начало

Медицинските деликти – какви са обезщетенията, колко продължават делата и колко струват Медицинските деликти – какви са обезщетенията, колко продължават делата и колко струват

Стаж

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Стаж

Мнениеот yannaaa » 20 Сеп 2013, 19:09

Здравейте, искам да попитам дали по закон годините, в които си бил студент се водят като някакъв вид стаж.
yannaaa
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 19 Сеп 2013, 15:59

Re: Стаж

Мнениеот REPLAY » 23 Сеп 2013, 15:30

Да-за трудов стаж,ако работиш.
REPLAY
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 19 Яну 2008, 03:26
Местоположение: Габрово

Re: Стаж

Мнениеот votpuska » 02 Окт 2013, 20:54

имаш предвид ако работи докато е студент?
Юризмът не е лъжица за всяка уста!
votpuska
Потребител
 
Мнения: 362
Регистриран на: 24 Ное 2012, 16:06

Re: Стаж

Мнениеот REPLAY » 03 Окт 2013, 08:45

Да.Докато учиш не ти се води трудов стаж(поне така мога да твърдя за специалностите - право,икономика,филологии,психология и т.н.За медицина не съм сигурен - там имат практики и специализации)
Ако работиш докато учиш ест. че ти върви трудов стаж.
REPLAY
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 19 Яну 2008, 03:26
Местоположение: Габрово

Re: Стаж

Мнениеот katerinakuch » 03 Окт 2013, 10:31

Съгласно Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г.,
в сила от 1.01.2013 г.) от Кодекса за социално осигуряване за осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание, се зачита:
1. времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не
повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;
2. времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили
образователна и научна степен "доктор".
(2) За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита и времето, за което лицата са
навършили възрастта по чл. 68, ал. 1, но на които не им достигат до 5 години осигурителен стаж
за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1, и са внесени осигурителни вноски, изчислени
върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за
бюджета на държавното обществено осигуряване към датата на внасянето на вноските.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) Внасянето на осигурителните вноски
по ал. 1 и 2 се извършва по банков път след подадена декларация по ред, определен с наредбата,
издадена от министъра на финансите по чл. 5, ал. 6.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) В случаите по ал. 2 недостигащият
осигурителен стаж се преценява към датата на заявлението. Пенсията се отпуска от датата на
заявлението, след като са внесени дължимите осигурителни вноски.
(5) Когато са внесени осигурителни вноски по ал. 1 за периоди на обучение, по-малки от 5
години, лицето има право да внесе осигурителни вноски по ал. 2 за разликата до 5 години.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 1.01.2013 г.) За осигурителен стаж по ал. 1 и 2 се
зачитат периодите, за които са внесени осигурителни вноски. Вноските са изцяло за сметка на
лицата и се внасят върху минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се
лица, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване в размера,
определен за фонд "Пенсии" за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., към датата на внасянето
им.
katerinakuch
Потребител
 
Мнения: 977
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Стаж

Мнениеот dessi741 » 08 Окт 2013, 14:10

"Зачитане на осигурителен стаж със заплащане на осигурителни вноски от лицата" се казва частта от КСО, която сте цитирали, т.е. ДА, признава се за осигурителен стаж, но след като си внесете осиг.вноски за периода.
dessi741
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 12 Юни 2008, 13:06


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron