начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот nadegdabg » 15 Окт 2021, 17:05

Здравейте,
Предстои ми пенсиониране за прослужени години и възраст през 2022 год. Направих си сама справка за осигурителния ми трудов стаж по трудовите ми книжки и стажа на портала на НОИ с ПИК. Установих разминаване със седем месеца. Оказа се че това е времето през 1997 год. , когато съм била на трудовата борса.
При регистриране на борсата съм получила обезщетение съгл. чл.1 от ПМС 131/12.06.1996 год. На трудовата борса съм била 7 месеца , като не съм започвала работа през това време– регистрирано в трудовата книжка.При справка в сайта на НОИ с ПИК в „Справка за статус на социално осигуряване” точно този период ми се води като „липса на данни в регистъра на осигурените лица”.
Дали това е грешка или след като съм получила това обезщетение този период не се счита за осигурителен стаж?
От пенсионен отдел в Русе ми отказват справка, ще ми дадат информация след като си подам документите за пенсиониране. Периода не е малък и може да се окаже че не ми достига необходимия трудов стаж.
Благодаря за компетентните отговори!
nadegdabg
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 11 Окт 2013, 12:48

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот guest1 » 16 Окт 2021, 13:36

Здравейте!
Типичната незаинтересованост на „великите” чиновници.
На същата страница на НОИ има още две:
Справки за парични обезщетения за безработица
    - Справка за изплатени парични обезщетения за безработица
    - Справка за регистрирани заявления за отпускане на парични обезщетения за безработица
Ако там:
    - фигурира разпореждането, за отпускане на обезщетение и
    - е видно, че за въпросния период има изплатени парични обезщетения
няма място за притеснения.
Правилата на НОИ, са за цялата страна, даже и за Русе.
Чл. 33 (5) Националният осигурителен институт:
13. (нова - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) уведомява лицата не по-късно от 6 месеца преди да навършат възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1, на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, за условията, при които могат да се пенсионират през следващата календарна година;

Няма „такъв филм” - „информация след като си подам документите за пенсиониране”.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот nadegdabg » 18 Окт 2021, 08:20

Да, но и на двете страници за изплатени обезщетения информацията започва от 2007 година. Явно тръгваме на доказване пред "великите" чиновници ставаме жертва на техните тълкования и некомпетентности! :cry:
nadegdabg
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 11 Окт 2013, 12:48

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2021, 13:06

Така е! Даже в по-обикновената „Справка за статус на социално осигуряване“ има данни след 01.01.1997 г.

За съжаление - живеем в България и то - в интересни времена (китайско проклятие).
А текста - от една популярна песен - се отнася и за тези чиновници.
Те нали уж са нови, а пак са си същите,
правят се на шефове, гледат мрачно, мръщят се.
И изведнъж става ясно, че са пълни с имоти.
И изведнъж става ясно, че са пълни идиоти.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот chima » 21 Окт 2021, 14:50

Няма данни за осигуряване, защото през това време не са Ви внасяни осигурителни вноски.
Този период само се прибавя към изискването за годините за стаж. Но тъй като върху обезщетението не са правени осигурителни вноски, този период няма да се взема предвид при изчислението на пенсията.
т.е. ако са Ви необходими 36 години стаж и възраст...61 г напр., в тези 36 г. влизат и се прзнават 7-те месеца. Но ако обезщетението Ви е било 400 лева, тези 7Х400 не влизат при формиране на пенсията Ви.
А Вие трябва да имате доказателство за тези 7 месеца, обикновено е Удостоверение от НОИ и при подаване на документи в НОИ за пенсиониране, да го представите и така.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот guest1 » 21 Окт 2021, 20:46

chima написа:Няма данни за осигуряване, защото през това време не са Ви внасяни осигурителни вноски.
Този период само се прибавя към изискването за годините за стаж. Но тъй като върху обезщетението не са правени осигурителни вноски, този период няма да се взема предвид при изчислението на пенсията.
т.е. ако са Ви необходими 36 години стаж и възраст...61 г напр., в тези 36 г. влизат и се прзнават 7-те месеца. Но ако обезщетението Ви е било 400 лева, тези 7Х400 не влизат при формиране на пенсията Ви.
А Вие трябва да имате доказателство за тези 7 месеца, обикновено е Удостоверение от НОИ и при подаване на документи в НОИ за пенсиониране, да го представите и така.

Големи глупости!
Първо - безработните, с право на обезщетение - са осигурени за „фонд Пенсии”. Намерете си текста в КСО.
Второ - „Удостоверение от НОИ” да послужи пред НОИ … нямам думи!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот chima » 26 Окт 2021, 11:03

Скъпи guest,
Първо прочетете какво е написано. Написала съм "не са правени/ внасяни осигурителни вноски".
И да, Нои издават акт за времето , през което си получавал обезщетение или вписват в трудова книжка .
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Осигурителен стаж при изплатено обезщетение

Мнениеот guest1 » 26 Окт 2021, 11:58

chima написа:Скъпи guest,
Първо прочетете какво е написано. Написала съм "не са правени/ внасяни осигурителни вноски".
И да, Нои издават акт за времето , през което си получавал обезщетение или вписват в трудова книжка .

Прочел съм всичко, даже няколко пъти!
А Вие - от кого очаквате тези осигурителни вноски? От безработния ли?
Сещате ли се, за формулировката - „внесени или дължими осигурителните вноски“???

Преди няколко дни написах, от телефона:
guest1 написа:Намерете си текста в КСО.

Но виждам, че сте се затруднили. Затова - ето текста:
Чл. 9. (1) Осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита:
4. през което лицето е получавало обезщетение за безработица;

Кодекс за социално осигуряване


Ако говорите за „Доход, от който се изчислява индивидуалният коефициент“ - това е друго.
Чл. 70а. (2) При определяне на средномесечния осигурителен доход, съответно на осигурителния доход за месеца не се взема предвид дохода за времето:
7. през което лицата са получавали обезщетение за безработица при отпускане на пенсии с начална дата след 31 декември 1999 г.;


Колкото до документа „Удостоверение от НОИ” - всички данни, след 01.01.1997 година ги има в базата данни на НОИ!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron