начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Мнениеот gnankov » 17 Сеп 2021, 09:36

Здравейте.
Много търсих в интернет пространството отговор на своя въпрос, но така или иначе не успях да го открия.
Въпроса ми е следният: Имам дъщеря навършила 12 години и син навършил 5 години.
Синът ми посещава държавна детска градина, а дъщеря ми основно училище.
Има ли право тя САМА да взема брат си от детската градина (при попълнено от нас заявление/декларация)?
Живеем на 50 метра точно от входа/изхода на градината (ако това има значение).
Благодаря предварително за отговора Ви!
gnankov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Сеп 2021, 09:33

Re: Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Мнениеот nikodim77 » 17 Сеп 2021, 13:28

Здравейте,
Ако трябва да се отговори кратко, то отговорът е, –да! А и няма нужда от декларации и прочие бумащини, освен ако ги изискват от детското заведние. Но, това бе краткият отговор?:
Не краткият поставя повече въпороси и по-скоро дилеми пред родителя, който се реши на подобна стъпка. В ЗЗакр.Д е посочено, че родителите са длъжни да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие. Наистина едно момиченце, което е вече на 12 години предполагаемо може да осъществи адекватна грижа спрямо по-малкото си 5-годишно братче, доколкото „грижа” представлява съвкупност от множество действия и фактори… Но може ли 12-годишното дете да упражни необходимия адекватен надзор, обуславящ най-вече безпоасността на друго дете?!? Последното е от значение например, при пресичане на булевард и/или/ по-натоварена улица, преминаване покрай препятствия, които предпоставят опасност не смо за по-малкото дете, а и за неговата кака… Също така и използване на асансьор, та дори ще включа и храненето у дома, което също крие рискове, за които 12-годишната кака не считам, че е подготвена. Вече друг е въпросът, ако в домът има възрастен (баба дядо), който би могъл да осъществява необходимия надзор, а и грижи.
Изложих кратки съображения в отговор на въпроса Ви, за да помислите по-задълбочено над избрания от Вас вариант. Иначе това си е практика в повечето детски градини и не представлява проблем от към персонала на същите. Масово каки и батковци (непълнолетни) взимат своите по-малки братчета и сестричета от детските градини.
Изборът е Ваш!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Мнениеот gnankov » 17 Сеп 2021, 14:23

Здравейте, и БЛАГОДАРЯ за отговора!
Разбирам напълно какво ми казвате!
Въпроса при нас е следният:
Буквално както казах и преди живеем на 50 метра от детската градина.
НЯМА пресичане на булевард и/или натоварена улица.
Няма асансьор в блока, защото е на 3 етажа.
Аз съм с две (2) кучета пред блока ни и изпращам каката да доведе брат си, но госпожата казва, че НЯМА право да го предава на непълнолетен гражданин, и ме привиква всеки ден.
За мен не са проблем тези 50 метра, но повечето деца се стряскат (май повечето са родителите, които го наслагват върху децата си) от кучетата, и се започва едно суетене и теглене.
Даже веднъж госпожата дойде за да не я лъжем (в случаят надувах балони и правех украса за Р.Д. на малкият).
Странно, но никъде не намерих закон в който да пише, че каката/баткото НЕ може да вземе детето.
Това става САМО и единствено с една от госпожите!
:)
gnankov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Сеп 2021, 09:33

Re: Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Мнениеот errant_lawyer » 17 Сеп 2021, 16:27

Здравейте,

Според мен отговорът е "зависи". Какво имам предвид:
Чл. 28, ал. 1, т. 2 от Закона за предучилищното и училищното образование предвижда, че детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие осъществяват своята дейност въз основа на принципа на автономията и в съответствие с нормативните актове, като уреждат устройството и дейността си в правилник в съответствие с този закон и подзаконовите актове по прилагането му.
На второ място, съгласно чл. 210, ал. 1, т. 4 от същия закон родителите имат задължението да спазват правилника за дейността на детската градина, училището и центъра за подкрепа за личностно развитие и да съдействат за спазването му от страна на детето и ученика.
Това означава, че, ако правилникът на съответната детска градина предвижда, че детето се предава само на родителя, то нито друго лице има право да вземе детето, нито служителите в детската градина имат право да го предадат на това трето лице. На практика, служителят на детската градина, предавайки детето на лице, различно от родителя, по всяка вероятност ще е в нарушение на трудовото си задължение да спазва правилника за вътрешния ред.
Освен това, ако се случи нещо с детето до момента на предаване му на родителя от третото лице, служителят на детската градина ще отговаря за всички претърпени от детето/родителите вреди, тъй като не е изпълнил задължението си да предаде детето само на родител.
На последно място, дори правилникът да допуска трето лице да представлява родителите при вземането на детето, ми се струва нереално същият да позволява вземането да се осъществява от малолетно лице по ред правни съображения.

P. S. Бих казал, че от всички в детската градина единствено тази служителка е с всичкия си, защото си изпълнява задълженията.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Мнениеот guest1 » 17 Сеп 2021, 20:01

Леко „OFF Topic“

Говоря за времето, след прибиране вкъщи.
Гледам че е цитиран Закона за закрила на детето и кпо-конкретно текста
Чл. 8. (8) Родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, са длъжни да не оставят без надзор и грижа децата до 12-годишна възраст, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие.

Това условно наклонение - в края на изречението - никак не го разбирам!
Може ли родителят или друг - да прибере детето от градината, а после - да го остави под надзора на каката?
И как се контролира това?

Ненапразно - в други държави има „почасови детегледачки“. За времето - от края на учебните занимания до прибирането на родител.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Детска градина, и вземането на децата от непълнолетен

Мнениеот nikodim77 » 17 Сеп 2021, 21:22

Включвам се отново по темата, защото errant_lawyer – прецизен както винаги, подтикна в мен допълнителни размисли. Ще вметна, че интересът ми по наст. тема е продиктуван и от обстоятелството, че съм предс. на ОС към СУ, в което учат синовете ни, а и до преди 3 години бях член и на ОС в ДГ на по-малкия. Освен това съм в процес на поготовка на материал (статия), която ще засегне плюсовете и минусите на този нов „феномен” – обществения съвет към образователните институции. Статията ще публикувам тук в тази платформа - раздел „Научни и практически публикации”.
В поста си, errant_lawyer осъществява препратка към административните актове, издавани от директорите на детските градини, които актове са основани на цитираната норма от ЗПУО, а също и от чл. 258 и 259 от същия НА. По големият син имаше възможността да посещава ДГ в София (тази към бившия електрокарен завод), а в последствие в по-малкия град, в който се преместихме да живеем. Спомням си правилниците и на двете, така също изготвяйки настоящия пост си направих труда да попрегледам подобни правилници на няколко ДГ. Преобладавща норма в тези правилници досежно разисквания тук проблем гласят следното (или в подобен смисъл):
Детето може да бъде предадено на друг член от семейството след предварителна уговорка с родителите”, както и този текст:
Децата се предават лично от родителите на учителите сутрин и се вземат лично от родителите. Децата не се дават на непознати лица, ако затова не е попълнена декларация от двамата родители”.
Ако в правилника на ДГ е отразен текст в смисъла на горните цитати или подобен на тях смисъл, то тогава няма проблем детето да бъде вземано от неговата 12-годишна кака. Но, изложеното от errant_lawyer, в което следва да вникнете, визира следното:
Родителят е длъжен да попълни декларация до Директора, в която да у помене, кой ще води и взима детето от детската градина, без да се допуска вземането му от непълнолетен и излизането му от детското заведение самостоятелно. Забранява се воденето и взимането на деца от малолетни и непълнолетни техни близки..” , или друг текст с подобен смисъл:
Приемането и предаването на децата става лично между родителите или други писмено упълномощени от тях лица и учителя."
В първия цитат директно е посочено, че вземащият детето не може да бъде непълнолетен. Във втория цитат това не е посочено, но се извежда от изискването за писмено упълномощаване, каквото не може да бъде направено спрямо непълнолетно 12-годишно дете.
Така че, dimoyambol, следва обстойно и аналитично да се запознете с правилниа на ДГ, след което съвместно с преподавателите и директора да стигнете до удобно за всички ви, и непротиворечащо на съответния НА решение.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта


cron