начало

Ще обсъждат публично професионалните и етични качества на Иван Гешев Ще обсъждат публично професионалните и етични качества на Иван Гешев

Два трудови договора - обезщетение

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Два трудови договора - обезщетение

Мнениеот appendix1 » 07 Ное 2017, 12:30

Здравейте,

Работих на два трудови договора - 8 часов основен и 4-часов при различни работодатели.
На 17.10.2017 прекратихме по взаимно съгласие договора на 4-ри часа, след което на 20-ти бях съкратен от осн. си работодател по член 331.
Можете ли да ми кажете, ако реша да се възползвам от възможността да вземам обещетение, то на каква основа ще се базира?

Благодаря предварително!

Поздрави!
appendix1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Ное 2017, 12:23

Re: Два трудови договора - обезщетение

Мнениеот dimitrovams » 08 Яну 2018, 21:03

Здравейте,
и аз имам въпрос относно промените с чл.331. Бях освободена по чл.331 в края на 2016. В началото на 2017 започнах работа, като ползвах само месец и половина от полагащити ми се 10 месеца обезщетение от 60% от възнаграждението. През юни се върнах на борсата за 2 месеца и половина срещу определеното ми преди обезщетение. Сега отново работя, но предстои да ме освободят. От бюрото по труда ми бяха казали, че мога да се върна при същите условия на борсата и да получавам същото обезщетение, ако ме освободят до 9 месеца от започването на работа. Само че сега видях, че има промени в чл.331 и обезщетението ще бъде вече минималното и за срок от 4 месеца. Дали това ме касае, или за мен важат условията при изчислението на обезщетение, когато ме освободиха в края на 2016?
Благодаря предварително
dimitrovams
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Яну 2018, 20:55

Re: Два трудови договора - обезщетение

Мнениеот jhoro » 08 Яну 2018, 22:18

dimitrovams написа:Здравейте,
и аз имам въпрос относно промените с чл.331. Бях освободена по чл.331 в края на 2016. В началото на 2017 започнах работа, като ползвах само месец и половина от полагащити ми се 10 месеца обезщетение от 60% от възнаграждението. През юни се върнах на борсата за 2 месеца и половина срещу определеното ми преди обезщетение. Сега отново работя, но предстои да ме освободят. От бюрото по труда ми бяха казали, че мога да се върна при същите условия на борсата и да получавам същото обезщетение, ако ме освободят до 9 месеца от започването на работа. Само че сега видях, че има промени в чл.331 и обезщетението ще бъде вече минималното и за срок от 4 месеца. Дали това ме касае, или за мен важат условията при изчислението на обезщетение, когато ме освободиха в края на 2016?
Благодаря предварително

Здравейте! Гледате грешния кодекс - Кодекс на труда, вместо Кодекс за социално осигуряване.
Чл. 331 от КТ ви определя, че прекратяването на договора е с Ваше съгласие.
От там нататък нещата са по КСО. Вие сте се регистрирала в Агенцията по заетостта и от НОИ за ви отпуснали обезщетение за безработица.
Чл. 54д. (5) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.

Започнали сте трудова дейност - обезщетението се спира. Прекратили сте трудовата дейност - възобновява се, при същите условия за остатъка. Не се правят нови изчисления.
Щом са ви определили 10 месеца, а Вие сте ползвали 4 (1,5 + 2,5) - значи с Ви останали още 6 месеца.
Не забравяйте обаче - новата регистрация в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни!!!
Успех!
jhoro
Потребител
 
Мнения: 779
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron