начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

обезщетение за безработица

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


обезщетение за безработица

Мнениеот mutine » 28 Яну 2013, 12:40

Здравейте. Имам въпрос на който моля да ми отговорите. Работих 25 години в едно предприятие след което бях съкратена .В продължение на една година получавах обезщетение за безработица .След това веднага започнах работа като магазинер но след десет месеца пак ме съкратиха.Имам ли право пак на обезщетение за безработица ?

Благодаря предварително
mutine
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Юни 2010, 19:50

Re: обезщетение за безработица

Мнениеот TheOldMan » 28 Яну 2013, 14:02

Да, но в минимален обем - мисля че е 4 месеца по 7 и нещо на работен ден... абе към 150 лева месечно..
Трябва да имате поне 3 години стаж след последното получаване на помощи за безработица, за да се възползвате от пълната сума на обезщетението, изичслена според трудовия стаж и осигурителната сума.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: обезщетение за безработица

Мнениеот pesho_devnya » 28 Яну 2013, 17:26

Ако не са минали 3 години от датата на предното обезщетение, имате право на минимално такова - 4 месеца по 7.20 лева на работен ден.
pesho_devnya
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 21 Ное 2008, 22:23

Re: обезщетение за безработица

Мнениеот mutine » 29 Яну 2013, 13:57

Благодаря на всички.
mutine
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Юни 2010, 19:50

Re: обезщетение за безработица

Мнениеот petarstoynev » 07 Апр 2013, 21:52

Здравейте.И аз имам въпрос от същото естество.Мисля че най-добро е да попитам в тази тема директно, вместо да започвам нова.

На 21г. съм.7 месеца след завършването на училище бях безработен(работих по разни автомивки , но там не ме осигуряваха)От Януари 2011г. до Декември 2011г. съм работил и са ме осигурявали на минимална РЗ.От Март 2012г. до сегашна дата работя и ме осигуряват на 750лв.В сайтът на НАП от услугата проверка на Здравноосигурителен статус видях че имам общо за внасяне 195 лв. към НАП за перида от 7 месеца през които съм бил безработен.Парите съм ги внесъл.

Въпросът ми е.При евентуално напускане на работа по взаимно съгласие и се регистрирам в бюрото по труда като безработен, как да изчисля размера на обезщетението което ще получавам месечно?Не съм студент ако това има значение :roll:
Аватар
petarstoynev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 30 Дек 2012, 23:18

Re: обезщетение за безработица

Мнениеот yaroslavova » 20 Апр 2013, 17:11

Здр.осигуровки не важат толкова за обезщетението, колкото дали са ти внасяни осигуровки за фонд"безработица". Регистриран ли си като самоосигуряващо се лице?
По принцип, дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, което е 7.20.
отворкин!
Аватар
yaroslavova
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 20 Апр 2013, 08:52

Re: обезщетение за безработица

Мнениеот sussy7 » 22 Ное 2013, 02:19

Здравейте, ако може да попитам и аз в тази тема подобен въпрос,за да не отварям нова. Въпроса е времето през последното обезщетение за безработица включва ли се в изискуемите 3 години за ползване на пълният размер и период за обезщетение, т.е. дали трябва да са изминали 3 години от започването да се взема обезщетение за безработица, или от датата на прекратяване на обезщетението последният път. За да съм по-точен казусът е следният например постъпил съм на борсата за обезщетение за безработица на 20.12.2010г. за срок от 6 месеца до 20.06.2010г. сега за да се възползвам отново от пълния размер и период за обезщетение,като последните 24 месеца съм работил и осигуряван, трябва да е след 20.06.2014г. или може след 20.12.2013г. Предварително благодаря за отговорите .
sussy7
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Ное 2013, 02:10


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron