начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Спрян болничен заради забавени осигуровки

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Спрян болничен заради забавени осигуровки

Мнениеот valtro » 23 Юни 2016, 17:40

Здравейте, самоосигуряващо се лице съм. Наскоро взех болничен, но виждам, че е спрян поради неплатени осигуровки за периода, за който е взет. Действително имам забавяне на плащанията на осигуровки с два месеца. Въпросите ми са следните:
1. Ще се изплати ли болничния след плащането на осигуровките за съответния период.
2. Понеже е първичен болничен, ще спрат ли и последващия след това.
3. Трябва ли да предпремам някакви действия след като платя осигуровките за съответния период.
Благодаря предварително
valtro
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 30 Май 2016, 18:20

Re: Спрян болничен заради забавени осигуровки

Мнениеот valtro » 27 Юни 2016, 18:57

Ни вест, ни кост от никои :)
Внесох осигуровките, сега ще подавам молба до НОИ за преразглеждане на решението. Ако някой се интересува,да пише, за да уведомя за резултата.
valtro
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 30 Май 2016, 18:20

Re: Спрян болничен заради забавени осигуровки

Мнениеот jhoro » 28 Юни 2016, 13:44

valtro написа:Здравейте, самоосигуряващо се лице съм. Наскоро взех болничен, но виждам, че е спрян поради неплатени осигуровки за периода, за който е взет. Действително имам забавяне на плащанията на осигуровки с два месеца. Въпросите ми са следните:
1. Ще се изплати ли болничния след плащането на осигуровките за съответния период.
2. Понеже е първичен болничен, ще спрат ли и последващия след това.
3. Трябва ли да предпремам някакви действия след като платя осигуровките за съответния период.
Благодаря предварително

1 - Не.
2 - Зависи от статуса Ви към момента на издаване на следващите болнични листове.
3 - Не.
Чл. 39. (6) Здравноосигурителният статус, необходим за упражняване на здравноосигурителните права на лицата по чл. 33, се формира въз основа на данните за здравно осигуряване от заявления и декларации по този закон, вписвания в официални публични регистри, писмени доказателства, предоставени от лицата, и внесените или дължимите здравноосигурителни вноски.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Спрян болничен заради забавени осигуровки

Мнениеот elichkaa » 28 Юни 2016, 15:02

Дори и да са Ви начилсени, но невнесени осигурителните вноски пак няма да Ви издадат болничен лист, когато се направи проверка за осигуряването...отивате внасяте си осигуровките и ще В ибъде изплатен болничния лист, стига да ги внесете за периода на неосигуряването. Следващите болнични, в случай , че имате такива ще Ви бъдат изплащани
elichkaa
Младши потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: 09 Юни 2010, 12:32

Re: Спрян болничен заради забавени осигуровки

Мнениеот valtro » 12 Юли 2016, 18:12

Внесох осиуровките за съответния период, пуснах молба в съответния НОИ, в която исках да се преразгледа решението за спиране на болничния и вече са изплатени.
valtro
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 30 Май 2016, 18:20


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron