начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Осигуряване на управители

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Осигуряване на управители

Мнениеот nickolay_s » 04 Авг 2021, 14:09

Здравейте,
При започване на дейността на търговско дружество (ООД) с двама управители, които са вписани като такива в Търговския регистър, на база учредителния акт, следва ли задължително да се осигуряват и двамата, ако:
Само единия от тях ще изпълнява функцията на управител постоянно, ще представлява дружеството пред контролните органи, ще сключва сделки и т.н., а другият ще извършва дейност едва при необходимост - за решения на общото събрание, например.
Според мен няма нужда бездействащия да се самоосигурявама, съгласно нормата от КСО: Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., предишен текст на чл. 10 - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването и.
Оттук се обезсилва действието на чл.4, ал.1, т.7
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 74 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., доп. - ДВ, бр. 107 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) управителите и прокуристите на търговски дружества, на еднолични търговци, на техните клонове и на клоновете на чуждестранни юридически лица, членовете на съвети на директорите, на управителни и надзорни съвети и контрольорите на търговски дружества, синдиците и ликвидаторите, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицирани дружества и лицата, на които е възложено управлението и/или контролът на държавни и общински предприятия по глава девета от Търговския закон, техни поделения или на други юридически лица, създадени със закон;
Искам да попитам дали аз греша или наистина КСО е написан двусмислено?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Осигуряване на управители

Мнениеот guest1 » 04 Авг 2021, 14:34

Здравейте!
Какъв е смисъла от „двама управители, вписани като такива“ - при положение, че „само единия ще бъде управител постоянно, а другият ще извършва дейност едва при необходимост - за решения на ОС“ - тоест, е само съсобственик. И как се „управлява НЕ постоянно“???
nickolay_s написа:Според мен няма нужда бездействащия да се самоосигурява ...

Тук грешите!
Управителя НЕ СЕ САМООСИГУРЯВА! Управителя е осигурен от ЮЛ.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Осигуряване на управители

Мнениеот nickolay_s » 04 Авг 2021, 15:23

guest1 написа:Здравейте!
Какъв е смисъла от „двама управители, вписани като такива“ - при положение, че „само единия ще бъде управител постоянно, а другият ще извършва дейност едва при необходимост - за решения на ОС“ - тоест, е само съсобственик. И как се „управлява НЕ постоянно“???
nickolay_s написа:Според мен няма нужда бездействащия да се самоосигурява ...

Тук грешите!
Управителя НЕ СЕ САМООСИГУРЯВА! Управителя е осигурен от ЮЛ.


Не съм грешка, защото този управител не е по договор за управление/контрол, а на база договора за създаване на дружеството, където се почва като такъв. И на това основание може да се самоосигурява с подаване на ОКД5! А при посочения от Вас случай, там дължимото осигуряване се извършва от юридическото лице.
За какво е управител ли? Ами представете си само за красота, престиж да е вписан, а реално да не знае къде е дори адреса на предприятието. Или по се разбира, че щом си управител в ТР на ЮЛ си и длъжен да бъдеш осигурен?
Не е ли кумулативно основанието за осигуряване - и да извършва и дейност лицето, а не да бъде само вписан?
nickolay_s
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 17 Юли 2020, 14:59

Re: Осигуряване на управители

Мнениеот errant_lawyer » 04 Авг 2021, 18:50

Здравейте,

мисля, че имате право - за да възникне задължение за осигуряване, лицето трябва да бъде вписано като управител и да упражнява трудова дейност. В този смисъл е и Решение № 544/15.01.2014, постановено по адм. д. № 9804/2013 по описа на ВАС (http://www.sac.government.bg/court22.ns ... enDocument). В него съдът изрично посочва, че "именно упражняването на трудова дейност е основание за задължително социално осигуряване и че качеството на управител на търговско дружество на едно лице не е самостоятелно основание за осигуряването му по чл. 4, ал. 1, т. 7 КСО, ако лицето не осъществява трудови функции". Както можете да видите и в самото решение, от решаваща роля в случая ще са конкретните факти по делото - кой от управителите подписва документите, свързани с търговската дейност; кой осъществява фактически дейността по управление и т.н.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Осигуряване на управители

Мнениеот guest1 » 04 Авг 2021, 20:20

nickolay_s написа:Не съм грешка, защото този управител не е по договор за управление/контрол, а на база договора за създаване на дружеството, където се почва като такъв. И на това основание може да се самоосигурява с подаване на ОКД5!

Това, че не е изрядна документацията (и понятията) е нещо съвсем отделно! Нямало ДУ???
Дружеството е създадено и вписано на основание „Протокол от учредително събрание“, подписан от съдружниците-учредители. Там е посочено как ще се представлява дружеството - от управителите. Също начина на представляване - „по друг начин: И ЗАЕДНО, И ПООТДЕЛНО“ или нещо друго.
За да бъдат управители - и двамата трябва да имат ДУ. Сключен с дружеството, представлявано от едноличния собственик на капитала! А също - Нотариално заверено съгласие и образец от саморъчния подпис на управител.
errant_lawyer написа:Здравейте, мисля, че имате право - за да възникне задължение за осигуряване, лицето трябва да бъде вписано като управител и да упражнява трудова дейност.

Цитираното решение е за малко по-различен случай. Две лица, които са били управители на функциониращо ЮЛ, в различно време.
Тук става дума за двама управители, които „представляват И ПООТДЕЛНО“ ЮЛ (предполагам).
Въпрос на доказване е - че единия „не е упражнявал трудова дейност“, макар че е имал възможност.
И че няма сестра.

Не го казвам, защото ми харесва - а защото знам, какво ще отговори „другата страна“ - НАП или НОИ!
Техните „уроци“ са много скъпи, докато мен ... може да ме „овикате“ безплатно!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron