начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Загубена - намерена лична карта

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Загубена - намерена лична карта

Мнениеот webadmin » 20 Юни 2022, 01:02

Изумително тъпа ситуация. Смяна на лична карта. Старата е загубена, но новата ми трябва спешно. Съответно подписвам наказателния фиш за загубена /стара, изтекла/ лична карта. Изискването е след един месец да се явя в съответната служба за да си получа наказателния фиш. Ама аз я намерих /старата, изтекла/ лична карта. Ще се явя с нея. Има ли вероятност да ми се отмени наказателния фиш? Щото то иначе няма смисъл да се разхождам.
webadmin
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 28 Юли 2011, 21:54

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот guest1 » 20 Юни 2022, 21:13

Здравейте!
Има два текста в Закона за българските лични документи, но като чета - не попадате и в двата.
Първият е
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
3. не подаде заявление за издаване на лична карта или временна карта за самоличност в срок до 30 дни, след като е заявил, че тя е повредена, унищожена, изгубена или открадната;

но Вие сте декларирали това обстоятелство.
По-вероятно е да влезете в хипотезата на вторият
Чл. 81. (2) Наказва се с глоба от 30 до 200 лв. лице, което:
4. е декларирало български личен документ за повреден, унищожен, изгубен или откраднат и е установено, че продължава да го използва;

Изобщо - какво основание е вписано в този фиш?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот nikodim77 » 20 Юни 2022, 23:02

Здравейте,
webadmin, от написаното от Вас мога предполагаемо да направя следните два извода:
При обявяване на ЛК за изгубена служителят на гише, Ви е съсътавил АКТ (АУАН) и поради това Ви е определен месечен срок, в който да Ви връчат наказтелното постановление. (не става дума за „наказателен фиш”) Вторият извод е, че попадате в текст на ЗБЛД, а не както преждепишещият „юридически корифей” Ви е посочил.
Актът Ви е съставен за нарушение на чл. 81, ал. 2, т. 2 от ЗБЛД („изгуби, повреди или унищожи български личен документ”) за което нарушение законодателят е предвидил глоба от 20 до 300 лева.
Поради това е добре да се изготви възражение в 7-дневен срок от съставяне на акта, по реда на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН (вярвам, че и в АКТА е указано същото), в което възражение да упоменете, че ЛК е намерена и молите за прекратяване на наказателното производство или прилагане на института – „маловажен случай”. Ако е минал 7-дневния срок, то пак следва да върнете намерената ЛК и да поискате докумен за това, който документ ще Ви послужи при евентуално обжалване на НП.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот doondie » 21 Юни 2022, 14:07

webadmin написа:Ама аз я намерих /старата, изтекла/ лична карта. Ще се явя с нея. Има ли вероятност да ми се отмени наказателния фиш? Щото то иначе няма смисъл да се разхождам.
За съжаление, не е предвидена награда за намерен документ за самоличност. Затова няма как само на това основание да се избегне глобата.

Както вече е посочено от nikodim77, имаш 1 седмица да подадеш писмени възражения срещу акта до органа, който ще издаде наказателното постановление (началника на полицая, който ти е написал акта, за да могат да ти приемат заявлението на гишето). Той би могъл да реши, че няма да издава НП. По-вероятно е обаче да не се съобрази и да те глобят с 20-30 лв. Като си вземеш НП, ще можеш да го обжалваш пред съда, за което също има срок. Основанието обаче няма да е просто че си намерил изгубената карта, а че нарушението е маловажно (чл. 28 от ЗАНН) именно защото бързо си открил старата и си я предал в полицията. Да не забравиш да поискаш доказателство, както си посъветван. В крайна сметка не само че няма някакви вредоносни последствия от нарушението, ами и вече си платил за нов документ за самоличност преждевременно, плюс неудобството, че си останал без такъв.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот guest1 » 21 Юни 2022, 17:39

doondie написа:За съжаление, не е предвидена награда за намерен документ за самоличност. Затова няма как само на това основание да се избегне глобата.


Хептен го обърнахте на пародия!
Кой да даде наградата?
Авторът си е „НАМЕРИЛ” собствената лична карта, в домът си???
За намиране се дава награда, когато някой - намери чужда вещ, на място - където не може да се определи, чия собственост е.
Все едно, да си намеря моята бира - в .моят хладилник.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот nikodim77 » 21 Юни 2022, 20:09

doondie, какво ще кажеш…,a ?! Форумният трол дори не чете и не вниква вече в елементарни текстове като твоята метафора с наградата. Милият т**анар, вече съвсем го е дал на „уволджак”. Лелееее, колко е зле, чак ми става жал вече…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот doondie » 22 Юни 2022, 08:45

nikodim77 написа:doondie, какво ще кажеш…,a ?! Форумният трол дори не чете и не вниква вече в елементарни текстове като твоята метафора с наградата.
Вероятно не ме е разбрал на първо четене и е коментирал импулсивно. Не вярвам да го е направил с лоши намерения. :)

guest1 написа:Кой да даде наградата?
Авторът си е „НАМЕРИЛ” собствената лична карта, в домът си???
В закона има единствено задължение да се предаде намерен документ, съответно наказания за задържане, унищожаване, използване на чужд/невалиден документ. Неслучайно написах „награда” в курсив - въпреки че е намерил картата си, която вече е обявена за невалидна, нарушението е извършено и установено (документирано).

Що се отнася до намирането на твоята бира в твоя хладилник, наградата е възможността да я изпиеш, при това охладена. :D

Към автора: Могло е да кажеш, че си я изгубил преди година и половина, т.е. преди повече от 1 г. и 3 м, за да не ти напишат акт, ако не е имало данни за обратното. Аз например не възнамерявам да си върна международния паспорт, който изтече преди доста години. Искам да си ми остане за спомен.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот guest1 » 23 Юни 2022, 14:17

doondie написа:Към автора: Могло е да кажеш, че си я изгубил преди година и половина, т.е. преди повече от 1 г. и 3 м, за да не ти напишат акт, ако не е имало данни за обратното. Аз например не възнамерявам да си върна международния паспорт, който изтече преди доста години. Искам да си ми остане за спомен.

Хайде по-сериозно.
Първо - паспорта (вече има само международни) не е задължителен документ, ако не излизаш от България. Може да го подновиш, а може и да не го подновяваш.
Второ - сам казваш,че твоят е с изтекъл срок на валидност. На конкретна дата, от която са минали повече от година и три месец.
А на въпросната „изгубена лична карта” срокът не е бил изтекъл. Освен това - ЛК е задължителен документ и при изтичане грябва да се поднови.
Знае се датата, на която е установена липсата и е уведомено МВР. А не - датата на изгубване.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот bozyo » 23 Юни 2022, 16:41

doondie написа:Аз например не възнамерявам да си върна международния паспорт, който изтече преди доста години. Искам да си ми остане за спомен.

ЗБЛД написа:Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
...
6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот nikodim77 » 23 Юни 2022, 23:07

bozyo написа:
ЗБЛД написа:Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:
...
6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му;

Ако с цитaта, bozyo има предвид, че към днешна дата doondie подлежи на наказание, то категорично не мога да се съглася с подобно становище!
Давността отдавна е минала по смисъла на чл. 34, ал. 1.от ЗАНН.
doondie написа:
… който изтече преди доста години.

Съставът на нарушението doondie е осъществил на първия ден след след изтичане на третия месец от дата на изтичане – срока на валидност на паспорта. От този момент е запонал да тече срокът по чл. 34, ал. 1.от ЗАНН, който е едногодишен. (при някои обстоятелства може да е и тримесечен, но няма да ги коментирам тях…). В рамките на тази една година е могло да образуват АНП срещу doondie, но явно не са. Така че, ако той пожелае да го върне, просто го прави и толкова. Ако им се занимава на служителите по гишетата, когато ходи по въпроси свързани с Л.К и/или/ СУМПС, само ще му напомнят, че има невърнат паспорт и толкова.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот doondie » 24 Юни 2022, 23:38

guest1 написа:А на въпросната „изгубена лична карта” срокът не е бил изтекъл. Освен това - ЛК е задължителен документ и при изтичане грябва да се поднови.
Знае се датата, на която е установена липсата и е уведомено МВР. А не - датата на изгубване.
Вече е минало така или иначе, но полицаят няма как да знае кога точно е изгубена картата. Докато за изгубена валидна карта може да се дискутира, за неподменена изтекла карта няма спор, че не се пише акт, ако са минали година и 3 месеца. Лично съм го тествал.

nikodim77 написа:Давността отдавна е минала по смисъла на чл. 34, ал. 1.от ЗАНН.
Точно това имах предвид с „преди няколко години” - нямат основание да ме глобяват вече. Само че сега се замислям, че ако искам да си подновя паспорта, няма как да не върна стария, без да го обявя за изгубен. Ако кажа, че е изгубен преди години, няма как да го докажа. Гадост...
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот guest1 » 25 Юни 2022, 13:46

doondie написа:Само че сега се замислям, че ако искам да си подновя паспорта, няма как да не върна стария, без да го обявя за изгубен. Ако кажа, че е изгубен преди години, няма как да го докажа. Гадост...

Пак си в грешка!
Няма да си подновяваш стария, а ще ти направят нов. За стария изобщо няма да те питат.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот doondie » 25 Юни 2022, 15:58

guest1 написа:Пак си в грешка!
Няма да си подновяваш стария, а ще ти направят нов. За стария изобщо няма да те питат.
Точно обратното - българските документи за самоличност са собственост на държавата.
В конкретния случай - подновяване на изтекъл международен паспорт - старият се предава при подаване на заявлението за нов.
Чл. 22 от ПИБЛД
(6) При подмяна на паспорт към заявлението се прилагат:
6. при изтичане срока на валидност на паспорта, при повреждане и в случая по т. 4 - предходният паспорт.
В самото заявление си има секция за издаване на документ от съответния вид за пръв път.

Чл. 10 от ЗБЛД
(1) Българските лични документи се предават на органа, който ги е издал, при:
5. (нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) изтичане на тяхната валидност.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот nikodim77 » 25 Юни 2022, 21:38

doondie,
В някои теми съм посочвал, че guest1 има и „проблясъци” та пуска по някоя вярна теза.
В случая е прав. Никой няма да ти иска стария паспорт, ако са минали години от момента задължението за неговото връщане по закон. Да, ще го споменат, че имаш невърнат такъв, на което отговаряш, че си заявил изгубването му още преди години при посещение на МВР във вр. с подновяване на Л.К. или СУМПС, и толкова. Да, попълвате, че е повторно издавне (не бих го нарекъл „подмяна”) и толкова. Изгубен е, за това не е върнат. По-скоро унищожен от нещо си (мишки, пожар, наводнение и прочие) Така или иначе срокът за връщането му, респ, за санкциониране поради невръщането му, е преклудиран.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот doondie » 26 Юни 2022, 00:02

nikodim77 написа:В случая е прав. Никой няма да ти иска стария паспорт, ако са минали години от момента задължението за неговото връщане по закон. Да, ще го споменат, че имаш невърнат такъв, на което отговаряш, че си заявил изгубването му още преди години при посещение на МВР във вр. с подновяване на Л.К. или СУМПС, и толкова.
Добре, но проблемът е, че се попълва декларация, когато е изгубен/унищожен/изяден.
Из Правилник за издаване на БЛД:
Чл. 22 (6) При подмяна на паспорт към заявлението се прилагат:
1. при изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на паспорта - декларация по чл. 17, ал. 1, когато такава не е подавана, и удостоверителен документ за тези обстоятелства, ако има издаден такъв документ от компетентните органи и той не може да бъде изискан по служебен път;

Чл. 17. (1) В случаите на изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ лицето е длъжно да подаде в срок до 3 дни писмена декларация по образец съгласно приложение № 6 относно тези обстоятелства в най-близкото РУ на МВР, ОДМВР, ДБДС - МВР, ДМ - МВР или в звената "Миграция" при ОДМВР.
Чуденката ми е дали „Изгубих го преди 3 години” ще мине като извинение, когато съобщя за това обстоятелство на МВР, понеже реално няма как да го удостоверя, че се е случило тогава. За невръщането навреме е ясно - задължението се знае кога възниква и докога могат да ме санкционират. За изгубването обаче няма как да се приеме „служебно”, че се е случило отдавна. Май ще трябва да кажа, че вчера съм установил, че е изгубен, за да ме глобят възможно по-малко и да си го запазя.

Трябваше така да направя и с английската книжка, а не да я връщам при подмяната с българска. Очаквах обаче да се правят на интересни, че няма как да ми дадат новата българска, без да върна чуждестранната. Яд ме беше и за старата лична карта, която все още беше с цветна снимка, а и годините не ми личаха толкова. :D Минало е вече... :cry:
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Загубена - намерена лична карта

Мнениеот nikodim77 » 26 Юни 2022, 12:45

doondie,
Не подменяш паспорт, а на практика заявяваш нов такъв и в този смисъл се развива процедурата!
Ако беше го върнал както е по закон към момента на изтичане – срока му, което казваш, че е преди няколко години, то сега пак ли щеше да декларираш подмяна?!? Не. Процедурата е като за нов.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron