начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот dimlead » 02 Мар 2018, 12:07

Имам следната неприятна ситуация. Преди по- малко от месец си смних личната карта, поради промяна във външния вид. Реално промяна нямаше но на снимката изглеждах доста детски и прецениха, че е добре да ме снимат на ново, защото изглеждам сравнително по- голям сега. Както и да е, по невероятно стечение на обстоятелствата счупих жестоко личната карта. Вината си е моя. Налага се да сменям шофьорска книжка и да сключвам договори, за целта ще ми трябва да подновя картата възможно най- бързо. Ще пусна онова за 3 работни дни за 40 лева. Опасявам се, че ще ме глобят, донякъде с право. Интересува ме, кога трябва да платя глобата. В смисъл, трябва ли на момента да взимането на картата, или има някакъв срок. Тъй като, ако е 100-200 лева няма да имам физическата възможност да я платя до края на месеца, а картата ще ми е необходима до 14-15. Та, ще мога ли да взема личната си карта и да платя евентуална глоба другия месец, или няма да си получа картата, докато не я платя.
Благодаря предварително за помоща!
dimlead
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Мар 2018, 11:59

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот dog123 » 02 Мар 2018, 14:11

Документа ви за самоличност е Откраднат. Само вие си въобразявате че е счупен!
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот dimlead » 02 Мар 2018, 14:30

Счупен е от дясно, стана неволно.
dimlead
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Мар 2018, 11:59

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот dog123 » 02 Мар 2018, 15:42

За откраднати документи не се налага глоба, толкова ли не схващате намека?
dog123
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Авг 2010, 13:51

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот doondie » 02 Мар 2018, 16:49

Първо се обявявя картата за повредена в най-близкото РУП. Там ти пишат акт. С този акт отиваш в паспортната служба и подаваш заявление за нова ЛК. Глобата ще излезе до месец, дълго след като си получил вече новата си карта. За твоето нарушение е предвидена глоба от 30 до 150 лв, но не виждам причина за налагане на по-висока от минималната.

Както се отбеляза обаче, не е предвидено наказание за откраднат документ за самоличност. Има обаче глоба за необявяване в тридневен срок на случилото се. Така че ти си прецени каква версия да застъпиш пред полицейските органи.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот jhoro » 02 Мар 2018, 19:23

doondie написа:Както се отбеляза обаче, не е предвидено наказание за откраднат документ за самоличност. Има обаче глоба за необявяване в тридневен срок на случилото се. Така че ти си прецени каква версия да застъпиш пред полицейските органи.

Ма-а-алко по-дълъг е срока - не е 3, а 30 дни!
Чл. 31. (2) В случаите, когато личната карта е с изтекъл срок, повредена, унищожена, изгубена или открадната, лицето е длъжно в срок до 30 дни да подаде заявление за издаване на нова лична карта.
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
3. не подаде заявление за издаване на лична карта в срок до 30 дни, след като е заявил, че тя е повредена, унищожена, изгубена или открадната;
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот bvoykov » 02 Мар 2018, 20:48

То хубаво, колега jhoro, но според мен тук става въпрос за деклариране на повреждането. Цитираната от Вас разпоредба на чл. 81, ал. 1, т. 3 е меродавна и приложима досежно 30-дневния срок, който почва да тече след декларирането на съответния "инцидент" с картата. doondie е прав, защото говори за задължението да се декларира в тридневен срок случилото се с личната карта съгласно чл. 8, ал. 2 от Закона, като казаното от него се подкрепя и от чл. 81, ал. 2, т. 3: "3. не е декларирало в тридневен срок изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ; "
Ако обаче каже, че личната му карта е била открадната, има вероятност да му поискат удостоверение за образувано досъдебно производство по повод кражбата, което той няма как да представи, поради простата причина, че такова нещо не съществува. Поне в практиката съм виждал разследващи полицаи да издават удостоверение, което да послужи пред съответното звено на "Български документи за самоличност", което да докаже кражбата на документа, не ми е известно дали от службата за документите ще му го изискат изрично, иначе "номерът" би минал. За издаването му обаче подозирам, че се събира май някаква държавна такса.
Иначе, в най-лошия сценарии, ако приемем, че питащият не е декларирал в тридневния срок инцидента с документа и посочи, че го е повредил, така е осъществил състава на две административни нарушения, за които ще му се наложи наказание за всяко едно от тях. Този извод следва от приложението на чл. 18 от ЗАНН. Санкционната част е в чл. 81, ал. 2 - наказва се с глоба от 30 до 200 лв. Тъй като най-вероятно това ще му е първото нарушение, наказанието по-скоро ще е ориентирано около минимума. Но ако приемем, че е извършил 2 нарушения, за всяко едно от тях могат да му наложат глоба от по 30 лв. или общо 60 лв. Не се знае обаче как административният орган ще квалифицира нарушението и дали питащият ще спази тридневния срок за деклариране, тогава ще е извършил само едно нарушение - повреждането на личната карта. Има и вариант изобщо да не му бъде налагано наказание, тъй като деянието може да мине за маловажно - чл. 82 от ЗБЛД. Ще се въздържа от по-нататъшна белетристика, защото предполагам, че питащият може да се обърка от достатъчно дългия ми пост.

П.П. Само да добавя, че в зависимост от това с какъв "акт" го накажат, дали с фиш по смисъла на ЗАНН или квитанция по смисъла на чл. 82, в този случай задължението за плащане ще възникне веднага, защото не подлежат на обжалване. Ако е наказателно постановление, вече в 7-дневен срок, освен ако не реши да го обжалва.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот doondie » 02 Мар 2018, 23:52

jhoro написа:Ма-а-алко по-дълъг е срока - не е 3, а 30 дни!

хаха 3 дни е. Просто не ми се цитираше, понеже бях на телефона. :-)

bvoykov написа:Има и вариант изобщо да не му бъде налагано наказание, тъй като деянието може да мине за маловажно - чл. 82 от ЗБЛД.
Изключително малко вероятно да проявят човещина.
Иначе те няма как да докажат спазил ли е срока, ако им каже "вчера ми откраднаха ЛК" или "вчера без да искам си повредих ЛК." Трябва да приемат думите му. Той може и преди 1 месец да я е счупил, но просто да не му е трябвала. Може и да каже, че преди година и 3 месеца се е случило, за да не подлежи на глоба, но доколкото разбирам, той наскоро я е преиздал. Те не мога да докажат кога точно е счупена така или иначе.

bvoykov написа:Само да добавя, че в зависимост от това с какъв "акт" го накажат, дали с фиш по смисъла на ЗАНН или квитанция по смисъла на чл. 82, в този случай задължението за плащане ще възникне веднага, защото не подлежат на обжалване.
Мисля, че вече няма необжалваеми глоби. Може и глоба от 10 лв да се обжалва. Фишовете специално стават равносилни на НП, след като влязат в сила. За тази "глоба по квитанция" или каквото се води не би трябвало да се прави изключение.

Наскоро имаше подобна тема, но авторът не писа нищо допълнително:
АКТ за счупена лична карта
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот jhoro » 03 Мар 2018, 20:04

doondie написа:хаха 3 дни е. Просто не ми се цитираше, понеже бях на телефона. :-)

Когато ти е удобно - би ли посочил закона и текста?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот bvoykov » 03 Мар 2018, 20:52

doondie написа:
bvoykov написа:Само да добавя, че в зависимост от това с какъв "акт" го накажат, дали с фиш по смисъла на ЗАНН или квитанция по смисъла на чл. 82, в този случай задължението за плащане ще възникне веднага, защото не подлежат на обжалване.
Мисля, че вече няма необжалваеми глоби. Може и глоба от 10 лв да се обжалва. Фишовете специално стават равносилни на НП, след като влязат в сила. За тази "глоба по квитанция" или каквото се води не би трябвало да се прави изключение.


Да, няма необжалваеми глоби, но има актове, които не са точно обжалваеми и става въпрос за квитанциите и фишовете по смисъла на чл. 39 ЗАНН. Те играят ролята едновременно на акт, установяващ нарушението и наказващ нарушителя, но се издават само когато последният не оспори нарушението. При оспорване, длъжностните лица са задължени да съставят АУАН и да се води административнонаказателно производство по общия ред, което да приключи с НП или с резолюция за прекратяване. На практика тези фишове и квитанции, на които даже и некоректно пишат, че не подлежат на обжалване, но след като изтече определеният в тях срок за плащане ще имат последиците на влязло в сила НП, са най-често използвани при нарушенията за паркиране - съставя се фиш в отсъствието на нарушителя и се прикрепя към МПС-то. В него пишат, че не подлежало на обжалване. Реално на атакуване пред съда подлежат само електронните фишове, които като понятие са различни от "неелектронните", колкото и глупаво и объркващо да звучи, и наказателните постановления. Ако някой опита да оспори фиш за неправилно паркиране, с който му е наложена глоба, пред съда, последният ще препрати жалбата на административнонаказващия орган да състави АУАН и да проведе цялостно административнонаказателно производство.

Иначе дори и да не проявят човещина, преценката за това дали един случай е маловажен подлежи на съдебен контрол, когато НП се оспори пред съда, защото административните органи са длъжни да съблюдават за това през цялото време на производството. Гледам се цитира и едно тълкувателно решение по този въпрос. Не ми се е случвал все още, слава Богу, инцидент с лична карта, но във връзка с едно мероприятие бях в сектор "Български документи за самоличност" към ОДМВР-Русе и оттам казаха, че имат такава практика да не наказват за подобни нарушения първия път. Може и на други места да е така.

jhoro написа:
doondie написа: хаха 3 дни е. Просто не ми се цитираше, понеже бях на телефона. :-)
Когато ти е удобно - би ли посочил закона и текста?


Аз го бях направил това в по-горния си пост, става дума за чл. 8, ал. 2 от Закона за българските лични документи и чл. 81, ал. 2, т. 3 от същия.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот doondie » 04 Мар 2018, 07:20

jhoro написа:Когато ти е удобно - би ли посочил закона и текста?
Колегата Войков го е сторил отново, за което му благодаря. Аз затова и не го направих в предходния си коментар, тъй като той вече беше посочил нормата.
Чл. 8. (2) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) При изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ лицето е длъжно в срок до три дни да декларира това в най-близкото структурно звено на Министерството на вътрешните работи или в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина, а в случаите по чл. 39а - в Министерството на отбраната или в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина.
Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (2) Наказва се с глоба от 30 до 200 лв. лице, което:
2. изгуби, повреди или унищожи български личен документ;
3. не е декларирало в тридневен срок изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ;
Аз дори не съм обърнал внимание, че предвидената санкция е по-висока. За мен всъщност беше новост и не вярвах, преди да проверя, че за откраднат документ не е предвидена санкция (няма логика и да има, но знае ли човек). :wink:

bvoykov написа:На практика тези фишове и квитанции, на които даже и некоректно пишат, че не подлежат на обжалване, но след като изтече определеният в тях срок за плащане ще имат последиците на влязло в сила НП, са най-често използвани при нарушенията за паркиране - съставя се фиш в отсъствието на нарушителя и се прикрепя към МПС-то. В него пишат, че не подлежало на обжалване.
То оставаше и да не може да се обжалва фиш за неправилно паркиране. Все едно инспекторите никога не грешат. :shock:

bvoykov написа:Реално на атакуване пред съда подлежат само електронните фишове, които като понятие са различни от "неелектронните", колкото и глупаво и объркващо да звучи, и наказателните постановления.
Под електронен се разбира издаден от автоматизирана система или въз основа на данни от такава в отсъствието на нарушителя, докато "нормален" се издава от длъжностно лице в присъствието на нарушителя, като той не го оспорва, т.е. може и веднага на място да плати, така ли? Съответно подлежат на обжалване само електронните фишове и НП, тъй като се издават от една страна в отсъствието на нарушителя, както и въз основа на фактическа обстановка, с която той може да не е съгласен? Ако е така, то има логика "неелектронните" да не подлежат на обжалване, след като нарушителят не оспорва нарушението и дори е платил глобата на място, а ако го оспори и не иска да плати, то се издава акт и после НП, което вече може да се обжалва. Благодаря за разяснението! :-)

Добре, де, в коя категория попада "фишът" за неправилно паркиране, издаден в отсъствието на нарушителя? Той и квитанция да се води, това не значи, че санкционираният се е съгласил.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Веднага ли се плаща глобата за повредена лична карта?

Мнениеот bvoykov » 04 Мар 2018, 19:34

Тези неща с квитанциите и "нормалните" фишове са уредени базово в чл. 39 ЗАНН. Издават се в случаите, когато нарушението не се оспорва и нарушителят е съгласен да плати глобата, това последното поне го има в тази разпоредба. Съответно ал. 3 от същия член гласи "Ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел.", тоест трябва административното наказване да се проведе по обичайния ред - съставяне на АУАН и НП накрая. Това, че се издава фиш или квитанция обаче не означава, че същите длъжностни лица събират глобите на място, по принцип те не са касиери, а в тези фишове е посочено как да стане плащането. В разпоредбата не пише изрично, че не подлежат на обжалване, но съдебната практика приема, че на самостоятелно обжалване подлежат НП и електронните фишове още повече, че няма логика на пръв поглед да тръгнеш да обжалваш нещо, с което си се съгласил - с нарушението и със заплащането на глобата.
Иначе въпросните фишове за паркиране, които се съставят в отсъствието на нарушителя, са уредени в чл. 186, ал. 3 ЗДвП. Аз видях за първи път такъв от една моя състудентка, на която ѝ бяха закачили един такъв за неправилно паркиране. В него пишеше хем на английски, хем на български, че и чужденците явно да не избягат от отговорност. Но и на двата езика най-долу беше указано как да се плати и в какъв срок, мисля беше в 7-дневен, и най-важното - че не подлежало на обжалване и след изтичане на срока за плащане ще има силата на влязло в сила НП. Аз си мислех, че по никакъв начин не можеш да се отървеш от нарушението, което, ако е така, направо те лишава от правото ти на защита, те даже не ти го съставят пред теб, а в твое отсъствие, не можеш да направиш никакви възражения и т.н. Покрай този случай с личната карта обаче, като се хванах да потърся малко съдебна практика, видях, че макар и съдилищата да не разглеждат жалбите срещу такива фишове по същество, те поне ги препращат до административнонаказващия орган с указание да състави АУАН и да приключи производството с НП, което вече ще подлежи на обжалване и разглеждане по същество. Тоест съдилищата възприемат жалбите срещу "необжалваемите" фишове като оспорване на нарушението и ако това оспорване е направено преди изтичането на срока за доброволно плащане, то означава, че нарушителят е оспорил нарушението и трябва да му се състави акт.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron