начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Болничен

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Болничен

Мнениеот deni_8007 » 22 Ное 2017, 19:48

От 1 г. и 3 м. съм безработна. Имам общ трудов стаж 14 години. На 07.11.2017 г. се регистрирах като земеделски производител. Ще имам ли право да ползвам болничен, т.е. ще ми бъде ли изплатен такъв?
deni_8007
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Ное 2017, 12:44

Re: Болничен

Мнениеот morka » 16 Дек 2017, 01:12

ако сте осигурена за фонд "Общо заболяване и майчинство" и сте внесли дължимите осигуровки - да
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Болничен

Мнениеот jhoro » 16 Дек 2017, 14:41

morka написа:ако сте осигурена за фонд "Общо заболяване и майчинство" и сте СИ внесли дължимите осигуровки - да

Казаното е вярно, но е в доста „телеграфен стил“. Затова ще направя малко уточнения.
Безработните са два вида - регистрирани (в БТ и НОИ) и нерегистрирани. Вторите - само те си знаят, че не работят.
Регистрираните също са два вида - с право на обезщетение за оставане без работа и без. Според НАП
Кой плаща здравноосигурителните вноски на безработните?
- за времето, в което получават обезщетение за безработица от бюрото по труда, здравноосигурителните вноски се плащат от държавния бюджет
- след изтичане на периода на обезщетението и в случаите, когато не получават такова, безработните трябва да започнат сами да плащат своите вноски.
Здравно осигуряване за безработни

deni_8007 - казвате
deni_8007 написа:От 1 г. и 3 м. съм безработна. Имам общ трудов стаж 14 години.

Това означава, че сте имала право на обезщетение максимум 9 месеца. Ако правилно смятам - от края на „платената борса“ до 07.11.2017 г. са 5 месеца. Ако за това време не сте си внесли здравни осигуровки (редът е описан на страницата на НАП) - Вие сте с прекратени здравноосигурителни права.
За проверка на статута и евентуални действия
Как да възстановя здравноосигурителните си права?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Болничен

Мнениеот morka » 09 Яну 2018, 00:39

jhoro написа:
morka написа:ако сте осигурена за фонд "Общо заболяване и майчинство" и сте СИ внесли дължимите осигуровки - да

Казаното е вярно, но е в доста „телеграфен стил“. Затова ще направя малко уточнения.


Абсолютно излишно е цялото писание. Би било добре преди да давате съвети да натрупате поне минимум познания по темата.

Въпросът е относно обезщетение за временна неработоспособност по КСО и няма нищо, ама съвсем нищо общо със здравноосигурителния статус на лицето.
А болничен може да получи и с прекъснати здравноосигурителни права - просто ще си плати прегледа по тарифата за неосигурени.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron