Страница 1 от 1

Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2002, 11:20
от Кандидат-адвокат
Някой знае ли какви решения е взело Общото събрание на САК през уикенда? Адвокатите, които познавам, или не са отишли, или не са си намерили места в залата и са си тръгнали. Чух, че се подготвял изпит за приемане в колегията и били замразили вписването на нови адвокати. Това така ли е? Имам държавен теоритико-практически изпит в петък и ми се иска да знам дали той е последният, или ще има още.

RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2002, 15:36
от hebigatsu
Много е вероятно ако продължават спекулациите с приема на адвокати в същият дух, да се наложи да държите изпит колега. Това е така защото по разпореждане от ВАС е поставен за разглеждане от всички АК в страната въпроса да има ли изпит или не, и ако има каква да е формата му. Но това ще стане ясно евентуално чак след провеждането на Общо събрание на адвокатите в България в края на февруари.

RE: RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2002, 16:29
от Кандидат-адвокат
В Закона за адвокатурата ясно и изчерпателно са посочени изискванията, на които трябва да отговарят лицата, които желаят да се впишат в която и да е адвокатска колегия. Сред тях не фигурира изискването да държат още един изпит - трети след завършването. Дълбоко се съмнявам, че ако бъде взето едни подобно решение то би било законосъобразно. Друг въпрос е, че по ЗА не ми е много ясно кой и как може да атакува едно такова решение на ВАС. След като ВАС има работна група по изготвяне на нов Закон за адвокатурата защо не побърза с неговото изготвяне, ами се занимава със заобикаляне на стария закон?

RE: RE: RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2002, 22:32
от remo
Уважаеми колега Кандидат-адвокат, Моля, за извинение, но толкова Ви личи,че сте "кандидат", че никой не би се усъмнил в това твърдение. Колега, ако някой Ви каже,че в България, подзаконовите нормативни актове са изцяло съобразени с разпоредбите на съответните закони или Конституцията - да знаете,че той или Ви лъже, или съвсем откровено Ви се подиграва. Има два основни момента в правния мир в България - 1. Множества несъответствия/ и дори явни противоречия/ между главни и акцесорни актове; 2. Нелогично поведение от страна на законодателя досежно урегулирането на законотворчеството с цел отстраняване на дефектите в него; Благодарение на това съществува и адвокатската професия. Благодарение на това мнозина адвокати/и не само адвокати/ преживяват. Добре! Дори много добре! Затова и Вие навярно сте се насочили към това поприще! Успех, но не се заблуждавайте! Уви,правилното мислене идва или с компетентно и истинно обучение, или с много, много практика. Случайно да сте следили изявленията в пресата за това, че ВКС, институцията която определя в крайна сметка,кое трябва да се счита за истина в България, излиза по аналогични казуси с две абсолютно противоположни решения? Случайно някъде да пише,че трябва да внесете 1000лв. за да бъдете вписан в адвокатска колегия? В Република България нещата стоят така. Засега!

RE: RE: RE: RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2002, 09:55
от Кандидат-адвокат
Уважаеми колега Remo, Благодаря за пространния отговор, с който не отговаряте на нито един от вЪпросите ми, за сметка на което проявявате очевидна начетеност по обсъжданата проблематеки и нейното добро познаване. Не се сърдете, но и на Вас професията е започнала много да Ви личи :-) Имам 2 нови въпроса, на които се надявам да получа Вашите интересни отговори: 1. За какво точно се внасят 1000 лв за вписване в АК (сами разбирате, това е въпрос, който силно ме вълнува в момента). 2. Това, че нещата в Република България стоят "така", означава ли, че в Царство България ще стоят "иначе" или грешно съм Ви разбрал? Предварително благодаря!

RE: RE: RE: RE: RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 31 Яну 2002, 17:23
от kovachev
Abe kolega kwo mu se wryzwate na toia Remo... Takiwa kato nego mnogo, da ne wi prawi wpe4atlenie. Na 1wia wapros niama koi da wi otgowori. I az se interesuwah ama taka i ne mi dadoha swesten otgowor. Parite ne sa 1000 lw a 500lw. za tezi koito imat trudow staj nad 3 godini i 200lw za tezi koito imat trudow staj da 3 godini ili niamat takyw. Pone takawa e moiata informaciq. Ako ne wi iskat w Sofia biagaite i se wpi6ete wyw Varna. Tam niama da wi wyrnat i 6te wi priemat byrzo. Ne wi li e wse edno na koia kolegiq pla6tate 4lenski wnos. Na wtoria wapros i Simeon ne moje da wi otgowori a ako Remo uspee zna4i stawa za ispitwa6t kandidat adwokatite. Towa za ispitite e wiarno 4e se obsyjda no ne si mislete 4e wsi4ki adwokati sme za tiah-te sa pylna glupost i ako niakoi wi kaje 4e ne e taka, zna4i i toi ne e naiasno za kakwo stawa wapros. Nai malkoto ne e 4el zakona za adwokaturata s edna duma neweja. Jelaia wi uspeh na izpita w petak i wi o4akwame po skoro sred nas-adwokatite. O4akwa wi interesna profesia koiato ne e za typi hora a za umni i inteligentni li4nosti. S uwajenie: adv.M.Kovachev

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2002, 15:25
от Кандидат-адвокат
Благодаря за доброто отношение и хубавото чувство, което оставихте у мен адв. Ковачев. Днес си взех изпита, който защо ли се нарича "изпит" не знам. Нито ми се говори за него, нито ми се коментира. Мина. Отидох и в САК - левовете за такстата за първоначално вписване наистина са 200 за такива като мен - току-що завършили стажа си в СГС. Има списък с 10 документа, които трябва да си набавя - вкл. медицинско. Някой явно пакне е чел Закона за адвокатурата. Но и това ще мине. А не вписвали наистина, но не зашото щели да въвеждат изпит, а защото нямали конституиран Съвет на САС и щели да имат след балотажа - след 15-ти. Та живот и здраве скоро и член на САК може да стана. Пък ако много ме размотават - с удоволствие и до Варна бих отскочил там да се впиша. Не знам как само ше идвам всеки януари за Общите събрание, че за негласуване ЗА предвижда страшни глоби - 30 ст. :-)

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Срещата на САК

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2002, 17:18
от kovachev
Chestito kolega:)) Malkoto lyvche triabva da znae che maika mu e lavica a ne kokoschka.