начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Неплатени пенсионни осигуровки

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неплатени пенсионни осигуровки

Мнениеот niki7004 » 26 Юни 2016, 11:58

Нуждая се от съвет как да постъпя.След като работих 19 години в една фирма бях съкратен. Проверих на сайта на НОИ дали редовно са ми били внасяни пенсионните осигуровки и разбрах ,че за период от 4 месеца през 1997г. и за 6 месеца през 1999г. нямам внесени такива.Поисках от фирмата да ми бъде издадено УПИ-2 и УПИ-3 и такова ми бе издадено със съдействието на НОИ след като подадох жалба.Как да защитя интентереса си по правен път за да ми бъдат внесени пенсионните осигуровки за тези 10 месеца от бившия ми рабатодател?Към кого трябва да се обърна -НОИ или Инспекцията по труда?Освен това трудовия ми договор бе прекратен след 1 месечно предизвестие.В трудовия ми договор е посочено ,че за прекратяването му е необходимо 3 месечно предизвестие.Как да защитя интереса си?
niki7004
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юни 2016, 11:17

Re: Неплатени пенсионни осигуровки

Мнениеот jhoro » 26 Юни 2016, 14:43

Явно фирмата е доста "чепата". УПИ-тата се издават (от нормалните фирми) много лесно.
Това, че осигурителните вноски са дължими, а не платени вас не ви засяга. Вие не губите никакви права. Задължение на НОИ е да си ги изиска.

За предизвестието - щом в договора е посочен 3-месечен срок, значи имате право да ви се изплати брутното възнаграждение за останалите 2 месеца.
Чл. 220. (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

Нещата са много лесно доказуеми.
Като начало пак в Инспекция по труда. После може и в Районен съд.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron