начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отпускане на пенсия по 69б от КСО

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отпускане на пенсия по 69б от КСО

Мнениеот ivana_tedi » 26 Авг 2020, 14:48

Здравейте и от мен. През май 2019г. реших да се възползвам от правото си на пенсиониране по чл.69б от КСО. Трудовият ми стаж от втора категория труд положен преди 2000г. е 18г.ТП на НОИ ми отказаха пенсия с мотива, че не може да се установи къде е положен труда. Работила съм като строителен техник на различни обекти, включително и в чужбина. Оспорих разпореждането на НОИ по установения ред. С разпореждане на ВАС от 16.06.2020г.,съдът отмени разпореждането на ТП на НОИ и ми присъди направените по делата разноски.
Въпроса ми е от кога трябва да ми бъде отпусната пенсия- от датата на подаване на молбата ми/май 2019г./ или от датата на съдебното решение? Благодаря Ви предварително!
ivana_tedi
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Авг 2020, 18:48

Re: Отпускане на пенсия по 69б от КСО

Мнениеот jhoro » 26 Авг 2020, 17:52

Здравейте! Само два цитата:
1. Полагането на труд е при конкретен осигурител, не според мястото на работа.
Чл. 5. (7) Осигурителят е длъжен:
2. по искане на осигурено лице или негов представител да издава безплатно, в 14-дневен срок, документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд за периоди преди 1 януари 2000 г.;

Чл. 94. (1) Пенсиите и добавките към тях се отпускат от датата на придобиване на правото, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 2-месечен срок от тази дата. Ако документите са подадени след изтичане на 2-месечния срок от придобиване на правото, пенсиите и добавките към тях се отпускат от датата на подаването им.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 11 госта


cron