начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Вдигане на шум от съседи през деня

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот ivahristova » 08 Май 2021, 11:38

Здравейте,
преди около 10 дни под нас се нанесе нов съсед.В апартамента живее възрастен дядо,който не е добре със слуха.
Новият съсед е негов зет и започва сутринта в 7.00ч да говори на доста висок глас.Сградата е гредоред и се чува много силно.А аз съм с заболяване и гледам сутрин да поспя повече,на работа съм по-късно.Направих 2 пъти забележка на съседа,но шума продължава,дори и в събота и неделя.
Какво може да се направи в случай,в който шумът е през деня,а не в часовете,определени от закона в които е забранено да се вдига шум?
Благодаря1
ivahristova
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Юни 2020, 08:58

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот optimist7 » 08 Май 2021, 21:48

Май нищо :| Звънял съм в полицията за силна музика, някъде около 200 метра от мен, към 19 часа и отказаха да пратят кола. Иначе след 10 вечерта реагират. В къщите наоколо има селяндури, които си говорят все едно са на баира, без да се касае за здравословен проблем, но не им обръщам внимание
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот guest1 » 08 Май 2021, 23:11

ivahristova написа:Какво може да се направи в случай,в който шумът е през деня,а не в часовете,определени от закона в които е забранено да се вдига шум?
Благодаря1

За подобни проблеми - без значение часа - препоръчвам тапи за уши. Или антифони!
Както вече казаха - органите на реда … няма да я свършат никаква.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот kosharevski » 14 Юни 2021, 16:41

Ако купите на дядото слухов апарат, това дали не би излязло по-евтино от това да си тровите нервите и да губите време (а то е пари) в търсене на несъществуващо решение?
kosharevski
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2021, 14:47

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 17:02

optimist7 написа:Май нищо :| Звънял съм в полицията за силна музика, някъде около 200 метра от мен, към 19 часа и отказаха да пратят кола. Иначе след 10 вечерта реагират. В къщите наоколо има селяндури, които си говорят все едно са на баира, без да се касае за здравословен проблем, но не им обръщам внимание

През деня - както и да е.
Нощес, след 01:00 часа - от терасата слушах някакъв. Не знам какъв беше - поне пиян - но го чувах идеално. А къщата е на 70-80 метра.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот ivanov_p » 09 Юли 2021, 16:15

Какво може да се направи в случай,в който шумът е през деня,а не в часовете,определени от закона в които е забранено да се вдига шум?


Има нарочна наредба, цитирал съм я тук няколко пъти, която определя стойностите на нивата шум който е допустим както през вечерта, така и през деня, а те са достатъчно ниски, напр. в жилище проникващия шум през деня е 35 дб, а вечер 30 дб, а ако е пулсиращ се намалява с още 5 дб. Това обаче едва ли ще ви помогне като се има предвид, че източника е дядо, а не машина или уредба. Поговорете със съседите, вкл. и за слухов апарат, а ако има висок шум от телевизор, което е често при възрастни хора с увреден слух и за слушалки.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот pvassilev » 17 Юли 2021, 00:50

И аз го имам този проблем с шум от съседи през деня. Но тази наредба само определя вредното влияние на шума върху здравето в зависимост от нивото му.
НАРЕДБА № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната
среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на
денонощието, граничните стойности на показателите за шум в
околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите
за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението
Издадена от министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите, обн., ДВ, бр. 58 от
18.07.2006 г.
Тя не определя забрани и наказания за нарушаване на шума.
И аз мисля върху варианти. Шум над 80 децибела уврежда здравето и слуха. Мислил съм да платя на РЗИ да дойдат като съседите вдигат шум да замерят нивото. Но дали ще реагират навреме, и дали могат да дойдат след 22.00 ч, тъй като и тогава вдигат шум, не знам. Може би съд за неимуществени вреди, но трябва да докажеш, че имаш увреждане на здравето, примерно високо кръвно. Има един професор, специалист по шума, в ИСУЛ мисля че е, може да даде писмено някакво научно изследване как нивото на шум уврежда здравето. Въобще трябва да се търсят начини, крайно време е да има осъдени съседи за шум, увреждащ здравето. Ако се приеме например вътрешен правилник на етажната собственост, според който пред деня е забранено да се вдига шум, по-висок от цитирания в Наредба н 6 на МЗ, тогава съседи ОС на входа може да ги извади от жилището им за три години поради системно нарушаване на вътрешния ред и спокойствие в етажната собственост.
pvassilev
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 03 Май 2007, 21:30

Re: Вдигане на шум от съседи през деня

Мнениеот guest1 » 17 Юли 2021, 01:04

Колко дълбоки разсъждения, от „колко кладенци вода донесохте“ - за нещо толкова просто!!!
Един лягал рано - пречи му шума след 22:00, друг легнал късно - пречи му шума преди 10:00, трети бил „нощна смяна“ - пречи му шума преди 12:00 ...

Ще перефразирам мисълта - „Има съседи - има проблеми!“

Решението е - къща, самостоятелна, в гората. Най-близките съседи - на 200 метра!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron