начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Възстановяване на здравноосигурителни права

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възстановяване на здравноосигурителни права

Мнениеот natano » 18 Апр 2016, 16:00

Здравейте,
Не съм юрист, за това моля да ме извините за неточностите.
Имам следният казус:

Мой близък роднина е собственик на частна фирма. През последните 5 години не си е внасял осигуровките. Естествено това го разбирам, чак когато той има нужда от медицинска помощ. :( :(
Сега се опитвам да му възстановя здравноосигурителните права, но работя в съвсем друга област и ми е доста трудно да разбера материтята.

До колко разбирам, за да се случи това, трябва да платя всички здравноосигурителни вноски за 60 месеца.
Как да разбера какъв е размерът на тези вноски?
От НАП ще поискат ли да се внасят и другите осигуровки, които не е внесъл (пенсии и т.н.), за да му възстановят правата?

Всякаква информация ще ми е полезна.
Благодаря!
natano
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Апр 2016, 15:51

Re: Възстановяване на здравноосигурителни права

Мнениеот katerinakuch » 18 Апр 2016, 23:06

Катерина куч :
Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца.
Можете да ги платите:
1.По банков път.
Осигурителните вноски по Закона за здравно осигуряване се внасят по банковата сметка за здравноосигурителни вноски на компетентната ТД на НАП.
2.С пощенски запис.
3.По интернет чрез електронната услуга на НАП за плащане на данъци, осигурителни вноски и публични задължения по интернет.
Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да направите на интернет страницата на НАП чрез електронната услуга на НАП "Здравноосигурителен калкулатор".

Необходимо е да знаете, че дължимите здравноосигурителни вноски, се внасят в размерите, определени за съответните периоди, за които се дължат.

Вноските за здравно осигуряване за лицата, които се осигуряват за своя сметка, се дължат до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.

Лицата по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО (лица, които не са осигурени на друго основание по същия закон, и внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка) следва да имат предвид, че преди да започнат сами да превеждат дължимите здравноосигурителни вноски към НАП, трябва да подадат декларация образец 7.

Самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО и/или по чл. 40, ал. 1, т. 2, ал. 5 и чл. 40а, ал. 3 от ЗЗО, които желаят да заявят кои задължения за здравноосигурителни вноски погасяват, следва да подадат заявление по чл. 2а (Приложение 10) от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г

Прегледайте си сайта на НАП - http://www.nap.bg
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Възстановяване на здравноосигурителни права

Мнениеот natano » 22 Апр 2016, 21:34

Здравейте,

Благодаря за отговра!

Не съм глупав и съм проверил всички възможни сайтове ПРЕДИ да потърся помощ тук.

Зададох конкретни въпроси (как да разбера каква е дължимата сума и трябва ли да се внасят други суми), а вие копирахте текста от сайта на НАП. :)
natano
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Апр 2016, 15:51

Re: Възстановяване на здравноосигурителни права

Мнениеот ivanov_p » 23 Апр 2016, 10:35

Отиваш в НАП и подаваш едно искане за издаване на документ(има ги при бланките) за задължения към НЗОК, с него отиваш при занимаващите се с осигуровки, те проверяват на компютъра и ти дават документ в който е разпечатано за кой периоди, колко главница и лихви дължиш. Отиваш в касата и ги плащаш, преди лихвите бяха с отделен код, сега не знам, но за всеки случай с две платежни за главница и лихва. Плащаш и ти възстановяват правата. Може да платиш и за друг, щом даваш пари никой не те пита.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron