начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот ilian_todorov » 10 Фев 2018, 21:03

depresiran написа:Ако нанеса побой на побойника-макар е минало време (да кажем година ) от както ми наду главата,възможно ли е да ми се размине в съда?един вид сме си оправили сметмите..

На какво основание да ти се размине? :D
Ами ако те беше онодил? :D И ти ли щеше го онодиш?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот depresiran » 23 Фев 2018, 19:35

В такъв случай,може ли да го съдя,макар че съм отеглил тъжбата в съда и не съм обжалвал в срок.....?
Нали давностаме пет години,или?
depresiran
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 31 Май 2017, 20:11

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот teogeo » 26 Фев 2018, 01:02

depresiran написа:В такъв случай,може ли да го съдя,макар че съм отеглил тъжбата в съда и не съм обжалвал в срок.....?
Нали давностаме пет години,или?


По гражданскоправен ред (за вреди) - да.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот depresiran » 07 Мар 2018, 17:35

Благодаря Ви!
depresiran
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 31 Май 2017, 20:11

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот petttto » 08 Мар 2018, 13:34

:D Око за око, онодване за онодване Изображение
petttto
Младши потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: 12 Ное 2010, 15:48

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот neromare » 06 Яну 2019, 00:55

merigold написа:Здравейте! Нося ли някаква наказателна отговорност, ако съм записвала телефонните си разговори и сега искам да ги представя като доказателства!? И ако отговорът е - не, то тогава интервютата, взети от журналистите през телефона, какво е? Благодаря за отговорите ви!


Много глупав въпрос. За интервютата по телефон се иска разрешение. Ти като записваш някой, уведомяваш ли го преди да започнеш да говориш с него? Защото фирмите често ги чуваме да казват "Искаме да ви съобщим, че разговорът се записва." и чакат отговор, да кажа "да" или "не".

Ти като записваш някой тайно, и отидеш да го дадеш това като "доказателство", не само че не е никакво доказателство аудиозаписа, ами и видеото дори много пъти не го приемат като доказателство. И ще си го нашмулиш много добре. От невиновен, ще станеш главен виновен-заподозрян и ще ти го наклецат.

Никой няма право да бъде записван без негово съгласие, скрито. Поне му кажи, че го записваш, дай му шанс да затвори.
neromare
 

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот depresiran » 10 Фев 2020, 22:39

https://www.bgonair.bg/a/36-sutreshen-b ... -i-da-i-ne


"в наказателен процес е възможно записа да БЪДЕ доказателство"
Правилно ли съм разбрал?
depresiran
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 31 Май 2017, 20:11

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот ivanov_p » 11 Фев 2020, 09:47

depresiran написа:https://www.bgonair.bg/a/36-sutreshen-blok/99173-dokazatelstvo-v-sada-li-e-audiozapisat-i-da-i-ne "в наказателен процес е възможно записа да БЪДЕ доказателство"
Правилно ли съм разбрал?


Естествено, че може да бъде доказателство, а даже самият запис да не се приеме от съда този запис продължава да доказва. Като кажеш по телефона на баджанака, че си заровил петте трупа в нивата на чичо ти, полицията ще отиде и ще ги изрови, какво те интересува тогава дали записът е приет за доказателство или не? От друга страна ти не си говорил сам със себе си, а с някой, който ще бъде призован за свидетел и той ще разкаже за съдържанието на разговора, което е достатъчно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот xarovn » 19 Яну 2023, 11:06

:evil: ****************/vks/reshenie-224-ot-14-3-2019-po-nak-delo-1033-1033-na-3-to-nak-otdelenie-nakazatelna-kolegiya-na-vks/

Интересно , явно има промяна относно разсъжденията за частния звукозапис в наказателното дело.
xarovn
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 24 Юни 2015, 08:18

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот xarovn » 19 Яну 2023, 17:46

*****************/bg/a/mobilnite-ustroistva-v-svetlinata-na-nakazatelniya-proces-i-praktikata-na-evropeiskiya-sd-po-pravata-na-coveka
xarovn
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 24 Юни 2015, 08:18

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот ivanov_p » 18 Ное 2023, 21:21

Да не пускам нова тема.

Един калпазанин ме заплашва по телефона и смятам да пусна тъжба, като изнеса факти за осъществен фактически състав на принуда. Доказателствата са в няколко разговора по телефона, та предвид това, че не се занимавам с наказателно право искам да попитам - дават ли си зор разследващите да изискват от операторите съдържанието на разговори и да ги приобщават към доказателствата по производството? Не съм го записвал, трябва да се изиска от оператора.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот nikodim77 » 18 Ное 2023, 22:05

Здравей Иванов,
Не, не мисля, че биха предоставили съдържание на разговор. Нещо повече- това би било огромен прецедент (скандал), че някой оператр си позволява да съхранява (записва) разговори. Едно такова действие е противозаконно - противоконституционно. Могат да предоставят разпечатка за времетраенето и между кои телефонни абоната са се провели разговори, както и за тежки престъпления съдържанието на текстови съобщения (SMS /MMS/), но в никакъв случай гласов запис на разговор. Едно подобно искане до съда не би било уважено от същия.
Алтернатива остава, приложение за запис на разговорите, които записи да бъдат представени пред съда. Да и тук има тънкост, че следва под някаква форма записваният да е информиран за това, в противен случай съдът няма да приеме записите като надлежни доказателства…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1166
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот bvoykov » 19 Ное 2023, 01:13

Най-многото, което могат мобилните оператори да бъдат задължени от орган на наказателното производство, след предварително разрешение на съда, е да предоставят информацията, посочена в чл. 159а, ал. 1 НПК: 1. проследяване и идентифициране на източника на връзката; 2. идентифициране на направлението на връзката; 3. идентифициране на датата, часа и продължителността на връзката; 4. идентифициране на типа на връзката; 5. идентифициране на крайното устройство на потребителя или на това, което се представя за негово крайно устройство; 6. установяване на идентификатор на ползваните клетки. Мобилните оператори не съхраняват звукозаписи на проведени телефонни разговори. Мисля не съхраняват и информация за съдържанието на изпратените SMS-и, нямат и такива задължения, доколкото ми е известно.
Съгласно чл. 159а, ал. 2 НПК това обаче може да бъде сторено, когато предмет на наказателното производство е тежко умишлено престъпление. Принудата по чл. 143 НК е такова, както и е квалифицираната закана (включително и с убийство) по чл. 144, ал. 3 НК, защото тежко престъпление е такова, за което в НК се предвижда наказание "лишаване от свобода" повече от пет години или по-тежко наказание - чл. 93, т. 7 НК. Вече обикновената закана с престъпление по чл. 144, ал. 1 НК не е "тежко престъпление", а наказателното производство се възбужда по тъжба на пострадалия до съда, където не участва прокурор - чл. 161, ал. 1 НК. Следователно за това престъпление няма процесуална възможност да бъдат задължени мобилните оператори да предоставят данни по чл. 159а, ал. 1 НПК.
Не всеки частен звукозапис, направен в нарушение на чл. 32, ал. 2 КРБ, следва да се изключи от доказателствената съвкупност като недопустимо доказателство. Според Решение № 224 от 14.03.2019 г. на ВКС по н. д. № 1033/2018 г., III н. о.:
"За осъществяване на тайно записване на друго лице е необходимо спазване на реда за прилагане на специални разузнавателни средства, но при все това частен звукозапис, извършен в нарушение на забраната за навлизане в защитена лична сфера на друго лице, би могъл да послужи в процеса на доказване в наказателното производство, доколкото - макар да нарушава цитираната забрана, служи на целта за разкриване и доказване на престъпление. Не всеки незаконно получен доказателствен материал е недопустимо да бъде използван, като за допустимостта да бъде включен в преценката на решаващия съд е необходима оценка на тежестта на нарушаването на чуждата лична сфера, от кого е извършено нарушението - държавен орган или частно лице, дали нарушението се е отразило върху достоверността на доказателството и т.н. "
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 519
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Запис на телефонен разговор доказателство ли е?

Мнениеот guest1 » 19 Ное 2023, 10:44

ivanov_p написа:Да не пускам нова тема.

Един калпазанин ме заплашва по телефона и смятам да пусна тъжба, като изнеса факти за осъществен фактически състав на принуда. Доказателствата са в няколко разговора по телефона, та предвид това, че не се занимавам с наказателно право искам да попитам - дават ли си зор разследващите да изискват от операторите съдържанието на разговори и да ги приобщават към доказателствата по производството? Не съм го записвал, трябва да се изиска от оператора.

Сложете си телефонен секретар.
Ето примерен вариант за началното съобщение
Здравейте! Вие се свързахте с телефонния ми секретар. Всичко, което кажете след звуковия сигнал, ще бъде записано и може да бъде използвано срещу вас в съда. 3атова - не казвайте онова, което мислите, а мислете онова, което казвате!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Предишна

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron