начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съкращаване от работа

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 07 Апр 2018, 09:33

Здравейте, съфорумници

Току що разбрах, че компанията за която работя планира съкращение на персонала си. Това което успявах да разбера е, че ще ни дадат обещетения, но не ми е ясно по кой член е добре и е препоръчително да бъда съкратена, така, че да мога да остана и на трудовата борса и да си взема обещетението. Предварително ви благодаря за всякакви коментари и съвети - вкл. и ако ми препоръчате адвокат който може да ме консултира.

Весели празници на всички :)
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Апр 2018, 10:38

В никакъв случай - в никакъв случай не допускайте подпис.
Подписът е признание.
Не подписвайте нищо - дори и по пощата.
Сложете си личната карта на скришно място.

Не се подписвайте доброволно да бъдете освободена. Това е фатално - нищо няма да Ви дадат от бюрото.
На практика Ви карат и Вас и другите колеги на заколение - като овци.

Не подписвайте нищо - превържете си ръката - ако сте десняк, един вид - все едно сте гипсиран. И това е решение. Един вид - не можете да се подписвате.
Ужасни са работодателите, ама такива са нещата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 07 Апр 2018, 11:42

Иван, здравейте

Благодаря за съвета ви. Това което пропуснах да напиша е, че имаме значителен спад на работата, компанията загуби буквално всичките си клиенти. С една дума - нямаме почти никаква работа. Шефката ни ни съобщи, че можем да останем до края на месец май, след което ще ни даде няколко брутни заплати, от 2 до 4 ако не се лъжа. Предвид всичко това те биха могли да ни освободят/съкратят (или там както се казва) според това което изчетох. Тя самата ще бъде склонна да ни освободи по начина по който се договорим и тук моят въпрос е кой би могъл да бъде най- добрия такъв и най-изгоден за мен?
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 12:45

Иване, Иване (имаше една песен...) - прекалено категоричен и в същото време - неинформиращ пост!!!

katarama - за сроковете и времената си вижте трудовия договор, но принципно нещата са така:
Не трябва да подписвате (да се съгласявате), ако ви бъде предложено прекратяване на трудовия договор по
Чл. 325. (1) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Малко по-добър вариант е
Чл. 331. (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.

И в двата случая, пак ще получите обезщетение за безработица, но в минимален размер.

Ако ТД ви е постоянен и работата е намаляла - най-нормалния вариант е по
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 (от 1 до 3 месеца - според договореното - бел. моя) в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;

Възможно е работодателя, да не спази срока на предизвестието. В такъв случай действа разпоредбата на
Чл. 220. (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

След изтичане на срока на предизвестието (макар и неспазен) вие трябва да кажете на вече бившия си работодател, дали сте започнала нова работа. Ако не сте, същия ви дължи една брутна заплата - обезщетение за оставане без работа (чл.222).

Независимо по кой член е прекратяването - имате 7 дни от датата на заповедта, да се регистрирате в Бюрото по труда. Обезщетението от НОИ, ще ви бъде отпуснато след срока, на всички обезщетения от работодателя (за неспазеното предизвестие и за оставане без работа).

Успех!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 07 Апр 2018, 14:19

Здравейте,

До колкото разбирам от поста най-добрият вариянт за мен е Чл. 328, алинея 1, точка 3, а именно:

Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 (от 1 до 3 месеца - според договореното - бел. моя) в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;

Ако ме съкратят така, то въпросите ми са:
1) Ще мога ли да си взема няколкото заплати и да излезна на борсата и да вземам високото си обещетение за безработица (осигурявам се на висока заплата)
2) Ако случайно се появи подходяща работа ще мога ли да започна когато аз преценя, а не да чакам да минават 4 месеца (примерно, ако взема 4 заплати) обещетение или не?
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 14:42

katarama написа:Ако ме съкратят така, то въпросите ми са:
1) Ще мога ли да си взема няколкото заплати и да излезна на борсата и да вземам високото си обещетение за безработица (осигурявам се на висока заплата)
2) Ако случайно се появи подходяща работа, ще мога ли да започна когато аз преценя, а не да чакам да минават 4 месеца (примерно, ако взема 4 заплати) обещетение или не?

Ако Ви съкратят по чл.328, ал.1, т.3 (намаляване на обема на работата) - това е причината, във връзка с чл.220 (с или без предизвестие) - това е начина, Вие ще получите заплатите за срока на предизвестие, месец за месец. На същите падежни дати, както и досега.
Ако започнете нова работа - преди да изтече този срок - няма да получите „обезщетение за оставане без работа по чл.222“.
2. Казвайки „4 заплати (накуп)“ - това ми намирисва на чл.331. Тогава можете да си вземете обезщетението и да започнете работа още на следващия ден. Но, ако стигнете до НОИ - там обезщетението ще е минималното!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 10 Апр 2018, 10:01

Здравейте,

Благодаря за коментарите и съдействието. Малко се обърквам и нека се опитам по- ясно и по- точно да обясня ситуацията.

Разбрала съм се да бъда на работа ( постоянен трудов договор) до 31.05.2018. До тази дата аз ще получавам нормалните си заплати както до сега. След тази дата ( в началото на м. Юни) работодателят ми ще ми изплати обещетение в размер на няколко брутни заплати на куп . Работодателят ми ме пита по кой член да ме съкрати/освободи така, че да бъде най- благоприятен за мен. Тоест той е склонен да направи това, което аз му кажа, но аз не зная какво да му кажа реално...От там идва целия проблем. Можете ли да ме посъветвате тук? Целта е да мога и на борста да се запиша и от там също да си вземам също всеки месец обещетение (но не минималното, а това на което се осигурявам).

Благодаря
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron