начало

КС „отмени“ три текста от Закона за социалните услуги КС „отмени“ три текста от Закона за социалните услуги

Пенсиониране на хабилитирани преподаватели във ВУ

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пенсиониране на хабилитирани преподаватели във ВУ

Мнениеот dibra » 24 Мар 2019, 19:16

Здравейте,
Бих искала да знам, ако хабилитиран преподавател, който отговаря на общите условия за пенсиониране за възраст и осигурителен стаж преди 65-годишна възраст, може ли да се пенсионира и да остане на основен трудов договор във ВУЗ? И едно пенсиониране по общите условия, (преди 65-годишна възраст) причина ли е за прекратяване на трудовия договор на Ректора с преподавателя?
dibra
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Мар 2019, 18:43

Re: Пенсиониране на хабилитирани преподаватели във ВУ

Мнениеот chima » 28 Мар 2019, 15:39

Чл. 327. (1) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 327, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г.) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
12. (нова – ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп., бр. 28 от 1996 г., изм., бр. 25 от 2001 г., бр. 101 от 2010 г., бр. 7 от 2012 г., бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, при навършване на 65-годишна възраст – за професори, доценти и доктори на науките, освен в случаите на § 11 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за висшето образование;

С други думи, ако преподавателят не е навършил 65 г и е професор, доцент и доктор на науките, освен в случаите на § 11 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за висшето образование, Ректорът не може да го освободи на основание поради пенсиониране.
chima
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron