начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Съкращаване от работа

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 07 Апр 2018, 09:33

Здравейте, съфорумници

Току що разбрах, че компанията за която работя планира съкращение на персонала си. Това което успявах да разбера е, че ще ни дадат обещетения, но не ми е ясно по кой член е добре и е препоръчително да бъда съкратена, така, че да мога да остана и на трудовата борса и да си взема обещетението. Предварително ви благодаря за всякакви коментари и съвети - вкл. и ако ми препоръчате адвокат който може да ме консултира.

Весели празници на всички :)
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот ivan_lawyer » 07 Апр 2018, 10:38

В никакъв случай - в никакъв случай не допускайте подпис.
Подписът е признание.
Не подписвайте нищо - дори и по пощата.
Сложете си личната карта на скришно място.

Не се подписвайте доброволно да бъдете освободена. Това е фатално - нищо няма да Ви дадат от бюрото.
На практика Ви карат и Вас и другите колеги на заколение - като овци.

Не подписвайте нищо - превържете си ръката - ако сте десняк, един вид - все едно сте гипсиран. И това е решение. Един вид - не можете да се подписвате.
Ужасни са работодателите, ама такива са нещата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 07 Апр 2018, 11:42

Иван, здравейте

Благодаря за съвета ви. Това което пропуснах да напиша е, че имаме значителен спад на работата, компанията загуби буквално всичките си клиенти. С една дума - нямаме почти никаква работа. Шефката ни ни съобщи, че можем да останем до края на месец май, след което ще ни даде няколко брутни заплати, от 2 до 4 ако не се лъжа. Предвид всичко това те биха могли да ни освободят/съкратят (или там както се казва) според това което изчетох. Тя самата ще бъде склонна да ни освободи по начина по който се договорим и тук моят въпрос е кой би могъл да бъде най- добрия такъв и най-изгоден за мен?
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 12:45

Иване, Иване (имаше една песен...) - прекалено категоричен и в същото време - неинформиращ пост!!!

katarama - за сроковете и времената си вижте трудовия договор, но принципно нещата са така:
Не трябва да подписвате (да се съгласявате), ако ви бъде предложено прекратяване на трудовия договор по
Чл. 325. (1) Трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие:
1. по взаимно съгласие на страните, изразено писмено. Страната, към която е отправено предложението, е длъжна да вземе отношение по него и да уведоми другата страна в 7-дневен срок от получаването му. Ако тя не направи това, смята се, че предложението не е прието;

Малко по-добър вариант е
Чл. 331. (1) Работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение. Ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението в 7-дневен срок, се смята, че то не е прието.
(2) Ако работникът или служителят приеме предложението по ал. 1, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението.

И в двата случая, пак ще получите обезщетение за безработица, но в минимален размер.

Ако ТД ви е постоянен и работата е намаляла - най-нормалния вариант е по
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 (от 1 до 3 месеца - според договореното - бел. моя) в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;

Възможно е работодателя, да не спази срока на предизвестието. В такъв случай действа разпоредбата на
Чл. 220. (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

След изтичане на срока на предизвестието (макар и неспазен) вие трябва да кажете на вече бившия си работодател, дали сте започнала нова работа. Ако не сте, същия ви дължи една брутна заплата - обезщетение за оставане без работа (чл.222).

Независимо по кой член е прекратяването - имате 7 дни от датата на заповедта, да се регистрирате в Бюрото по труда. Обезщетението от НОИ, ще ви бъде отпуснато след срока, на всички обезщетения от работодателя (за неспазеното предизвестие и за оставане без работа).

Успех!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 07 Апр 2018, 14:19

Здравейте,

До колкото разбирам от поста най-добрият вариянт за мен е Чл. 328, алинея 1, точка 3, а именно:

Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 (от 1 до 3 месеца - според договореното - бел. моя) в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;

Ако ме съкратят така, то въпросите ми са:
1) Ще мога ли да си взема няколкото заплати и да излезна на борсата и да вземам високото си обещетение за безработица (осигурявам се на висока заплата)
2) Ако случайно се появи подходяща работа ще мога ли да започна когато аз преценя, а не да чакам да минават 4 месеца (примерно, ако взема 4 заплати) обещетение или не?
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 14:42

katarama написа:Ако ме съкратят така, то въпросите ми са:
1) Ще мога ли да си взема няколкото заплати и да излезна на борсата и да вземам високото си обещетение за безработица (осигурявам се на висока заплата)
2) Ако случайно се появи подходяща работа, ще мога ли да започна когато аз преценя, а не да чакам да минават 4 месеца (примерно, ако взема 4 заплати) обещетение или не?

Ако Ви съкратят по чл.328, ал.1, т.3 (намаляване на обема на работата) - това е причината, във връзка с чл.220 (с или без предизвестие) - това е начина, Вие ще получите заплатите за срока на предизвестие, месец за месец. На същите падежни дати, както и досега.
Ако започнете нова работа - преди да изтече този срок - няма да получите „обезщетение за оставане без работа по чл.222“.
2. Казвайки „4 заплати (накуп)“ - това ми намирисва на чл.331. Тогава можете да си вземете обезщетението и да започнете работа още на следващия ден. Но, ако стигнете до НОИ - там обезщетението ще е минималното!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Съкращаване от работа

Мнениеот katarama » 10 Апр 2018, 10:01

Здравейте,

Благодаря за коментарите и съдействието. Малко се обърквам и нека се опитам по- ясно и по- точно да обясня ситуацията.

Разбрала съм се да бъда на работа ( постоянен трудов договор) до 31.05.2018. До тази дата аз ще получавам нормалните си заплати както до сега. След тази дата ( в началото на м. Юни) работодателят ми ще ми изплати обещетение в размер на няколко брутни заплати на куп . Работодателят ми ме пита по кой член да ме съкрати/освободи така, че да бъде най- благоприятен за мен. Тоест той е склонен да направи това, което аз му кажа, но аз не зная какво да му кажа реално...От там идва целия проблем. Можете ли да ме посъветвате тук? Целта е да мога и на борста да се запиша и от там също да си вземам също всеки месец обещетение (но не минималното, а това на което се осигурявам).

Благодаря
katarama
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 07 Апр 2018, 09:26


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron