начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Любими преподаватели по правни науки

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот lora.lora » 12 Фев 2007, 17:50

Харесват ми като хора и професионалисти: Лазар Груев, Маргарита Чинова и Екатерина Трендафилова, Огнян Герджиков, Огнян Стамболиев, Владимир Петров
lora.lora
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Мар 2006, 17:58

Мнениеот prnedev » 12 Фев 2007, 17:59

Жоро Бармана :roll:
Които са държали изпит по Търговско право при него, знаят за какво става дума :wink:
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот D.Mihova » 12 Фев 2007, 18:12

Също Георги Петканов, Ружа Иванова, Владо Петров /Владо Бойлера/
D.Mihova
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 05 Яну 2007, 12:02

Мнениеот airmen » 12 Фев 2007, 18:30

Моите адмирации са към А. Калайджиев, Кр. Таков, Тр. Конов, Ал. Кацарски, Г. Спасов.
airmen
Потребител
 
Мнения: 161
Регистриран на: 27 Фев 2006, 20:02

Мнениеот zora » 12 Фев 2007, 19:01

Голямо БЛАГОДАРЯ за преподаватели като проф. Маргарита Чинова!!!Безкраен професионалист и перфекционист, раздаваща се докрай....поклон пред истинските преподаватели по "душа"...:)
zora
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 28 Апр 2006, 16:12

Мнениеот eti_6 » 12 Фев 2007, 20:07

Достоен наследник на покойния, лека му пръст Румен Чолов е Доц. Новкиришка - преподава със сърце и душа.
Ако сте се срещали някога със Проф. Владо Петров - е няма да го забравите.
По полицейско - да, проф. Мариновски - страшен пич.
С удоволствие мога с часове да слушам лекциите на Георги Близнашки, Валентин Русев.
eti_6
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 14 Апр 2006, 12:34

Мнениеот ruseto2 » 12 Фев 2007, 22:36

ЕЕххх..кой отвори тази тема, върнахте ме към доста мили спомени. Лекциите ми по конституционно право започнаха с проф. Борис Спасов - неотразим ум, според моето скромно мнение - мисля, че не ми е отредено да кажа нищо повече за подобен колос в конституционното право. Горда съм, че съдбата ме срещна с този човек.
Има още един човек, проф. Кино Лазаров, който пък буквално ни взе за ръчичка и ни въведе в правото - този човек ни повярва - колкото и млади, буйни и непокорни да бяхме.
И до днес, вече повече от 10 години практика, в неудобни за мен моменти, се измъквам с една негова крилата фраза - МОМЕНТ КОЛЕГИ, ДА ПРОЧЕТЕМ КАКВО КАЗВА ПО ТОЗИ ВЪПРОС ЗАКОНЪТ СЛЪНЦЕ. :lol: БЛАГОДАРЯ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ СИ
ruseto2
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 04 Яну 2005, 12:08

Мнениеот gudio » 12 Фев 2007, 22:52

:D Хубава тема, всъщност, дето се вика, "навява оптимизъм и студентски спомени"... :D
Мен много ме впечатлиха в първи курс:
- Теодор Пиперков - асистент по римско право (по "мое време");
- Боян Баламезов :lol: освен всичко друго обичаше да "заиграва" (дано не звучи лошо) със студентите - ходеше с удоволствие по купони, даже организираше такива в екзотичната си мансарда срещу нотариата на "Попа" ;
- бай (как по-уважително да го нарека ?) Борис Велчев (кой не го познава, кой не го позна-а-ава ? :lol: ) - много лъчезарен и отворен към студенцията персонаж (поне по мое време), участник ( :lol: без съпротива) във всякакви купонджийски начинания...
- :oops: ще ме оплюете сигурно, но дано не е по политически причини - Огнян Герджиков - на неговите упражнения, като асистент, (а той стана доцент едва след 10.11.1989 г.) ходеха по 50-тина човека (т.е. от други групи, от други асистенти, ходеха при бай О.Г. "да се учат и да сполучат"... :lol: ). За мен О.Г. е един от най-добрите съвременни цивилисти (а това, че ви е страх да ходите сега на изпит при него.. толкова по-зле за вас);
- :lol: :lol: хептем ще ме намразите - Анна Хаик Станева :lol: :lol: нещо да възразите (ама смислено ?)
- не случайно някой по-горе спомена - РУЖА ИВАНОВА (с големи букви !!!)... коментар - който знае за кого и за какво става въпрос, знае... Това е асистент от времето на А. Кожухаров и Л. Василев... Не знам кой идиот я спъна, та не я направиха поне академик, ама нейсе... Поне доцент дали е станала към днешна дата - кажете вие, по-младите... Справки - АС при БТПП (единствената, която създава май някакъв престиж на институцията... :lol: ).
- за десерт - бай ППППрофесора с голямо П - Петко Венедиков. Имах невероятното удоволствие през "перестройката" да слушам две негови "демо-" лекции. Човекът беше май вече на 85 г., но пълен свежарка, с невероятно чувство за хумор, перфектен изказ, стил, винаги в час с последните простотии в българското законодателство... и подобаващо отношение към тях...
Горните хора ми позволиха: 1) Да се почувствам юрист и да искам да бъда такъв още от 1, респ.2-ри курс и 2) Да не ме е срам "да се наричам бугарин" в един западен университет малко по-късно - защото това, което научих от тях, се оказа, че е достнатъчно да съм "общо взето в час" и на други места.
Всъщност - я се запитайте "е ли юристът като лекар - на вякъде по света ли (че и в Либия :oops: :oops: ) може да се ориентира и да знае с какво (законодателство, правосъдие и т.н.) си има работа ?
Моят отговор е - ДА, може... Юристът е юрист, когато влиза в час и в най-безумната правна система (ако изобщо е система, де... :wink: ), с която си има работа...
Благодаря на гореизброените хора !
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот s.lechev » 13 Фев 2007, 00:34

Малко ми е тъжно, че вече никой не споменава геният на конституционното право - Проф. Стефан Стойчев...
s.lechev
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 03 Фев 2007, 16:03

юристи

Мнениеот arabela » 13 Фев 2007, 00:58

Доц . Теодор Чипев - граждански процес
arabela
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 21 Мар 2006, 00:47
Местоположение: Sofia

Мнениеот videva » 13 Фев 2007, 02:06

Mnogo mi beshe priatno da procheta mneniata na vsichki Vas za onezi prepodavateli, koito nikoga ne mozhahme da zabravim. Niakoi ot tiah poznahme samo ot uchebnitzite, koito ostaviha zad sebe si, a drugi- ot nashite lichni vpechatlenia, porodeni ot kontaktite ni s tiah.

Az sashto pazia skap spomen za mnogo ot tezi prepodavateli. No, pozvolete mi, molia Vi, da se vkliucha v tazi tema kato spodelia vpechatleniata si ot edin kolega, na kogoto, za zhalost, ne mu dostigna vreme za da se prevarne v edin ot nai- dobrite savremenni balgarski juristi i prepodavateli po pravo. Blestiasht mlad advokat, mnogo obeshtavash doktorant i smeia da tvardia, plodotvoren za skromnata si vazrast uchen.

Poklon pred pametta na burgaskia jurist Stanimir Paunov, skap i nezabravim priatel, zaguba za nauchnata ni misal i za vsichki onezi kolegi, koito ne sa imali vazmozhnostta da go poznavat.
videva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Фев 2007, 01:48

Мнениеот rayan » 13 Фев 2007, 12:34

Невероятен преподавател - Иван Сълов. Убедителен и безупречен, почти всички студенти идваха на лекциите му по наказателен процес.
rayan
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 24 Авг 2006, 11:25

Мнениеот marianchica » 13 Фев 2007, 14:03

Сетих се и за проф. Тотев - съдебна статистика. Скучен предмет, но преподавателят бе добър. Преди 2-3 години откри със словото си поредната учебна година в ЮФ - на 91-92г. беше. Не знам даже дали е жив. И той бе от старата генерация.
Поклон на всички добри и истински преподаватели!
marianchica
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 23 Юни 2005, 11:45

Мнениеот pleasure » 13 Фев 2007, 14:13

Наистина има преподаватели, които са родени за такива и е неоценимо това, че с цената на много и нелесен труд се опитват да направят от студентите "юристи", макар последните да не оценяват това на момента:)
pleasure
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 17 Ное 2006, 17:06

Мнениеот gudio » 13 Фев 2007, 21:14

Току-що приключих личен чат с един високо ценен участник в този форум, съдия от ... знаете... :lol: Коментирахме разни наши НЕ-съвременници професорЯ по всЕкакви правни науки... Видях, (и това е много хубаво) че някои включват в сипъска хора, които никога "на живо" не са им преподавали... (то и аз включих бай Петко Венедиков, но поне съм го виждал на два пъти...) Ако е така, дайте и аз да допълня списъка:
...кой каза Иван Апостолов ? На 27 г. професор, а... (и то истински, а не защото е от онази или тази партия или защото се е ... "съвъкупил" :lol: с ... кого бе ?! :lol: )
... а някой каза ли Константин Кацаров ? Не ?! ... А баща ми беше ходил на аудиенция при него, в мътните години на соца... във вилата му на "езерото Леман"...(Женевското, де...) .. Човекът бил много услужлив към разни българи, помагал им по патентни въпроси, нищо че били комунисти... :lol: А на мен ми подариха книжка "60 години живяна история", от същия Кацаров - в Аулата на СУ лично Петко П....а ми я връчи "за отличен успех" :lol: :lol: Купете си я, много е поучителна... дано да се продава някъде...
Едно нещо, наистина поучително запомних от тези хора - малки обикновени българчета, всички учили тук, в Булгаристан, не по Сорбони, Оксфорди или където ние си мислим, че единствено се твори истинската наука... :oops: - да станеш добър юрист не е нужно да тичкаш точно по сорбоните, оксфордите и пр. Бай Кацаров е бил дете на доста беден чиновник, бай Петко Венедиков - "генералско синче", ама 3-то ли, четвърто ли беше, а баща му бил осакатен през войните, та карали на пенсията му само... Завършили родното ЮФ при СУ...
Но - казах го по-горе в предишния постинг - това което ще научиш от това "общество на мъртвите поети" :lol: ще ти помогне навсякъде по света и по всяко време... 19-ти, 20-ти, 21- ви век...
Поклон на горните "байчовци" !!!
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот kursant_amvr » 13 Фев 2007, 22:19

s.lechev написа:Малко ми е тъжно, че вече никой не споменава геният на конституционното право - Проф. Стефан Стойчев...



Колега поздравявам Ви, че отбелязахте това име. Късно видях тази тема, и затова не съм писал за този наистина невероятен човек.

Аз имах късмета, удоволствието и огомната чест, той да ми бъде преподавател в Академията през 2003 г. и мога с гордост да кажа, че съм си взел изпита с отличен пред самия него. Той дори се изправи и ми стисна ръката, нещо което НИКОГА няма да забравя.

За проф. Стойчев мисля, че не може да има две мнения. Той бе преподавателят и юристът, който остави най-трайна следа, не само у мен, но и у всички мои колеги, които посещаваха лекциите му не по задължение, а с огромно удоволствие.

Не съм срещал друг преподавател или юрист, който да се изразява толкова точно, толкова разбираемо и да има такова неподправено спокойно и добронамерено и човешко отношение спрямо околните.

Въпреки сериозните си здравословни проблеми, буквално до последния момент от живота си той осъществяваше преподавателска дейност, и аз не мисля, че някой изобщо е способен да замести в научната и преподавателската сфера този голям човек.

Сигурен съм, че не само аз, но и никой от моите колеги няма да го забрави, защото той ни научи на нещо много повече от Конституционно право. Той ни научи да разбираме духа на правото изобщо, научи ни как се защитава правна теза, научи ни най важното - да мислим като юристи... но и да не забравяме, че сме хора. Че правото не е самоцел, а е създадени за да служи на обществото...

Мир на праха му и светла негова памет.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот gudio » 14 Фев 2007, 00:12

kursant_amvr написа:
s.lechev написа:Малко ми е тъжно, че вече никой не споменава геният на конституционното право - Проф. Стефан Стойчев...



Колега поздравявам Ви, че отбелязахте това име. Късно видях тази тема, и затова не съм писал за този наистина невероятен човек.


Бай Ст. Стойчев и на мен ми преподаваше нещо, ама не му викаха тогава "конституционно право", най-май-ми беше "държавно право на НРБ". Учебник по тази дисциплина нямаше... Добре, че бях приятел с един друг "kursant_AMVR" по онова време, та ми даде неговия учебник :lol: беше с гриф "за служебно ползване", печати някакви и инв. номера :lol: :lol: :lol: Едвам в ония години намерихме ксерокс да го снимат без страх от преследване :lol: Който е живял(съзнателно) тогава, знае, че "размножителната техника" се водеше на отчет в ДС (или в съответната надлежна служба) :lol: Та ги беше страх разните ксероксчии, като видят учебника, не смееха да го "размножават"... :lol: :lol: Байчото беше готин, много благ и си позволяваше да пуска "смели" за времето коментари на разни избирателни закони (за нар. представители, за нар. съветници) и пр. соц. - глупости...
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот hwang » 15 Фев 2007, 20:05

Според мен безспорен №1 е проф. Огнян Герджиков - уникален лектор!!! проф. Стефан Стойчев също беше много добър; доц. Камелия Касабова; проф. Снежана Начева. нека не бъркаме това дали лесно дава изпита с това какъв е като лектор. въобще старата школа си е най-добра.
hwang
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Фев 2007, 19:48

Мнениеот elin » 16 Фев 2007, 14:13

Пропускаме г-н Пламен Панайотов по наказателно право:)
elin
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 13 Юни 2005, 16:13

Мнениеот reveta » 18 Фев 2007, 13:32

доц. Ангушева - Трудово и Осигурително право
доц. Никола Манев - Наказателен процес
проф. Румен Владимиров - Наказателно право
проф. Теодор Чипев - Граждански процес
reveta
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 21 Юни 2006, 18:38
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта


cron