начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Тъжна равносметка... по нашенски

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пореден български абсурд

Мнениеот bird_of_paradise » 17 Мар 2016, 22:49

Лявата лента на Цариградско е на 7-мо РПУ, а дясната на 8-мо... :shock:
Ами, ако караш в средната?

http://www.paragraph22.bg/22-novini/rea ... v-srednata

В зависимост от това в кое платно на Цариградско шосе караш различно РПУ отговаря , ако стане инцидент. На този пътен абсурд се е натъкнала Румяна Йовчева, която е преживяла истински ужас на пътя. И докато този тотален хаос се разиграва по пътищата на страната вицепремиерът и шеф на МВР Румяна Бъчварова разтяга локуми за бежанците и престъпността, която била овладяне.

„Със сина ми се прибирахме, но беше късно през нощта. На светофара на „Горубляне” синът ми се забави с 10 секунди, защото имаше пресичащ човек, а зад нас колата явно много бързаше. След като потеглихме, се почна едно гонене, спирачки пред нас, засичания. Това продължи до алея „Яворов”, защото явно агресивните младежи в другата кола знаеха, че след това има камери. Цялата случка беше много неприятна, защото се притесних за живота си. Обадих се три пъти на 112, но те само регистрираха. Никаква помощ и съдействие”, обясни пред bTV Румяна Йовчева.

След случката тя решава да подаде жалба. И така започва истинското й приключение. „Отидох в КАТ да подам жалба. Хората бяха учтиви и приеха сигнала, но ми казаха да пусна и жалба по местоживеене. Това за мен означава 4-то РПУ. Оттам ми казаха, че трябва да в отида в 7-мо РПУ, защото не негова територия е станал инцидентът. Написаха ми адреса. Въведох го в навигацията – бул. „Александър Малинов” №1. И така отидох до центъра по хидрология и метеорология. Там ми казаха, че те явно не са МВР, а 7-мо РПУ било до Полицейската академия. Така все пак намерих 7-мо РПУ. И тук се натъкнах на големия абсурд. Те ме питаха в коя лента сме карали на Цариграско, защото лявата е в 7-мо, а дясната е на 8-мо. Нямам коментар. Стигам в 8-мо РПУ, за да подам жалба. Не получих добро обслужване, но все пак успях да си пусна жалбата и вчера вече получих входящ номер”, разказва сагата си жената.

Все пак цялата история има добър край, след като със случая е запознат директорът на СДВР Младен Маринов. Оказва се, че жената не е записала правилно номера на колата, която се е държала агресивно на пътя.

„Установен е както автомобилът, така и водачът. Става въпрос за младеж на 20 години. Той е пътувал в колата със свой приятел на 22 години и две момичета. Продължава работата по случая”, обясни Младен Маринов.


Идиотия.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот fbr65 » 18 Мар 2016, 14:25

Обходни маневри за отказване на жалбоподателя. Само упоритите влизат в статистиката, с която се хвалят политиците.
fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот doc03 » 31 Мар 2016, 00:52

Най-неприятно е да разбереш какъв боклук има в собствената ти къща...
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2016/03/ ... nudvane_i/
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот julyanvonemona » 31 Мар 2016, 13:19

Койе администратор на този форум?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот consultant » 05 Апр 2016, 11:53

doc03 написа:Койе администратор на този форум?

Какъв е проблема?
moderator
Аватар
consultant
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 30 Ное 1999, 01:00

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот stersterp » 08 Апр 2016, 12:56

Ако животът ми беше филм, никой нямаше да му повярва. — ХИТРАТА СВРАКА С ДВАТА КРАКАСъдебна система" - разбирай система, която трябва да бъде съдена.
stersterp
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 30 Мар 2016, 19:50

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот Melly » 08 Апр 2016, 13:22

stersterp написа:http://dnes.dir.bg/news_comments.php?id=22251435

И ти ли като "цифровия" използваш тази платформа за стенвестник?
Докога ще се търпи тази натрапчивост? 8)
Отделно, не става ясно какво искаш да кажеш цитирайки чужди писания.
Стига вече. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот doc03 » 08 Апр 2016, 20:22

Melly написа:
stersterp написа:http://dnes.dir.bg/news_comments.php?id=22251435

И ти ли като "цифровия" използваш тази платформа за стенвестник?
Докога ще се търпи тази натрапчивост? 8)
Отделно, не става ясно какво искаш да кажеш цитирайки чужди писания.
Стига вече. :idea:

Мелка, не е там проблемът.
Проблемът е, че народът иска хляб и зрелища, а след като първото го няма, второто се ползва здраво.
Нямаше да има отделено и 10 секунди телевизионно време, ако катаджията беше гушнал 1200000 лева европари (например), при това почти законно, посреднически, като консултант (отново само например).

Според мен, тази новина:
http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ ... alfin.html
- е по-интересна, и става за дискусия, но ...

П.П. Тъпото парче катаджия е за уволнение и за съд, и е срам не само за КАТ, а и за полицията (разделям, тъй-щото двете нямат почти нищо общо).
Срам по две причини:
Първо, защото е проС като кирка, и се е поддал на провокацията (само дето няма да има дело за подбудителство, нали?)
И второ, защото за да си Полицай, трябва да си по-печен от айдуците, да имаш по-повратлив ум и да си по-в час с всички игри и комбинации. Иначе не ставаш за нищо. А този льольо по най-левашкия начин ... както и да е.
В същност 95% от работата на катаджиите е далеч от полицейската работа. Въпрос на закон, а и надявам се - само на време, да стане служба с полицейски правомощия към ДАИ (например).

П.П.П. Написаното по-горе - относно някои лични качества на ума и мисленето (без значение какво работи човека), важи в пълна сила и за двамата коВбойци, пишман милиционери, дето ги хванаха с дрогата.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот stersterp » 12 Апр 2016, 23:48

сайт на полицай у фейса
https://www.facebook.com/MVRvidin/?ref=br_rs
Ако животът ми беше филм, никой нямаше да му повярва. — ХИТРАТА СВРАКА С ДВАТА КРАКАСъдебна система" - разбирай система, която трябва да бъде съдена.
stersterp
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 30 Мар 2016, 19:50

Re: За резултатността от `убавата ни прокуратура

Мнениеот bird_of_paradise » 06 Май 2016, 16:37

Унижение без извинение
http://www.paragraph22.bg/22-sedmichnik ... -izvinenie
Цифром и словом 2000 лева. Толкова предлага Министерството на правосъдието като обезщетение за общо 15 години и 26 дни, в които държавата е упражнявала цялата мощ на репресивните си органи върху една жена. Става дума за Димитрина Калайджиева - посочената като "убийца" на ямболската адвокатка Надежда Георгиева и вече оправдана от всички възможни инстанции по това обвинение.

Обезщетението е предвидено за разследване и процес, който се превърна в учебникарски пример не само за бавната, но и абсолютно непрофесионална работа на разследващите органи и прокуратурата. То приключи с потресаващи констатации на съда. В тях почти в прав текст се казва, че вместо да разследват убийството на Надежда Георгиева, полицаите са имитирали дейност. Работата им бе окачествена като "неадекватна" и "повърхностна". А фактът, че се е наложило близките на убитата адвокатка да търсят политически протекции и служебни познанства, за да бъде свършена каквато и да било работа по разследването, е окачествена не просто като "немарливост и нехайство", а като неизпълнение на служебни задължения". Освен това според съда "действията, които органите на СДВР са предприели, са в грубо нарушение на елементарните принципи на правовата държава" и са допуснали "груби нарушения на елементарните човешки права".

Всичко това сега - повече от 15 години след убийството и последвалите "процесуални" действия, е оценено на 2000 лв. - толкова, колкото министерството харчи за една кафе-пауза на поредния семинар или работна среща на тема "Що е правосъдие и има ли то почва у нас?".

Обезщетението за Калайджиева се предлага със суховатото признание, че е допусната "забава" на производството, по което тя е била първоначално обвиняема, а после и подсъдима. "Основната забава е допусната в съдебната фаза на производството, продължила 11 години и три месеца. Производството е било спряно поради отсъствие от страната на един от подсъдимите за период от три години и десет месеца. Забавите са допуснати от първоинстанционния съд, разгледал делото два пъти. При първото разглеждане делото е продължило две години и седем месеца. Проведени са девет съдебни заседания, преди съдът да прекрати съдебното производство поради допуснати на досъдебното производство процесуални нарушения. Второто разглеждане на делото от първоинстанционния съд е продължило седем години и седем месеца, проведени са 35 съдебни заседания, отлагани основно за събиране на доказателства. До значително забавяне на делото се стигнало и поради протяжното изготвяне на мотивите към присъдата - една година и три месеца след изтичане на едномесечния срок, признава ИВСС.

Няма и ред обаче за калпавото разследване, което на практика е съсипало процеса от самото начало. Защото няма съдия, който може да даде присъда за убийство, за което не е открит нито мотивът, нито оръжието, не е ясен дори часът на смъртта на жертвата. Няма и поне косвени доказателства, които достатъчно убедително да посочат убиеца.

Точно това калпаво разследване всъщност е предопределило не само "неразумния" срок на процеса, в който съдиите безуспешно са се мъчили да свършат работата и на разследващите, като съберат вместо тях каквото могат - свидетелски показания, документи, експертизи. То е предопределило и преминаването на процеса безславно "в архив" - там, където впрочем е и сега. Защото убийците на Надежда Георгиева и до ден днешен не са открити и наказани.

Адвокатката бе открита мъртва в дома си в квартал "Стрелбище" на 28 февруари 2000 година. По главата й са нанесени десет удара с остър предмет - предполага се, че е сатър, но оръжието така и не е открито.

По-късно - едва през юни 2001 г., за смъртта й са обвинени трима души. Всъщност - четирима. Четвъртият е бившият прокурор от ВКП Николай Колев, който на свой ред бе убит при неизяснени и до ден днешен обстоятелства през 2002 година. Приживе Колев се сдоби с обвинение напук на имунитета, който по онова време го пази от наказателно преследване. Но след смъртта му производството срещу него бе прекратено. Само че от мотивите на съда става ясно, че ако беше жив, Колев вероятно също би бил оправдан - твърденията, че той е "поръчал" Георгиева, в мотивите са окачествени като "голословни". Защото така и не са се намерили никакви доказателства за тезата, че Колев е искал смъртта на адвокатката, защото тя записвала на диктофон разговорите с различни хора, сред които имало и негови - които го "уличавали в нерегламентирани контакти и дейности, от което Колев определено се страхувал". Такива записи, а и диктофон също не са били открити въобще.

Като извършители на престъплението пък са посочени Пламен и Димитрина Калайджиеви - тогава те все още са семейство. Развеждат се по време на проточилия се 11 години процес, тогава Калайджиева връща моминското си име Атанасова. Мотивът им според обвинението: Калайджиева-Атанасова известно време работи като секретарка на адвокатката, но после тя я уволнила. А съпругът й Пламен решил да действа в защита на съпругата си. По време на разследването и двамата успяват да избягат от България с фалшиви документи. Пламен е открит и върнат у нас. После изкарва повече от година в ареста, докато чака процеса. Димитрина Калайджиева обаче остава във Великобритания. При това през 2011 г. англичаните категорично отказват да я екстрадират у нас, както настоява прокуратурата. Изтъкват се съмненията, че тук тя ще получи справедлив и безпристрастен процес. Затова делото срещу нея минава изцяло задочно.

Четвъртият подсъдим е Орлин Аврамов - един от собствениците на ямболската винарна "Стара изба" и бивш клиент на адвокатката. Неговата връзка с убийството пък се крепи на един мръсен потник, по който има капки кръв. Само че и потникът попада в делото повече от мистериозно: открит е от "неустановен" служител на реда след приключване на претърсването и след съставянето на протокола за него, без поемните лица да са присъствали в помещението. На всичкото отгоре експертизата на кръвта се прави след толкова години, че на практика пробата се оказва негодна - единственото, което вещите лица могат да установят, е, че по потника има кръв. Но идентична с тази на още 400 000 българи!

Всички съдебни инстанции, които са разгледали казуса, са категорични: няма доказателства, които свързват всички тези хора с убийството на адвокатката. А делото е било провалено още в самото му начало - от немарливото разследване. То буксува месеци наред, без по него да се извършват каквито и да било следствени действия. Стига се дотам, че сестрата на убитата жена търси връзки и ходатайства пред бившия главен прокурор Никола Филчев, за да се намеси той лично и да "раздвижи" производството. Но и това не се оказва достатъчно.

Впоследствие, вече пред съда, ще стане ясно, че е имало - а и все още има, множество други версии, връзки и съмнения за това кой друг би могъл да поръча и осъществи убийството. Но те въобще не са разследвани. Вместо да ги проверят, полицаите стъпват на няколко разпита с полиграф (детектор на лъжата), които не могат по никакъв начин да бъдат приобщени като доказателства. А за капак дори укриват част от резултатите, които не съответстват на "обвинителната" им теза, защото всъщност оневиняват подсъдимите. "Едва през 2007 г. е изяснено, че е извършено и полиграфско изследване на подсъдимия Аврамов, което за психолозите от МВР по несъмнен начин е изключило неговото участие в убийството на пострадалата Георгиева", констатира съдът.

И за всичко това министерството казва: 2000 лв. стигат...



Пламен Калайджиев поиска 500 000 лева

Междувременно стана ясно, че бившият съпруг на Димитрина Атанасова - Пламен Калайджиев, е осъдил прокуратурата да му плати 30 000 лв. обезщетение заради понесените по време на разследването и процеса неимуществени вреди. Той обаче заведе директно дело срещу държавното обвинение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).

Делото обаче е едва в началната си фаза - решението, с което е присъдено обезщетението, е от първоинстанционния Софийски градски съд. А практиката при всички такива казуси показва, че прокуратурата обжалва до дупка - пред всички възможни инстанции. Въпреки че самият факт, че е налице оправдателна присъда, при това след 15 години разследване, процес а и престой в ареста са повече от достатъчни, за да бъде осъдена.

Самият Пламен Калайджиев също вероятно не е доволен от решението на СГС, защото искът му е за 500 000 лева. Така че краят на процеса все още е далече.



Средно по 40 души на месец искат обезщетения :idea:

Всичко това става ясно от поредния доклад на Инспектората на Висшия съдебен съвет за нарушенията на Конвенцията за защита правата на човека и задължението на държавата да осигури приключването на съдебните дела "в разумен срок". Само за първите три месеца от годината в инспектората са постъпили общо 122 заявления с искания за обезщетение заради забавено правосъдие - не само по наказателни, но и по граждански, административни и търговски дела. Но най-много са жалбите срещу софийските съдилища.

След проверка на ИВСС е установено, че 104 от исканията са напълно основателни. :idea: И са изпратени в министерството, което по закон трябва да предложи споразумение на пострадалите. Като максималната сума на обезщетението е 10 000 лв. - очевидно за държавата това е максимумът, на който тя оценява вредите, нанесени от нейните органи.

Пак от отчета става ясно, че министерството е сключило общо 68 споразумения и е изплатило общо 169 780 лв. като обезщетения на пострадалите. Тези пари се осигуряват от бюджета на държавата :idea: .

Пострадалите, които склонят да се споразумеят с министерството и приемат обезщетенията, макар и в този символичен размер, не могат да съдят държавата за други вреди заради нарушението на "разумния срок" за правораздаване.


Както казах: за резултатността от работата на `убавата ни прокуратура ( да не прехвърлят вината у разследващите, `щото налЕ те са царя и господаря 8) `га се събират доказателства за виновността) или къде ни отиват парите! :twisted:
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот ivan_lawyer » 06 Май 2016, 17:11

Къде ти е квинт- есенцията.
Това беше скандално престъпление.
Според мен това е садизъм. В смисъл убийството на човек. Не знам какво да кажа.

Какво целиш с тази публикация - просто отразяваш случката ли.
Аз съм против убийствата, против всякакво насилие впрочем.
Моето мнение - такова престъпление може да бъде разкрито - но Шерлок Холмс е вече на частно.
Килимчето на тази престъпност - там е болката.
Добре - тя е пожертвана, но убитата наша колега е наистина убита.


Обезщетения. За това ли говорим. Че са ниски обезщетенията на неоснователно привлечените.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот bird_of_paradise » 06 Май 2016, 17:31

ivan_lawyer написа:Къде ти е квинт- есенцията.


Под статията, която съм цитирала ( мисля, че тези неща се подразбират, начи).

Ако трябва да синтезирам:
15г. от извършване на престъплението;
11г. и нещо съдебна фаза; :x , която завършила с присъда НЕВИНОВНА :arrow: резултат? :arrow: 0; Резултатът е от работата на прокуратурата!

И се отпочват обезщетенията ( правилно според мен- всички вреди се обезщетяват), които както и да го мисля, са все от нашия джоб ( "бюджета на държавата").
Накратко: с моите, твоите, неговите и на всеки от нас се плаща за грешките на кого? ай, сети се ( пише го в заглавието на поста). Абе, нещо се изкривявам, защото никога не съм държала на това, че съм данъкоплатец, но вече ми писва как се разпореждат с моите пари ( сега и на вноските ми за ДЗПО ще посегнат, щото като не се произвежда нищо, а пари трябват- бедния е жив дявол).

Ако не си ме разбрал: за моите грешки в проф. дейност някога биха платили моите застрахователи (имам застраховка далеч над минималната);
за грешка на нотариус плаща неговия застраховател ( имам опит, плащат);
за грешка на ЧСИ- съответния застраховател;
за грешка на магистрат? - суверена.
Е, ЩО?
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот ivan_lawyer » 06 Май 2016, 18:00

Нищо.
Просто бодлива реплика имаш.
Няма как да се оправят нещата - всичко е в миманса.
Всяка структура се разлага през - 5-6 месеца. Говоря като бивш военен, но това е положението. Просто трябва някой Джовани Фалконе да застъпи вратата и никой да не влиза и да не излиза, до второ нареждане.

Моето мнение е, че имаме превъзходно законодателство, не че съм експерт по сравнително-правното - но знам че е така.
С леене на думи и излияния - не знам какво.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот bird_of_paradise » 25 Май 2016, 23:52

Главният прокурор:
В разрез със закона МП аутсорсва охраната на съдебните сгради. С обществена поръчка на частен СОТ е възложено да пази обекти в над 60 града
http://legalworld.bg/53228.v-razrez-sys ... gradi.html

В разрез със закона Министерството на правосъдието е възложило охраната на съдебните сгради на частна фирма, съобщи главният прокурор Сотир Цацаров.

На днешното заседание на прокурорската колегия той огласи, че обществена поръчка с предмет "Реакция на алармени сигнали и авто-патрулна дейност за обекти на съдебната власт" е била обявена от Главната дирекция "Охрана" на министерството още през ноември миналата година. Тя е спечелена от софийската частна компания "СОТ - сигнално-охранителна техника" ЕООД.

Проверка на "Правен свят" показа, че договорът със "СОТ - сигнално-охранителна техника" ЕООД вече е сключен.

Поръчката е за съдебни сгради във всичките пет апелативни района на страната. От публично обявената информация за нея става ясно, че е за общо 84 480 лв. без ДДС.

Поръчката обхваща охраната на съдебните сгради в следните градове в Софийския апелативен район: Гоце Делчев, Ихтиман, Пирдоп, Перник, Радомир, Трън, Брезник, Своге, Дупница, Самоков, Видин, Белоградчик, Кула, Враца, Козлодуй, Мездра, Оряхово, Лом и Берковица.

В Пловдивския апелативен район с частен СОТ ще бъдат пазени съдилищата и прокуратурите в Гълъбово, Хасково, Свиленград, Димитровград, Харманли, Ивайловград, Раднево, Асеновград, Първомай, Карлово, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Велинград, Момчилград, Ардино и Крумовград.

Във Варненския - Каварна, Балчик, Тервел, Генерал Тошево, Шумен, Нови пазар, Велики Преслав, Търговище, Омуртаг, Разград, Кубрат, Исперих, Дулово. В Бургаско договорът е за съдебните сгради в Айтос, Нова Загора, Елхово и Тополовград. А във Великотърновско - за Червен бряг, Павликени, Кнежа, Бяла, Сливница, Троян, Трявна, Дряново, Севлиево и Елена.

Това са над 60 съдебни палати, а и повече, тъй като на някои съдилищата и прокуратурите са в различни сгради.

"Предметът на поръчката е извършване срещу заплащане на охрана на стационарни обекти със сигнално-охранителна техника - наблюдение и регистрация, реагиране с патрули на СОТ, физическа охрана до пристигане на представител на възложителя, техническа поддръжка. На практика се създава и един денонощен оперативен дежурен център, предвидена е и реакция на въоръжени автопатрули. Но това са все служители на частната фирма", каза Цацаров пред прокурорската колегия.

Той посочи, че е научил за аутсорсването на охраната на съдебната охрана, както сам го нарече, от писмо, което му е препратил главният секретар на Висшия съдебен съвет Димитър Тончев. "ГД "Охрана" е благоволила да информира г-н Тончев, че следва да всички съдилища и прокуратури да предоставят територия за инсталиране на сигнално-охранителна техника и ми направи впечатление, че се преминава към частна охранителна дейност", каза Цацаров. И посочи, че това не е било съгласувано не само с прокуратурата, но и с административните ръководители на съдилищата, които отговарят за отделните съдебни палати.

"Проблемът не е в това как е проведена обществената поръчка, а дали такава поръчка въобще е допустима по закон, дали е законосъобразна", заяви главният прокурор. И се позова на чл. 391 ал. 3 т. 1 от Закона за съдебната власт. С него е регламентирано, че "Главна дирекция "Охрана" организира и осъществява охраната на съдебните сгради".

"Според мен ЗСВ предвижда като единствена възможност ГД "Охрана" да извършва тази дейност и не се позволява елементи от това задължение да бъдат прехвърлени на частни охранителни структури, да бъдат аутсорсвани", заяви Цацаров.

Той посочи, че охраната на съдебните сгради не касае само сигурността на прокуратурите, а на всички органи на съдебната власт, които в 70% от случаите ползват едни и същи сгради. Затова по предложение на Цацаров прокурорската колегия единодушно гласува въпросът да бъде обсъден на пленум на ВСС. На него да бъде поканен и шефът на ГД "Охрана" главен комисар Георги Жеков.

Членовете на прокурорска колегия се съгласиха, че чл.391 ал. 3 т. 1 от ЗСВ не предвижда възможност за прехвърлянето на охраната на съдебните сгради на частна фирма. "В закона пише недвусмислено "осъществява". Скептична съм по отношение на предмета на тези договори. Доколко би била ефективна подобна охрана", заяви Елка Атанасова. Тя допълни, че има забележки към начина, по който се осъществява охраната в момента. "Всички магистрати и служители, работещи в съответната сграда, просто преминават на доверие, не им се проверява багажът и не минават през рамката", каза тя.

Румен Боев и главният секретар на ВСС поставиха въпроса с регистратурите за класифицирана информация и специфичната им охрана.



МП: Поръчката е по одобрен от съдебната власт план написа:Провеждането на обществена поръчка, с която е възложено на частен СОТ да пази съдебни сгради, е било предвидено в план, одобрен от съдебната власт. Това става ясно от отговор на Министерството на правосъдието на въпроси на „Правен свят”, поставени след изявлението на главния прокурор Сотир Цацаров.
Ето пълният текст на коментара, който получихме от МП:

„Главна дирекция „Охрана“, второстепенен разпоредител с бюджет към МП, е провела процедура по ЗОП и в резултат е сключила договори със „СОТ - сигнално-охранителна техника” ЕООД за реакция на алармени сигнали и авто-патрулна дейност на обекти на ГДО в петте апелативни съдебни района.

Процедурата е организирана на основание План за действие за доизграждане на националната система за електронна сигурност на съдебните сгради, управлението и поддръжката на охранителните системи, обезпечаването на работата им с човешки и финансов ресурс и осигуряване на реакцията на алармените сигнали от сигнално-охранителната техника след отпадане на дейността СОД на МВР.

Документът е изготвен от междуведомствена работна група, създадена на 13 февруари 2014 г. по предложение на комисия „Бюджет и финанси“ на Висшия съдебен съвет. В нея са участвали представители на ГДО, МП, ВСС, ВКС и Прокуратурата на Република България.

В приетия от работната група план на ГДО се делегират права да организира и проведе обществена поръчка с предмет „Реакция на алармени сигнали и патрулна дейност“ за 196 обекта, за които няма осигурена денонощна охрана.

На свое заседание, проведено на 9 октомври 2014 г., Висшият съдебен съвет е решил да упълномощи представляващия ВСС да подпише предложения план”.


Повече за поръчката тук: http://rop3-app1.aop.bg:7778/portal/pag ... 3330333036

От друга страна, като чета какви "иновации" е предвиждал този план, направо се плаша от евентуалните нововъведения в бъдещата съдебна карта.

Всъщност има една добра новина- редуциране броя на съдилищата се отлага с още една година. Поне за тези, които ще бъдат предмет на бъдещо окабеляване със СОТ ( тук е мястото да питам- някой да знае съдебна сграда, която да е денонощно охраняема?- с физическа или СОТ охрана?.
А! Имало и втора- МП, респективно поне второстепенният разпоредител ГДО, очевидно разполагат с бюджетни средства.

Останалото в миманса е добре познатото минало: главния рипа сега, за събития, в които е участвал преди 1,5г.; ВВС, по правило, страда от амнезия.
Пасторална идилия и кьорфишеци.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Проблем с имотни сделки в Русе

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Юни 2016, 07:12

Запечатаха служебния архив на русенски нотариус
http://www.paragraph22.bg/22-novini/rea ... i-notarius

Кантората на нотариус в Русе беше затворена днес с решение на Районния съд заради неправомерни сделки. Нотариусът е лишен от правоспособност за срок от една година. До 30 май следващата година кантората на нотариус Стефан Варамезов в Русе ще остане затворена. Служебният архив на нотариуса бе запечатан от председателя на Русенския районен съд Пламен Ченджиев. Причината за наказанието е, че Варамезов е назначил в кантората си помощник-нотариус по заместване, който изповядвал сделки, без да има право за това :idea: .

По време на дисциплинарното производство станало ясно, че 275 сделки са били удостоверени за периода от януари 2013-та година, като част от тях са изгубили силата си по изтекла давност. Според юристи, това е грубо погазване на закона и съветът към гражданите е да проверят при кой нотариус са изповядвали сделки :idea: . Ако са потърпевши, могат да заВедат дела за обезщетение към нотариуса.

Върховният касационен съд е потвърдил наложеното на нотариуса дисциплинарно наказание „лишаване от правоспособност за срок от една година“, считано от 19 май 2016 г., сочи Дарик

От Районния съд са уведомили своевременно за решението Съвета на нотариусите.


Пф, обезщетения... а, че нотариалното удостоверяване е нищожно и собственост не е преминала от праводател към приобретател?... бе, кво тук значат тея обстоятелства 8) .

Русе отново в проблеми (275 нищожни сделки не са никак малко :idea: ), но няма по -бели от нотариусите, де.
275 човешки съдби струват една година работа на нотариуса, дето хич беля да не е знаел, че помощникът му нямал правоспособност.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот ivanov_p » 01 Юни 2016, 07:31

Нищо им няма на сделките! Преди време имаше един казус със запетайката, по който ЕСПЧ ни разката и плащаме по десетки и стотици хиляди на дело, въпреки въвеждането му да не казвам от кое лоби и тържественото му шествие из всички нива на родното правораздаване.
Сделките са вписани и са подписани от страните или техни пълномощници. Търси се дисциплинарна отговорност от нотариуса, заместника му, трябва да се помисли и за съдиите по вписванията, но няма как граждани да носят последици, освен ако няма други престъпления.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот 111888 » 01 Юни 2016, 07:36

Сделките са порочни. Единствения начин е спешно парламентът да ги валидира със закон. Исторически такива закони е имало-нищожни сделки да бъдат обявени за валидни със закон-валидизационните закони от края на 19, и началото на 20 в.
И изобщо, отново се появяват правни проблеми в Русе, засягащи голям брой лица. Да напомним за случаите до 1999г, когато в Русе се сключиха голям брой невалидни бракове-пред ДЛ по гражданско състояние, което " което е действало публично като длъжностно лице по гражданското състояние, без да е имало законно това качество" . Да припомним случая http://www.dnevnik.bg/print/arhiv_pari/ ... akoniavat/ . Наложи се парламентът да приеме закон, и да валидира нищожните бракове със задна дата- Закон за уреждане правните последици на бракове, сключени в нарушение на чл. 7 СК-от 1999г е законът, и е точно заради проблемът в Русе
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот ivanov_p » 01 Юни 2016, 08:09

Те са порочни, но за българското право, както бяха нищожни и договорите със запетайки, ама плащаме и ни пукат ушите, защото когато човек отиде в Общински съвет и подпише договор той не е със съзнанието, че е в разбойническо свърталище, за да иска документи от всички. Това е духа и разума на закона.
Кое ще се валидира? Стоян купува гараж от Иван, двамата се подписват пред нотариус, той носи договора на съдия по вписванията, който го вписва. Единственото порочно действие е това, че нотариуса пред който са подписали е заместник нотариус. Той оформя документите и ги подготвя за вписване, но то се прави от съдия по вписванията, който между другото може да върши и нотариална дейност. Какво правим? Със задна дата назначаваме заместникът за нотариус, или пак със задна дата променяме закона? Може да се даде срок и то кратък, след получаване на съобщение всяка страна да оспори истинността на подписа си и толкова.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Тъжна равносметка... по нашенски

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Юни 2016, 08:47

Момчета, започвам да се обърквам кой от вас е юрист и някак съм склонна да приема, че цифровия е такъв, а Иванов е ... тук-таме мислител, но повече от често само чукча писател :lol: .


111888 написа:Сделките са порочни. Единствения начин е спешно парламентът да ги валидира със закон. Исторически такива закони е имало-нищожни сделки да бъдат обявени за валидни със закон-валидизационните закони от края на 19, и началото на 20 в.
И изобщо, отново се появяват правни проблеми в Русе, засягащи голям брой лица. Да напомним за случаите до 1999г, когато в Русе се сключиха голям брой невалидни бракове-пред ДЛ по гражданско състояние, което " което е действало публично като длъжностно лице по гражданското състояние, без да е имало законно това качество" . Да припомним случая http://www.dnevnik.bg/print/arhiv_pari/ ... akoniavat/ . Наложи се парламентът да приеме закон, и да валидира нищожните бракове със задна дата- Закон за уреждане правните последици на бракове, сключени в нарушение на чл. 7 СК-от 1999г е законът, и е точно заради проблемът в Русе

+1
А именно заради сагата с браковете написах, че Русе е отново в проблеми.

п.п. обаче, по дяволите, като как от МП са издавали заповеди за заместване? :?

п.п.п. А, ха, отговорих си- нямал заповед за заместване, което ме подсеща, че и съдиите по вписванията са за шамаросване ( повечето знаем за предоверяването, ама служебните обязяности са ис служебни и неизпълнението им също се санкционира..., отделно колко дела по ЗОДОВ са това).
http://webcache.googleusercontent.com/s ... =firefox-b
Нотариусът Стефан Варамезов през цялата 2013 година бил заместван от свой помощник, който обаче нямал нужната заповед, издадена от Министъра на правосъдието.Нарушението било установено едва миналата година при проверка от Нотариалната камара.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Със заповед на МОСВ се ограничава достъпа до плажа на Болата

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Юни 2016, 10:52

Днес е ден на изобилието- нотариуси правят щуротии, но и от МОСВ не им отстъпват.
Човек на ГЕРБ в Каварна придобил райски терен в защитена местност "Болата".
http://www.bnews.bg/article/209866
По информация, която BNews получи от свои източници по северното ни Черноморие се готви пореден номер, с който едно от емблематичните му места да се залее с бетон и да се превърне в поредната туристическа клоака.

Заливът Болата, Национален резерват, който се води за най-красивият на българското черноморие, както и рибарската база Зеленка вече били частна собственост. :shock:

Според източника ни собственик на терена е Валентин Николов по прякор Цуци, който е координатор на ГЕРБ за Каварна. Той преградил с тетраподи пътя и не допускал хората до брега и плажа

В същото време в местните медии бе разпространена информация, че съгласно заповед на МОСВ се ограничава достъпа до плажа на Болата. :o

Втори ден багери на софийска фирма разрушават старите сгради в местността Болата край Българево. Това съобщи кметът на селото Георги Георгиев пред общинските съветници на Каварна в края на днешното заседание. Дейностите се извършвали след заповед на МОСВ, според която се забранява достъпа на всякакъв вид моторни превозни средства до плажа в местността Болата, информира "ИА Добруджа". Кметът обясни, че не е възможно да се построи паркинг горе в равнината, защото и тя, както самият залив на Болата са част от защитената зона Калиакра по Натура 2000.

Туристите и жителите на общината, няма да имат достъп с моторни превозни средства до плажа на Болата според тази заповед. При необходимост, до там няма да могат да слизат линейки и коли на Пожарната.

Днес от 19.00 часа в центъра на селото ще се проведе събрание, за да бъдат запознати и жителите на Българево със създалата се ситуация. Ще бъде обсъдено да бъдат поканени на разговор представители на МОСВ, за да се намери изгодно решение и за двете страни. Затваряйки пътя за колите, се ограничава достъпът и за хората, защото те ще трябва да слизат пеша и да оставят колите си на паркинга на нос Калиакра. Георгиев отбеляза, че плажът на Болата е най-близкият, който могат да ползват жителите на Българево. Зам. кметът Ивелина Илиева обясни, че община Каварна е получила уведомление за процедурата по поставяне на бариерата и не могат да предприемат действия след заповед на МОСВ. Очаква се най-късно утре сутринта да са факт бетонните заграждания, които ограничават достъпа до плажа.

Очаква се тази вечер в с. Българево да се проведе протест.



Поздрав за майките на "нашите ръководители"
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron