начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

180 дни болнични на година общо за всички "болести" ли е?

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


180 дни болнични на година общо за всички "болести" ли е?

Мнениеот fibularis » 30 Авг 2013, 00:47

Привет. Първо да си изложа ситуацията, а после ще си задам и въпроса.
1. Влизам в болница и там стоя 45 дена с диагноза X и оттам ми дават болничен.
2. Излизам от болницата, ходя на работа известно време.
3. Получавам заболяване Y и сега за него всеки месец свиквам лекарска комисля, която ми дава 30 дена болничен и така всеки месец.

Изчетох в интернет по моя въпрос и оставам с впечатлението, че лекарската комисля може да дава до 180 дена болничен по конкретна диагноза (или болест). Тоест, лекарската комисия може ли да ми даде 180 дена болничен или може да ми даде само 135 дена, понеже вече през календарната година имам 45 дена болничен по друга диагноза?

Edit: Накратко, ако съм боледувал от грип през януари и съм имал 5 дена болнични, после през март ЛКК може ли да ми даде 180 дни по друга диагноза или може да даде само 175?
Последна промяна fibularis на 30 Авг 2013, 18:19, променена общо 2 пъти
fibularis
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Авг 2013, 00:35

Re: 180 дни болнични на година общо за всички "болести" ли е

Мнениеот borovinka » 30 Авг 2013, 09:38

Решение на ТЕЛК имате ли?
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: 180 дни болнични на година общо за всички "болести" ли е

Мнениеот fibularis » 30 Авг 2013, 11:26

Не. Нямам ТЕЛК. Доколкото разбирам, на ТЕЛК трябва да ходя след тези въпросни 180 дни, само че не знам, дали тези 180 дни са общи за цялата календарна година, включващи всички болести, или се отнасят само за една диагноза.
Защото ако по тези диагнози "събера" 180 дена общо, после не мисля, че за един обикновен грип трябва да ходя на ТЕЛК, за да ми дадат 5 дена болничен, или бъркам?
fibularis
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Авг 2013, 00:35


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron