начало

64 съдии поискаха Данаил Кирилов и Иван Гешев да им се извинят 64 съдии поискаха Данаил Кирилов и Иван Гешев да им се извинят

Вдовишка добавка

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Вдовишка добавка

Мнениеот milley » 20 Окт 2013, 17:12

Баща ми почина, беше пенсионер.
Майка ми също е пенсионер - по болест с над 75 % инвалидност, но и вече е над 65 години.
Какъв процент от пенсията на баща ми ще получи?
milley
Младши потребител
 
Мнения: 75
Регистриран на: 12 Фев 2009, 16:49

Re: Вдовишка добавка

Мнениеот borovinka » 21 Окт 2013, 10:19

По зададените от вас данни няма как да се определи. Точният % могат да ви кажат само в РУСО, когато отидете, за да подадете документи за надбавката. Може да се окаже, че нейната пенсия е по-висока и няма право на надбавка.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1502
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Вдовишка добавка

Мнениеот jimi66 » 21 Окт 2013, 11:18

Добавка от пенсията на починал съпруг

Чл. 84. КСО
(Изм. - ДВ, бр. 112 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.) Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, в размер, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 05.08.2011 г.) до 31 август 2011 г. - 20 на сто;
2. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2011 г., в сила от 05.08.2011 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) от 1 септември 2011 г. - 26,5 на сто;
3. (отм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.)
4. (отм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.)
5. (отм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.)
(2) Когато починалият съпруг (съпруга) не е получавал пенсия, добавката по ал. 1 се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право по реда на чл. 83.
(3) Добавката не може да се получава заедно с наследствена пенсия от същия наследодател.
jimi66
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 27 Дек 2012, 12:25


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron