начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

ТЕЛК при деца

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ТЕЛК при деца

Мнениеот maya78 » 28 Фев 2011, 19:17

Здравейте, извинявам се, ако темата не е за тук, но просто не видях по-подходящо място. През октомври 2010 детето ми мина на ТЕЛК. Заболяването му беше открито през 2008г. и имам епикриза от тогава със съответната диагноза. При освидетелстването бях представила всички налични медицински документи, но въпреки всичко в ЕР за дата на инвалидизиране беше отбелязано 08.2010г. (датата на подаване на молбата). Проблемът е следния: подадох молба в районната картотека за преосвидетелстване по повод промяна датата на инвалидизиране, но ми беше отказана такава :shock: Не можело! Искам да попитам някой компетентен по тези въпроси имаме ли законно право за такава промяна при положение, че грешката е тяхна, защото аз няколко пъти вече представих епикризата удостоверяваща началната дата на заболяването, или наистина закона не позволява такава 4 месеца след издаване на решението? И защо така упорито ми се отказва още от самото начало да се отбележи коректно ДИ? Дано съм описала всичко достатъчно ясно. Благодаря предварително!
maya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Фев 2011, 14:34

Re: ТЕЛК при деца

Мнениеот donna » 28 Фев 2011, 19:31

Правилно са ви написали началната дата на подаване на молбата за ТЕЛК, а не началната дата на епикризата на заболяването ,ако това не ви устройва жалете пред НЕЛК ,но не виждам лично аз смисъл.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: ТЕЛК при деца

Мнениеот maya78 » 28 Фев 2011, 20:44

Благодаря за отговора, но на много други деца минали преди и след това на ТЕЛК са им писали датата от представените епикризи. Не споря с Вас, напротив благодаря за вниманието, но ми е интересно на какво се дължи това!? И какви в крайна сметка са критериите за определянето на тази дата? Или наистина няма оправия в тази държава!?
maya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Фев 2011, 14:34

Re: ТЕЛК при деца

Мнениеот crane_law » 01 Мар 2011, 00:35

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ ЗА ДЕЦА
Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Месечните помощи за деца до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се отпускат от началото на месеца, през който е подадена молба-декларацията с необходимите документи и са налице условията по чл. 7 ЗСПД.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) Месечните помощи за деца с трайни увреждания по чл. 7, ал. 8 ЗСПД се отпускат от началото на месеца, следващ месеца, през който е издадено експертното решение на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на решението. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечните помощи се отпускат от началото на месеца, през който е подадена.

(3) (Нова - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 7 от 2011 г., в сила от 21.01.2011 г.) В случаите на преосвидетелстване на дете с трайно увреждане месечната помощ се отпуска от 1-во число на месеца, през който е отпаднало основанието за получаването й, при условие че няма промяна във вида и степента на трайното увреждане или в степента на трайно намалената работоспособност, които да водят до отпадане на правото, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на издаване на новото експертно решение на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечната помощ се отпуска от началото на месеца, през който е подадена.

(4) (Нова - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) Месечната помощ по чл. 7, ал. 8 ЗСПД се изплаща до навършване на 20-годишна възраст на лицето с трайни увреждания.

Мисля, че това ще Ви бъде от полза.
Правото е за бдящия, не за спящия!
Аватар
crane_law
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 18 Яну 2011, 12:09

Re: ТЕЛК при деца

Мнениеот maya78 » 01 Мар 2011, 16:13

Благодаря и на двама Ви за отделеното време и внимание!
maya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Фев 2011, 14:34

Re: ТЕЛК при деца

Мнениеот emiliq84 » 23 Мар 2011, 01:28

здравейте!можели и аз да поискам мнението на компетентните по ТЕЛК ?дъщеря ми има действащ телк от май 2010 и е валиден до 2012 но тай като си сменихме местожителството реших да си сменя и социалните служби и проблемът дойде,оказа се че в новите социални работят с нови решения,в които за деца под 16 год вече пише вид и степен на увреждане вместо трудова не работоспособност и тай като в нашият я няма тази поправка не ни признават телка,а в града от който е издаден не могат да го поправят защото дори не работят с тази нова програма.въпросът ми е,имат ли правото да не ми го признават при заварено вече положение и към кого в крайна сметка трябва да се обърна,за да мога да си вземам телка на детето?!благодаря предварително и ще се радвам ако някои може да ми помогне.
emiliq84
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Мар 2011, 00:54

Re: ТЕЛК при деца

Мнениеот monik » 29 Юли 2011, 08:39

До maya78-По-горе правилно е цитирана наредбата,но нещата зависят и от диагнозата. Има диагнози при които за начална дата се вписва датата на раждане.Например при генетични заболявания.В ТЕЛК прекрасно го знаят.
Преди две години имахме точно такъв случай. Обжалвахме пред НЕЛК. Дори и там се опитаха да се направят на интересни,но накрая уважиха иска и вписаха датата на раждане.
monik
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 24 Окт 2006, 14:53


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron