начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Въпрос за давност по КСО

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за давност по КСО

Мнениеот mystaka » 21 Фев 2015, 16:51

Здравейте,
През 2.2010г придобих право на пенсия по чл.69 КСО.През м5.2010 подадох молба за пенсия.Веднага след освобождаването ми от работата, от която придобих право на пенсия започнах работа във фирма.
Оказа се , че нямам прекъсване на осигуряването и поради тази причина- чл.94 КСО- не ми отпуснаха пенсия.Трябваше да ме освободят от новата работа, после наново конкурс по правилата и резултата не бе гарантиран.Реших да не напускам - вземах пъти повече от пенсията.И така до 1.1.2015г., когато промениха чл.94 КСО и отпадна изискането за прекъсване на осигуряването.Подадох молба и чакам резултата.
Въпроса ми е имам ли право и на нещо за минал период и от коя дата следва се отпусне пенсията ?
"Чл. 105. (1) Правото на пенсия не се погасява по давност.
(2)Вземането за пенсия се погасява с изтичането на тригодишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, за която се отнася".
Според мен тригодишния давностен срок не е изтекъл, понеже обжалвах отказа и на 19.01.2012г излезе окончателното решение на ВАС, а молбата ми е от 14.01.2015г.
Според КСО "Давността спира да тече:
1. при обжалване - докато продължава спорът относно вземането;
2. когато е образувано друго административно или съдебно производство, от което зависи издаването на разпореждане "
mystaka
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Юни 2012, 12:26

Re: Въпрос за давност по КСО

Мнениеот sunshinesee » 10 Мар 2015, 12:21

I must say that I never heard before. But when I'm reading them. Reader's value once it was felt that it was very helpful. I'm reading it is easy to understand, I'm not confused.
sunshinesee
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Мар 2015, 12:15


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron