начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот hlapak07 » 29 Сеп 2021, 21:56

Здравейте. Баща ми почина на 22.09.2021г. на 80г. Знам, че майка ми има право да наследи част от неговата пенсия. Тя също е пенсионер, но нейната пенсия е много малка. Какво и се полага - наследствена пенсия или добавка към пенсията? Коя пенсия на баща ми се използва за база - тавана на пенсията който баща ми реално получаваше или действително изчислената му пенсия? Новата пенсия на майка ми ще се актуализира ли с времето или остава на едно и също ниво? Благодаря ви предварително!
hlapak07
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Сеп 2021, 21:41

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот guest1 » 30 Сеп 2021, 21:02

hlapak07 написа:Здравейте. Баща ми почина на 22.09.2021г. на 80г. Знам, че майка ми има право да наследи част от неговата пенсия. Тя също е пенсионер, но нейната пенсия е много малка.
    1. Какво и се полага - наследствена пенсия или добавка към пенсията?
    2. Коя пенсия на баща ми се използва за база - тавана на пенсията който баща ми реално получаваше или действително изчислената му пенсия?
    3. Новата пенсия на майка ми ще се актуализира ли с времето или остава на едно и също ниво?
Благодаря ви предварително!

Здравейте! Първо - моите съболезнования за загубата.
    1. Щом майка Ви е пенсионирана - има право на „Добавка от пенсията на починал съпруг“ - чл. 84 от КСО и чл. 49 от НПОС. Наследствена пенсия се отпуска на лица, които не получават лична пенсия.
    2. На този въпрос - отговора е:
    § 6.(2) Добавката по чл. 84 се изчислява от ограничения по ал. 1 размер.

    3. Да - личната пенсия на майка ви ще се актуализира. Добавката също - защото ще се актуализира базата. Тоест пенсията, която баща Ви би получавал - ако беше жив.

Сега стъпките са само две:
- изважда се удостоверение за наследници, в което изрично е посочено „Да послужи през НОИ“
- майка Ви попълва и занася в НОИ „Заявление - обр. П-4 – Заявление за отпускане на добавка по чл. 84 КСО или наследствена пенсия от починал съпруг/съпруга - пенсионер“

Пп. Още нещо, което много хора забравят!
Съгласно КСО - всички наследници имате право на еднократна помощ при смърт на осигурено лице. За 2021 г. сумата е 540 лева, а срокът - 3 години от датата на смъртта.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот hlapak07 » 01 Окт 2021, 10:23

Благодаря. Тази еднократна помощ за за смърт на осигурено лице полагали се и ако починалия е пенсионер?
hlapak07
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Сеп 2021, 21:41

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2021, 12:46

hlapak07 написа:Благодаря. Тази еднократна помощ за за смърт на осигурено лице полагали се и ако починалия е пенсионер?

Да.
Изискването е само, починалото лице да е осигурено. А пенсионерите са такива.

Ето от НОИ - https://www.noi.bg/en/benefits/benefits ... st/942-doo
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот dani86 » 01 Окт 2021, 13:42

guest1 написа:
hlapak07 написа:Благодаря. Тази еднократна помощ за за смърт на осигурено лице полагали се и ако починалия е пенсионер?

Да.
Изискването е само, починалото лице да е осигурено. А пенсионерите са такива.

Ето от НОИ - https://www.noi.bg/en/benefits/benefits ... st/942-doo


Извинения за вметката, но пенсионерите са осигурени здравно за сметка на бюджета.
Във въпроса не видях уточнение, че въпросният пенсионер е бил осигурен "общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест ...", което малко променя нещата относно еднократната помощ.
Възможно да правя и грешен прочит, разбира се.
dani86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2021, 12:04

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2021, 15:01

dani86 написа:Извинения за вметката, но пенсионерите са осигурени здравно за сметка на бюджета.
Във въпроса не видях уточнение, че въпросният пенсионер е бил осигурен "общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест ...", което малко променя нещата относно еднократната помощ.
Възможно да правя и грешен прочит, разбира се.

Да бяхте отворили линка със страницата на НОИ - там си пише:
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот dani86 » 01 Окт 2021, 15:54

Да бяхте отворили линка със страницата на НОИ - там си пише:
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
[/quote]
да бяхте отворили КСО в този случай
dani86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Авг 2021, 12:04

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот ilian_todorov » 01 Окт 2022, 16:28

dani86 написа:Да бяхте отворили линка със страницата на НОИ - там си пише:
Необходимо условие за придобиване право на помощта е починалото лице да е било в кръга на осигурените по Кодекса за социално осигуряване лица към датата на смъртта си. Без значение е дали лицето е било осигурено за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.

да бяхте отворили КСО в този случай[/quote]
Аз отворих линка, но не видях полезна информация как може да се получи обезщетение. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот ilian_todorov » 05 Окт 2022, 16:39

Пп. Още нещо, което много хора забравят!
Съгласно КСО - всички наследници имате право на еднократна помощ при смърт на осигурено лице. За 2021 г. сумата е 540 лева, а срокът - 3 години от датата на смъртта.
[/quote]


Споделих с един приятел на брат ми, че съм прочел, че може да получи обезщетение за смъртта на майка си и баща си, които починаха тази и миналата година. Той още в понеделник с удостоверение за наследници и сърбящи за пари ръце отишъл в НОИ, но там му казали, че на такова обезщетение имат право само когато починалите лица са осигурени, но не са пенсионери. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследствена пенсия или вдовишка добавка

Мнениеот dimist » 06 Окт 2022, 17:11

Малко ми е странно точно тук да се бърка осигурен по КСО и осигурен по ЗЗО, ама щом сте решили да разсъждавате , без преди това да сте прочели закона, давайте.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron