начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Здравни осигуровки за част от месеца

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот slavisus » 12 Ное 2021, 18:57

Здравейте, докато бях безработно лице, подадох Декларация образец 7 и плащах здравните си осигуровки. Започнах работа на 9-то число от месеца. Работодателят ми е платил здравната осигуровка за времето, в което съм работила през този месец. Трябва ли да доплатя осигуровките си до тази дата (от 1-ви до 8-ми) и бихте ли цитирали законовото основание?
Благодаря предвартелно.
slavisus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Дек 2020, 12:58

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот doondie » 16 Ное 2021, 22:00

Извинявам се, че не ми се занимава да търся правното основание. Само ще споделя личен опит. Два броя даже ще споделя. :)
Майка ми беше назначена на трудов договор преди 3 месеца на 8-мо число. Като ходих да ѝ внеса здравните за месеца преди това, ми казаха, че има и няколко дни от следващия месец, тъй като договорът ѝ е от еди коя си дата.
Вторият пример е свързан с осигуровките за участващите в изборния процес. При проверка онлайн излиза, че през съответния месец сме осигурени. Реално обаче се покриват само дните на изборите (3 дни - събота, неделя и понеделник). Останалите дни са отговорност на самоосигуряващото се лице.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот guest1 » 16 Ное 2021, 22:57

slavisus написа:Здравейте, докато бях безработно лице, подадох Декларация образец 7 и плащах здравните си осигуровки. Започнах работа на 9-то число от месеца. Работодателят ми е платил здравната осигуровка за времето, в което съм работила през този месец. Трябва ли да доплатя осигуровките си до тази дата (от 1-ви до 8-ми) и бихте ли цитирали законовото основание?
Благодаря предвартелно.

Здравейте!
И аз - като преждеговорившия
doondie написа:Извинявам се, че не ми се занимава да търся правното основание.

Ама то - няма нужда от много търсене!
Първо - конкретен и реален пример! Човек, работил 6 (шест) работни дни в конкретен месец - за целия месец има ЗО!
Второ - има минимален и максимален осигурителен доход! Говорим конкретно - за трудови правоотношения по ТД!
Който е СОЛ - може да се осигури САМО за един ден.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот slavisus » 17 Ное 2021, 00:10

Непонятно за мен е, че здравните осигуровки се плащат за месец, не за дни. Размерът им може да е от 26 лв до максимумът 240лв, а услугата е еднаква за всички осигурени лица, без оглед на сумата. Защо след като са платени повече от 26лв за съответния месец, държавата продължава да иска разликата от 6лв (за 8-те дни от месеца) и в същото време е направила разходи, надвишаващи това вземане - мейли, писма, разговори, труд...
slavisus
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 19 Дек 2020, 12:58

Re: Здравни осигуровки за част от месеца

Мнениеот guest1 » 17 Ное 2021, 01:21

slavisus написа:Непонятно за мен е, че здравните осигуровки се плащат за месец, не за дни. Размерът им може да е от 26 лв до максимумът 240 лв, а услугата е еднаква за всички осигурени лица, без оглед на сумата. Защо след като са платени повече от 26 лв за съответния месец, държавата продължава да иска разликата от 6 лв (за 8-те дни от месеца) и в същото време е направила разходи, надвишаващи това вземане - мейли, писма, разговори, труд...

За мен също няма логика! Но това е факт!
Първи месец - нула заетост. Няма здравни осигуровки - няма права.
Втори месец - 6 работни дни. Внесени осигуровки и пълни здравни права.
Трети месец - отработени почти всички дни, само един ден „неплатен отпуск“. За този ден - вноска ЗО за сметка на работника!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron