начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Трудов стаж за майчинство

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудов стаж за майчинство

Мнениеот vessi84 » 26 Окт 2012, 13:15

Здравейте!Аз имам 19 месеца непрекъснат трудов стаж от 2009 до май 2012, от май 2012 до септември 2012 получавах обезщетение за безработна от бюрото по труда в размер на 150 лв. на месец. От ноември месец започвам нова работа на трудов договор, но днес открих че съм бременна в 1ви месец. Въпроса ми е имам ли право да получавам обезщетение за майчинство, при положение че трудовият ми стаж е прекъснат с 2 месеца :( и ако имам право на каква база ще се изчисли това обезщетение?!?
vessi84
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 14 Юли 2012, 17:24

Re: Трудов стаж за майчинство

Мнениеот punisher » 01 Ное 2012, 12:03

Според чл.48а от КСО Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
По мои изчисления вашият термин за раждане е около 3 юли 2013г. при последна менструация около 26 септември 2012г. Около 19 май 2012г. ще ви бъде издаден първият болничен лист за 45 дни преди раждане и това е моментът ,от който настъпва рискът временна неработоспособност за вас и ще се определи дали имате право на обезщетение и дали сте непрекъснато осигурявана на 12 календарни месеца за рискът бременност и раждане.

Според чл.49 ,ал.1 от КСО Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

Към същият момент ,45 дни преди раждане,се проверява и размерът на дохода,върху който сте била осигурена за 24 месеца назад и се определя в размер на 90 на сто.За самото изчисление попитайте счетоводител,защото аз знам начинът за изчисляването на размера за самоосигуряващите се лица.Но за лицата по трудов договор има доста особености.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron