начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Относно осигуряване при доход единствено от наем

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот aris91 » 19 Фев 2019, 04:00

Здравейте !
Управител съм на ЕООД, което не развива никаква дейност, единствено отдава под наем .Имам 36г.стаж, но нямам навършени години за пенсия./ако не съм задължена, не бих се осигурявала повече/.

Интересува ме, осигурителен ли е дохода от наем, в този случай - по отношение на ДОО и ДЗПО , ЗО доколкото ми е известно, трябва да плащам ?
Ще Ви бъда благодарна, да ми отговорите , моля !
aris91
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2019, 01:07

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2019, 11:41

Наемът е приход на ЕООД, а не Ваш доход (като физическо лице-едноличен собственик на ЕООД).
Начислява се корпоративен данък (евентуално и ДДС) на ЕООД, но не и данък общ доход и осигуровки.
Отделно от това върху доходите от наем на физически лица не се дължат осигуровки, такива се дължат само за трудови доходи и свързани с трудова дейност доходи.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот sylviapetkova » 19 Фев 2019, 13:52

Присъединявам се към мнението на kalahan2008 с две допълнения:
1. Ако сте управител въз основа на договор за управление, сключен между Вас и дружеството, в който е уговорено възнаграждение, това ще бъде доход от трудова дейност и върху нея ще се дължат осигурителни вноски за фонд "Пенсии", фонд "Общо заболяване и майчинство", фонд "Трудова злополука и професионална болест" и фонд "Безработица", а ако сте родена след 1960 г. - и за допълнително задължително пенсионно осигуряване;
2. Ако сте регистрирана като самоосигуряващо се лице (в договора за управление не трябва да е уговорено възнаграждение), ще дължите задължителни осигуровки за инвалидност поради общо заболяване и за смърт. По избор можете да се осигурявате и за общо заболяване и майчинство.
sylviapetkova
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 15 Фев 2019, 13:55

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот aris91 » 25 Фев 2019, 18:10

kalahan2008 написа:Наемът е приход на ЕООД, а не Ваш доход (като физическо лице-едноличен собственик на ЕООД).
Начислява се корпоративен данък (евентуално и ДДС) на ЕООД, но не и данък общ доход и осигуровки.
Отделно от това върху доходите от наем на физически лица не се дължат осигуровки, такива се дължат само за трудови доходи и свързани с трудова дейност доходи.


Здравейте, отново !
Изключително се зарадвах, на това, което прочетох и благодаря !
Да, прав сте, плащам ДДС и корпоративен данък на ЕООД-то. И, също мисля, че не би трябвало, да дължа осигуровки :D
Но ще продължавам, да дълбая въпроса, тъй , като счетоводителите смятат, че след като съм управител на ЕООД/ дори и без дейност в същото/ , аз управлявам , т. е това е дейност ?! :D И затова , дължа осигуровки, независимо, че нямам договор за управление, нямам уговорено възнаграждение....и това ме обърква.
Моля, да продължите, да коментирате, на какво да ''стъпя'', за да изясня това :D
aris91
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Фев 2019, 01:07

Re: Относно осигуряване при доход единствено от наем

Мнениеот kalahan2008 » 25 Фев 2019, 18:26

Дължите осигуровки, но в качеството Ви на управител или като едноличен собственик на ЕООД, което няма нищо общо с наема. Има разлика дали се осигурявате като управител или като едноличен собственик. Кое е по-изгодно за Вас, ще Ви обясни счетоводителят.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron