за нова подмяна на ЛК.

Необходимо ли е да си сменяш постоянния адрес? Защо не си промениш само настоящият адрес?
Настоущия адрес не се вписва в ЛК и при промяната му, същата не се подменя.

Относно глобата - сам прецени.
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
1. не подаде заявление за подмяна на българските си лични документи в срок до 30 дни при промяна в имената, единния граждански номер, пола, гражданството, постоянния адрес или при настъпили съществени и трайни изменения на образа;
5. не подаде заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта след изтичане на нейната валидност;
Закон за българските лични документи
и
Чл. 116. (1) За нарушение на този закон от длъжностни лица се налага глоба от 100 до 500 лв.
(2) Когато нарушението е извършено от граждани, глобата е от 50 до 300 лв.
Закон за гражданската регистрация
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron