начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот joseph313 » 03 Окт 2014, 09:52

Тъй като има разлика между трудов и осигурителен стаж, искам да попитам според вас професионалният опит на юриста или т.н. юридически стаж с кое съвпада- с трудовия или с осигурителния стаж. Въпросът възникна, тъй като един приятел е назначен за юрисконсулт на 7 часов работен ден. Един негов работен ден се зачита за 1 ден трудов стаж, но осигурителният стаж се изчислява пропорционално и така се получават разлики между трудовия и осигурителния му стаж. Затова: професионалният му опит при търсене на нова работа, тоест дали има Х години юридически стаж от кое зависи? Благодаря предварително!
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот borovinka » 03 Окт 2014, 11:06

На зачетения трудов стаж отговаря във вашия случай.

В ЗА е описано кой стаж се счита за юридически. В ЗСВ също.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот bludniq_sin » 03 Окт 2014, 11:39

Вашият приятел трябва да го знае това.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот neutralen » 03 Окт 2014, 20:29

neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот joseph313 » 03 Окт 2014, 21:40

§ 1 от ДР на Закона за адвокатурата "Юридически стаж" е времето, през което лицето е работило на длъжност или упражнявало професия, за която се изискват юридическо образование и правоспособност, включително стаж на лицата с висше юридическо образование, които работят на длъжност съдебен помощник във Върховния касационен съд или Върховния административен съд, прокурорски помощник във Върховната касационна прокуратура или Върховната административна прокуратура, разследващ полицай с висше юридическо образование в системата на Министерството на вътрешните работи, разследващ полицай с висше юридическо образование в Министерството на отбраната или разследващ митнически инспектор в Агенция "Митници". И
Чл. 164 от Закона за съдебната власт (8) За стаж по ал. 1 - 7 се зачита стажът, придобит на длъжност или професия, за която се изисква висше юридическо образование, включително стаж на лицата с висше юридическо образование на длъжност разследващ полицай с висше юридическо образование в системата на Министерството на вътрешните работи, разследващ полицай с висше юридическо образование в Министерството на отбраната или разследващ митнически инспектор в Агенция "Митници.
(9) За стаж по ал. 1 - 7 се зачита и стажът на длъжност, за която се изисква висше юридическо образование в институциите и органите на Европейския съюз, в международните правораздавателни органи или организации, създадени по силата на международен договор, по който Република България е страна.
(10) За стаж по ал. 1 - 7 се зачита стажът, придобит на длъжност стажант-юрист по смисъла на чл. 297, ако лицето е работило по трудово правоотношение с Министерството на правосъдието.

ПО НИКАКЪВ начин не отговарят на въпроса ми, защото никъде не е обяснено дали изразът "времето, през което лицето е работило" от Закона за адвокатурата визира времето, зачетено за трудов стаж или времето, зачетено за осигурителен стаж, а ЗСВ говори за "стажът, придобит на длъжност или професия"- отново не става ясно какъв е този стаж, придобит на такава длъжност или професия, който се зачита за юридически- дали е зачетения трудов или зачетения осигурителен стаж
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот neutralen » 03 Окт 2014, 22:04

Юридическия стаж зависи от трудовия стаж - действително прослужено време. Осигурителния стаж зависи от категорията на трудовия стаж , дали е Първа, Втора или Трета категория труд. Нещо като те интересува, ползвай Гугъл - пишеш термина/ключовата дума, натискаш ентер, излизат ти съответен брой страници, търкаш тумбачето на мишлето, отваряш съответната страница и четеш. Ако можеш и запомняш някои неща, които те интересуват.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот joseph313 » 03 Окт 2014, 22:35

Пробвах този вариант и понеже нищо не намерих, реших да питам в юридически форум :wink:
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот neutralen » 03 Окт 2014, 22:43

neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот joseph313 » 03 Окт 2014, 22:50

не разбрах защо да си наивен?
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот neutralen » 03 Окт 2014, 23:11

Щото повярвах, че си "пробвал/а" да търсиш по начина по който ти казах. Става въпрос за компютър - щом аз намирам, и ти би следвало да намериш, това което ти пратих като линк.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот joseph313 » 04 Окт 2014, 12:02

прочетох го, бе, човек, даже го цитирах и обясних защо, според мен не дава отговор на въпроса
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: юридическият стаж от осигурителния ли зависи

Мнениеот eurolinker » 04 Окт 2014, 13:55

neutralen написа:Аз съм много наивен
http://www.gli.government.bg/text/page.php?c=69&d=251

е, първо неутрален, сега пък и наивен. :mrgreen: Доколкото знам нито си първото нито второто :lol:
BTW, в друг пост съветвам питащия да потърси във форума, тк. темата е обсъждана. Той обаче тука си пише с тебе и "търси ли, търси"...
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron