начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Възможности за работа по граждански договор и обезщетение

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възможности за работа по граждански договор и обезщетение

Мнениеот doricosan » 22 Фев 2018, 12:35

Здравейте!
Получавам различни отговори на въпроса си, затова моля да ме насочите по следния казус:
Получавам от този месец обезщетение за безработица, но ме викат по спешност да замествам като лектор в бившото ми училище на граждански договор. Имам ли право и при какви условия да вземам някакви часове, без да си загубя обезщетението? Нямам други доходи. Благодаря предварително!
doricosan
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2018, 12:27

Re: Възможности за работа по граждански договор и обезщетени

Мнениеот jhoro » 22 Фев 2018, 21:40

За да Ви прекратят обезщетението трябва:
Чл. 54д. (1) Изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при:
- започване на трудова дейност, за която лицето подлежи на задължително осигуряване по този кодекс, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда или законодателството на друга държава;
(Кодекс за социално осигуряване)

При граждански договор с възнаграждение под минималната работна заплата месечно без друг осигурителен доход за периода не се дължат осигуровки, а само данък. Не правите годишно изравняване на осигуровките.
При ГД над МРЗ, след приспадане на МРЗ, се удържат и плащат осигуровки, но в този случай прекратява обезщетението ви за безработица.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Възможности за работа по граждански договор и обезщетени

Мнениеот doricosan » 23 Фев 2018, 16:41

Благодаря! Бяхте ми много полезни!
doricosan
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Фев 2018, 12:27


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron