начало

ВСС реши: Няма да открива нова процедура за главен прокурор ВСС реши: Няма да открива нова процедура за главен прокурор

Прекратяване на обещетение

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на обещетение

Мнениеот appendix1 » 26 Яну 2018, 12:44

Здравейте,

Какъв е казуса при мен:

Започвам нова работа на 5-ти февруари, като от 20.10.2017 вземам обещетение за безработица и ми е интересно дали щом на 5-ти започна работа ще получа на 15.02 обещетението си за януари или автоматично се прекъват плащанията щом има на лице нов трудов договор?
Не успях да намеря отговор на този въпрос в съшествуващата нормативна уредба - предполагам има установено правило, но поне за мен е имплицитно описано.

Благодаря Ви предварително за отговорите.

Поздрави!
appendix1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Ное 2017, 12:23

Re: Прекратяване на обещетение

Мнениеот bvoykov » 26 Яну 2018, 20:55

До колкото аз чета разпоредбите на чл. 54в и 54д намирам следното:
В чл. 54д, ал. 1 е посочено, че започването на нова работа по трудов договор е основание за прекратяване на изплащането на обезщетението за безработица. Ал. 3 на същия член обаче вменява задължение на осигуряваното лице да декларира тези обстоятелства пред съответното ТП на НОИ в 7-дневен срок от тяхното настъпване, тоест поне за мен това значи, че НОИ служебно не прекратяват плащането на обезщетението. Не знам на практика дали НОИ автоматично не установяват тези обстоятелства, но ако трябва да се спазва буквата на закона, задължение на осигурявания е да уведоми НОИ чрез декларация за тяхното настъпване.
В чл. 54в, ал. 1 е казано, че обезщетенията се изплащат през месеца, следващ този, за който се дължат. Тоест би трябвало на 15.02 да Ви се плати за януари, като същото, поне според мен, си е напълно дължимо, защото Вие започвате да работите през февруари, а през месец януари сте нямали работа и обезщетение за този месец би трябвало да се дължи.
Това е моето мнение, дадено въз основа на моя прочит на нормативната уредба и на базата на минималните познания, които имам за нея, не претендирам за категорична правилност или изчерпателност.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 223
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Прекратяване на обещетение

Мнениеот svettoslav » 26 Яну 2018, 22:00

Каза със 100 приказки нещо, което е ясно и с две.
Естествено че ще получи обезщетение. Та нали.затова именно се дава същото. За периода без работа!
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3894
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Прекратяване на обещетение

Мнениеот jhoro » 29 Яну 2018, 15:59

1. Прекратяването е на основание чл. 54ж, ал. 1 и във връзка с чл. 54д, ал. 1, т. 1 от КСО.
2. Обезщетението за януари ще ви бъде изплатено, а също - и за дните от февруари, до датата на започване на трудова дейност.
3. Ако преди изтичане на 12 месеца, трудовата дейност се прекрати - изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период. Чл. 54д, ал. 5.
jhoro
Потребител
 
Мнения: 813
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron