начало

Новите правила за добри медицински практики – принос или пречка за качествено здравеопазване Новите правила за добри медицински практики – принос или пречка за качествено здравеопазване

Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Мнениеот mike___ » 27 Фев 2011, 03:04

Здравейте,

Следният сценарий: Българска фирма извършва услуга за друга фирма в чужбина (в рамките на ЕС), като за изпълнението на услугата служител на БГ фирмата бива изпратен на място при клиента и работи в техния офис. Продължителността на услугата не е ограничена предварително, т.е. може потенциално да продължи доста дълго (години), но може и да приключи скоро. За целия период на услугата служителят живее и работи в чуждата страна (евтл. се прибира в БГ по време на отпуските).

Въпросът ми е как стоят нещата с данъците и осигуровките на служителя? Тук ли трябва да се осигурява, или в чуждата страна? Това се отнася както за здравното, така и за пенсионното осигуряване. Ако е в чужбина, работодателят ли е длъжен да му внася осигуровките, или служителят си ги плаща сам на място? Чии ставки (демек проценти) важат в случая и какво е разпределението м/у служител и работодател -- така както е в БГ, или така както е в ответната страна?

Аналогичните въпроси и за ДОД.

И още една "подробност": има ли значение дали става дума за служител на трудов договор или за управителя/собственика на фирмата (ООД)?


Благодаря предварително!


Поздрави,

Мишо
mike___
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Фев 2011, 19:05

Re: Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Мнениеот mike___ » 27 Фев 2011, 16:42

emsainada написа:И още една " подробност" : по ВСИЧКИ тези въпроси какво казва адвокатът на фирмата (ООД) ? :mrgreen:


И адвокатът, и счетоводителката казаха, че "не разбират" от осигурително право в чужбина (не с тези думи, но това е резултатът) и общо взето не им се занимава да разучават въпроса... за мое голямо учудване и възмущение. Между другото подобна беше реакциата и при опит да се направи запитване към НАП (които все си мислех, че най-малкото те трябва да имат хабер -- щото като тръгнат да правят проверка изведнъж ще се окаже, че са проимали хабер).

Разбира се въпреки това не сме се отказали да търсим професионална консултация по случая, но просто искам възможно най-скоро да сме наясно за какво става дума. Не мисля, че случаят е ЧАК толкова сложен, гаранция има немалко хора от БГ, които работят по проекти в чужбина. Освен това в това отношение законодателството би трябвало да е синхронизирано в рамките на ЕС (което ме навежда на мисълта, че може би трябваше да пиша във форума за ЕС, но...).

И между другото, съвсем честно не мога много да разбера защо толкова често на въпроси в този форум отговорът е "а какво казва адвокатът ти?". Щом някой пита тук, значи иска да знае какво мислят хората тук -- без значение какво казва адвокатът и има ли изобщо такъв... Дори адвокатът ми да ми е казал нещо, може би искам алтернативно мнение. И т.н. Това "връщане на топката" обикновено не помага много на имащия проблем...

Както и да е, благодаря предварително на всички, които имат представа от материята!
mike___
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Фев 2011, 19:05

Re: Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Мнениеот Гост. » 27 Фев 2011, 17:47

:lol: Вие все питате, ние все забравяме( или поне аз), че има един чл. 30, където някой си е направил труда да ми укаже( че за мен е задължително):
Адвокатът не може да влиза пряко във връзка с клиент, представляван от друг адвокат без съгласието на този адвокат. Адвокатът е длъжен да информира своя колега относно проведените разговори.

Е, та за това иде реч. Истина е, че липсва реален контакт тет-а-тет, ама си бърборим по проблеми, за които сте ангажирал колега. Ерго осъществяваме някакъв контакт, който все е във връзка с правния ви проблем.
А, ако не сте ангажирал колега- то за да бърборим свойски трябва да съм убедена, че сте материално затруднен( или сте ми роднина.. ама надали), за да "ръся акъл"( цитирам колега съфорумец :lol: ).
Та, така. Добре, че и за това все още няма дисциплинарки, че повечето тук пишещи ще я оплескаме здраво.

А по темата- ако счетито ви не е наясно как да избегнете двойното данъчно облагане, то някъде има проблем.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Мнениеот mike___ » 27 Фев 2011, 20:32

poli_g написа:Адвокатът не може да влиза пряко във връзка с клиент, представляван от друг адвокат без съгласието на този адвокат. Адвокатът е длъжен да информира своя колега относно проведените разговори.

Е, та за това иде реч.


Ъъм, това честно казано не го знаех (не ми и трябва, защото не съм адвокат), но ако се вземе буквално то тогава на практика се обезсмисля идеята на този форум. Повечето неадвокати, които питат тук, го правят защото

1. Не искат (или не могат) да си наемат адвокат за проблема
2. Искат да се информират предварително преди да си наемат адвокат (нерядко колкото адвоката питаш, толкова различни мнения по въпроса)
3. Вече са си наели адвокат, но искат да чуят и друго мнение (поради горните причини)

Във всички тия случаи или се нарушава цитираният член, или някой от вас "изяжда хляба" на друг "реален" колега. И съдейки по

poli_g написа:Добре, че и за това все още няма дисциплинарки, че повечето тук пишещи ще я оплескаме здраво.


и вие (= форумците) сте на това мнение и сте наясно с това. Въпреки това, форумът съществува, просто защото той няма как да замени "реалния" адвокат -- най-малкото той носи и отговорност за това какво "съветва" клиента си. В крайна сметка в Интернет има и описания как се прави байпас на сърце, въпреки това едва ли някой би искал да го оперират четейки от форумите.

Но да се върнем по същество:

poli_g написа:А по темата- ако счетито ви не е наясно как да избегнете двойното данъчно облагане, то някъде има проблем.


Всъщност не става дума за избягване двойно облагане (това е формалност), а за това за начало как стоят нещата по принцип.

И да, определено има проблем -- иначе нямаше да се занимавам. Въпросът е как да се реши той. Както казах, колкото и абсурдно да е, най-големият ми проблем в момента е да намеря някой, който има хабер от тия неща и му се занимава. И не, не питам по форумите, защото ми се свидят парите, а защото от всички, които съм питал досега никой не можа да ми препоръча някого, който е добър в тази област. Ако някой от вас наистина е навътре в нещата или познава някого, който е, ще се радвам да му стана клиент.

Друг е въпросът дали докато губя време и енергия да търся някой, който да свърши работа (парите не ги броя), нямаше да е по-лесно да прочета КСО и ЗДДФЛ от корица до корица...
mike___
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 25 Фев 2011, 19:05

Re: Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Мнениеот microfinance » 28 Фев 2011, 23:18

Друг е въпросът дали докато губя време и енергия да търся някой, който да свърши работа (парите не ги броя), нямаше да е по-лесно да прочета КСО и ЗДДФЛ от корица до корица...

Преди да сте започнал да хабите още време и енергия, прочетете регламентите на ЕО за определяне на приложимото законодателство, т.е. държавата–членка, в която се дължат задължителните осигурителни вноски и данъци, съгласно нейното законодателство /Регламент (ЕО) № 883/2004 ............./...
И чак тогава идва ред да прочетете данъчните и осигурителните закони на съответната държава.
Но както сам сте се досетили, по добре да намерите утъпкана пътека.. Но за да не се загубите и по утъпкана пътека, най-добре е да си платите за качествен екскурзовод, образно казано.. Дано форума Ви помогне да го намерите.
microfinance
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 21 Дек 2009, 17:19
Местоположение: Пловдив

Re: Осигуровки при работа от чужбина (ЕС) за БГ фирма

Мнениеот dessys » 04 Мар 2011, 20:22

Въпросът ми е как стоят нещата с данъците и осигуровките на служителя? Тук ли трябва да се осигурява, или в чуждата страна? Това се отнася както за здравното, така и за пенсионното осигуряване. Ако е в чужбина, работодателят ли е длъжен да му внася осигуровките, или служителят си ги плаща сам на място? Чии ставки (демек проценти) важат в случая и какво е разпределението м/у служител и работодател -- така както е в БГ, или така както е в ответната страна?


Вие какво ще го правите този човек? Ще го прекратявате от българската фирма и ще го назначавате в чуждата от страна в ЕС или ще си остава в българската?! За наето лице е приложимо законодателството на държавата на заетост. Ако не го прекратявате лицето остава подчинено на българското законодателство при условие, че престоят в страната-членка където ще полага труд е до една година. Фирмата, която го командирова в чужбина е задължена да поиска от териториалното поделение на НАП издаване на формуляр Е101 (сега май се казва друго яче, не съм сигурна). Заедно със заявлението по образец, се дава копие от лична карта на лицето, което ще бъде командировано и заповед за командировка. Това е европейски формуляр, който удостоверява, че лицето подлежи на законодателството на социално- осигурителната система на държавата, в която се намира седалището на фирмата. След попълване на искането се дава входящ номер (удостоверява, че е прието един вид). В едномесечен срок излиза становище от НАП за отказ или одобрение за издаване. Готовият формуляр се взима на ръка с пълномощно от работодателя (понеже се съмнявам работодателя сам да иде да го вземе). Валидността му е една година от датата на командироване. Ако лицето се върне в България преди изтичането на едната година, формулярът се връща в НАП, в противен случай при последващо поискване за издаване на такъв за същата или друга държава членка ще му бъде отказано до изтичането на валидността. След изтичането на 12-те месеца лицето трябва да премине към социално-осигурителната система на държавата-членка на ЕС. Трябва да се внимава и да се предвиди достатъчно време за издаване на втория формуляр (Е102), за да се застъпят двата. Необходимо е да няма прекъсване между двата. Искането за издаване на формуляр Е102 се подава в НАП на съответната държава, който е с продължителност една година. Ако не желаете да плащате ставките на другата държава (понеже са по-големи) ще трябва да върнете лицето в България за срок от една година след изтичането валидността на първия формуляр.
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron