начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

Здравни осигуровки за зрелостници

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравни осигуровки за зрелостници

Мнениеот rosi1964 » 30 Юли 2012, 19:44

Здравейте!Имам 2 дъщери, които тази година завършиха средното си образование.Вече знаем,че от тази учебна година са студентки.Въпросът ми е-дължим ли здравни осигуровки, при положение, че не са прекъснати здравно-осигурителните им права?Подлежим ли на санкция, ако не ги платим за тези 3 месеца? Благодаря предварително!
rosi1964
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юли 2012, 19:31

Re: Здравни осигуровки за зрелостници

Мнениеот prnedev » 31 Юли 2012, 12:06

Ако днес подадете Декларация образец 7 в НАП (може и по пощата или с куриер) ще отървете глобата (размер между 500 и 1000 лв, за всяка от дъщерите ви). Колкото до вноските за вноските, сега през август (до 10 число) ще се плащат осигуровките за юли, т.е., ще бъдат неосигурени само през юни. Глоба за неплащане има, ако надхвърлите 3 месеца без осигуровки. Т.е., ако ви се рискува, може да не плащате за юни, юли и август, но септември е хубаво да платите. Доколкото помня, студентите започват обучение към 1 октомври.

Но за декларацията, по-добре не рискувайте. Вярно, че могат да "пропуснат" да стигнат до вашите дъщери, ама все пак...
Формуляр можете да вземете от тук - http://www.nap.bg/page?id=253
Ако не ви се разхожда до НАП - всяка поща върши работа. Трябва да изпратите декларации на офиса на данъчните в района по постоянен адрес на дъщерите ви. Адресите можете да вземете от тук:
http://www.nap.bg/page?id=24

Размера на здравната осигуровка е 23,20 лв
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Здравни осигуровки за зрелостници

Мнениеот rosi1964 » 06 Авг 2012, 18:02

Благодаря за отговора и поясненията!Аз все пак подадох декларации и за двете деца и най-вероятно ще си платя осигуровките, но не знам защо ми казаха за 16,80-8% на 210 лв.Все пак ще питам отново.Благодаря още веднъж за отзивчивостта!Всичко добро ви пожелавам!
rosi1964
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Юли 2012, 19:31

Re: Здравни осигуровки за зрелостници

Мнениеот prnedev » 07 Авг 2012, 04:51

rosi1964 написа:Благодаря за отговора и поясненията!Аз все пак подадох декларации и за двете деца и най-вероятно ще си платя осигуровките, но не знам защо ми казаха за 16,80-8% на 210 лв.Все пак ще питам отново.Благодаря още веднъж за отзивчивостта!Всичко добро ви пожелавам!


Да, 16.80 са. Грешката е моя. Смятал съм ги върху минимална заплата (290 лв), а не върху половината от минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се (420/2 = 210 лв), както си трябва.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron