начало
Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците Живко Коцев вече е обвиняем по делото за корупция в митниците

Въпрос за полицията и нейните правомощия.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за полицията и нейните правомощия.

Мнениеот curiousity » 06 Яну 2017, 23:05

Здравейте форумници на lex.bg

Регистрирам се, защото днес ми стана жал за една очевидно бедна жена, която беше набита, защото нямаше билет и ми направи впечатление една доста странна полицейска практика.

( Оставям въпроса с цената на билета и редовността настрана - дълга тема е и е ясно, че трябва да се плаща. )

Днес, след обяд, чаках приятеля ми в близост до спирка на Лъвов мост. За 30-35 минути наблюдавах как няколко пъти полиция влизаше и със сила изкарваше нередовни пътници, след това им взимаше личните карти, попълваше някакви документи ( предполагаемо протокол за извършена проверка на личен документ, може би, не съм юрист и не зная дали изобщо има такъв протокол). След това даваше данните на хората - както бяха с папката с листовете на контрольорите от центъра по мобилност и те пишеха актове. Няколко от свалените, се опитаха да забранят данните да им се дават на контрольорите, но сякаш никой не ги чу.

Това законно ли е ? Ами защита на личните данни ? Аз мога ли да си основа компания, да напиша правилник, по който всички ми дължат пари и да наема полицай да ми събира наред личните данни на хората за да пиша "актове" и после да си прехвърлям колите им ?


Тогава си представих вместо контрольори - бирници или лихвари от заложна къща и съмнителни цели. колко законно е изобщо тази полицейска намеса?

Зная от личен опит с актове на кат, че няма административно нарушение, докато няма наказателно постановление. Акт само констатира някакви обстоятелства и друг орган решава дали е нарушен закон.

Ако няма закононарушение, с какви правомощия полицията принуждава - да слезеш и бие в 2 от случаите ? А и какво нарушение - на правилник и евентуален договор с търговска компания ? Като не си платиш заем банката не праща биячи.

Наби ми се на очи, че електротранспорт е ЕАД. Стопанско дружество - търговец. Аз много добре си спомням, че преди няколко години на братовчед ми му спряха сота от полицията. Нямаше право да наеме в ресторанта да пази полиция, а трябвало частна фирма. Но днес чух полицая да казва, че са ги наели от центъра по мобилност и им дават допълнително пари ? WTF Ако аз искам мога ли да си наема полицаи да бие който аз посоча ?

Замислих се, на полицията се плаща от данъците - на всички хора и тяхната работа май е да са неутрални ? Уж ? Не би ли трябвало да има съдебно решение или нещо друго за да взимат страна на стопанско дружество- ЕАД ? Дори да са наети - те могат само да пазят, да търсят за бегълци или престъпници, но нищо повече, или се бъркам ?

Ще се радвам да прочета мнението Ви по въпроса. Според мен, това, че има нередовни пътници, не означава, че полицията трябва да превишава правомощия или да използва не основано сила. Могат да го измислят по добре от общината. Изобщо, ако някое от по-горе предположените действия са по ръба на закона, как може да се преустанови тази практика...21ви век живеем, а днес, почти на центъра на София гледах и се чувствах като в някое село от 15ти век, управлявано от велможа.
curiousity
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Яну 2017, 22:31

Re: Въпрос за полицията и нейните правомощия.

Мнениеот bobi9 » 09 Яну 2017, 11:37

Не ми става ясно срещу какво точно плачете. Пътуването с градския транспорт се урежда с наредба на общината. Задължение на кмета е да упражнява контрол за спазване на наредбите на общината, а задължение на полицията по закон е да съдейства на кмета за упражняване на контрол по спазване на наредбите. Така, както вие викате полиция, че някой ви нарушава нощното спокойствие, така и кмета предварително изисква съдействие от полицията за контрол на наредбите регулиращи пътуването с градския транспорт. Нищо незаконно няма. Контрольорите пък са длъжностни лица, които са оправомощени от кмета, да контролират редовността на пътниците. (т,е те изпълняват задълженията на кмета по закон, защото е физически невъзможно той еднолично да упражнява контрола, тази дейност се възлага на др. лица от негово име) Което означва, че са компетентни да съставят АУАН, когато е констатирано нарушение. Според наребата пък, пътниците са длъжни да предоставят документите си на длъжностните лица, за да им бъде съставен АУАН. Това ,че те не го правят налага намесата на друг орган -полицията. По въпроса за търговските дружества. Всички до едно са регистрирани като администратори на лични данни. И да, ако сте кмет, можете да си основете компания, и да си напишете правилник, ако не сте, ще сте в ролята само на подчинение. Поздрави
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron