начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Предоставяне на електронен подпис

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот pavlinl » 26 Окт 2021, 21:27

Здравейте,
започвам търговска дейсност с ЕООД и счетоводната кантора на която съм се спрял, иска да ѝ предоставя мой електронен подпис за подаване на необходимите документи и декларации към НАП.
Въпросът ми е каква е опасността за злоупотреби (тоест да се подписват документи, които биха ми навредили трайно или такива са само когато са подписани пред нотариус). Възможно ли е да се изготви декларация от адвокат, която счетоводителя подписвайки я ще бъде подведен под отговорност, ако използва подписа ми за подписване на документи различни от тези подавани към НАП.
pavlinl
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Окт 2021, 21:19

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот svegrigorov » 26 Окт 2021, 22:35

По този начин счетоводната фирма няма да фигурира никъде, следователно няма да декларира приходите от вас.

Може да направите приемо-предавателен протокол, с който после да удостоверите, че по това време КЕП е бил в тях.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот guest1 » 29 Окт 2021, 00:30

svegrigorov написа:По този начин счетоводната фирма няма да фигурира никъде, следователно няма да декларира приходите от вас.

Може да направите приемо-предавателен протокол, с който после да удостоверите, че по това време КЕП е бил в тях.

Въпросът не е само финансово-данъчен - че няма да се осчетоводят приходи.
Всеки документ, подписан с този КЕП, ще е с издател - питащия!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Окт 2021, 08:59

Не си го давайте, няма ли начин да им го носите всеки път, аз съм свидетел какво се случи на един човек - използваха го като "муле", без да разбере - направиха нещо с ДДС, а имам и пресен случай - един просто посочил сметка - да се превеждат пари на нея.

Проблемът е в това, че - има крадци, а другият проблем - като почне да усвоява пари - стават необратими нещата.

Никой не може да се въздържи от гледката на парите.

Не си го давайте - трябва да е във ваше присъствие.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот ykovachev » 29 Окт 2021, 09:58

Друг вариант: може да стане с пълномощно и електронен подпис на счетоводителя. Моята счетоводителка така работи и няма драма, а освен това е ясно, че подава пълномощник.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот guest1 » 29 Окт 2021, 12:27

ivan_lawyer написа:Не си го давайте - трябва да е във ваше присъствие.

Даже и присъствието не е гаранция, че титуляра разбира същината на действията. Които се правят от негово име!

Варианта е
ykovachev написа:Друг вариант: може да стане с пълномощно и електронен подпис на счетоводителя. Моята счетоводителка така работи и няма драма, а освен това е ясно, че подава пълномощник.

Да се знае - кой и в качеството на какъв - е извършил действието.

Пп. В съдебно заседание - адвоката си идва, в качеството на довереник - не се представя за доверителя си!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Окт 2021, 13:36

Не знам, парен каша духа - аз си казах мнението, ако се делегира на счетоводителя работата е едно.

Ако си дам моят подпис е друго.

Аз съм се нагледал на мошеници.

Доверие - ама - после. Въпросителна?
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Предоставяне на електронен подпис

Мнениеот guest1 » 31 Окт 2021, 00:28

ivan_lawyer написа:Не знам, парен каша духа - аз си казах мнението, ако се делегира на счетоводителя работата е едно.
Ако си дам моят подпис е друго.
Аз съм се нагледал на мошеници.
Доверие - ама - после. Въпросителна?

Не оспорвам мнението! Само казвам:
„Уважение всекиму, доверие - никому!”
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 15 госта


cron