начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръжка?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръжка?

Мнениеот balin » 19 Авг 2021, 10:58

Здравейте, майка ми и брат ми искат да ми бъде прехвърлен нейният апартамент срещу гледане и издръжка, тъй като брат ми живее в чужбина и няма възможност за това. Въпросът ми е как да се направи това прехвърляне най-добре за мен , така че след време да няма възможност никой от наследниците на брат ми да претендира за част от този апартамент ? Благодаря
balin
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Яну 2012, 13:38

Re: Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръ

Мнениеот ivanov_p » 19 Авг 2021, 12:44

За такива въпроси не се търси съвет по форуми, защото може да е грешен или дори принципно да е правилен, но несъобразен с конкретната обстановка и взаимоотношшения.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръ

Мнениеот errant_lawyer » 19 Авг 2021, 16:04

Здравейте,

правилно е отбелязано в предходния коментар, че принципно верни отговори може да се окажат грешни в конкретна ситуация. Съгласен съм, че при такъв тип договори следва да получите по-подробна информация от адвокат, на когото да представите всички релевантни факти.

Обикновено при сключването на такива договори има няколко основни опасности:
1. Прогласяване на договора за нищожен поради привидност (чл. 26, ал. 2, предложение 5 от Закона за задълженията и договорите) - в тази хипотеза със сключването на договор за издръжка и гледане се прикрива договор за дарение. По този начин в общия случай се цели предотвратяването на действието на правилата за запазена част от Закона за наследството. В този случай приобретателят не полага никакви грижи за прехвърлителя на имота (нито лично, нито чрез трето лице, на което е възложил това), не плаща издръжка и т.н.
2. Разваляне на договор по чл. 87 ЗЗД - в този случай страните наистина са искали едната от тях да гледа и да издържа другата, но приобретателят на имота не е изпълнил тези си задължения. В тази връзка следва да се вземат предвид множество фактори при изготвянето на договора като например дали грижата ще се предоставя от приобретателя или от трето лице и т.н.

И в двете хипотези при съдебен спор всичко би зависило от доказателствата, представени от ищеца и ответника - приобретателят например може да представи касови бележки за закупуване на лекарства, на дърва за огрев (за отопляване на имота на прехвърлителя), за медицински грижи, за заплащане на услуги на лице, което се грижи за прехвърлителя и т.н. Обхватът на доказването ще зависи от уговорените в договора задължения. Именно тук се нуждаете от адвокат, който да се занимае сериозно с казуса. Личната ми препоръка е да се избягват общи формулировки от сорта на "Х се задължава да предоставя цялостна издръжка и гледане на прехвърлителя до края на живота му, като му осигуряват храна, облекло, отопление, осветление, почистване, лекарства и грижи при болест и немощ и въобще – спокоен живот". Според мен колкото по-конкретно са уговорени задълженията, толкова по-лесно ще е доказването на тяхното изпълнение (ако имате намерение да ги изпълнявате, разбира се).

На последно място, в публикацията си споменавате, че майка Ви И брат Ви искат да Ви прехвърлят апартамента. Ако брат Ви също е съсобственик, оптималният вариант би бил договор за покупко-продажба на неговата идеална част по пазарна или поне сравнително близка до пазарната цена. В случай че това е невъзможно, обикновено се сключват договори с цена еквивалентна на данъчната оценка.

Както казах, по всички тези въпроси е най-добре да се консултирате с адвокат, който да Ви обърне внимание.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръ

Мнениеот balin » 06 Ное 2021, 19:40

Благодаря за мнението ! Ако има други полезни мнения ще се радвам да видя и тях ?!
balin
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Яну 2012, 13:38

Re: Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръ

Мнениеот guest1 » 07 Ное 2021, 00:20

errant_lawyer написа:Здравейте,

Всичко казано от Вас е вярно, но за
errant_lawyer написа:Ако брат Ви също е съсобственик, оптималният вариант би бил договор за покупко-продажба на неговата идеална част по пазарна или поне сравнително близка до пазарната цена. В случай че това е невъзможно, обикновено се сключват договори с цена еквивалентна на данъчната оценка.

не ми се вярва!
От изложението на автора, оставам с убеждение, че жилището е собственост на майката, а брата е само - потенциален наследник!
Просто такива са повечето ситуации тук! Народопсихология!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1791
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръ

Мнениеот miko_pk » 07 Ное 2021, 10:53

Не питай изгладнялата адвокатура. Отивай на мастито, на дебело, при леля НУТОРИУС, там са парите, там е и консулта, кой, какво, защо, как. Тука само безхлебници и импотентни юристи, с доходи на бачкатори.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Съвет за прехвърляне на апартамент срещу гледане и издръ

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Ное 2021, 20:46

Правилен е предходният съвет - разбира - той ще доведе до своеобразен "фалит" на нещата, но от това по-хубаво за адвокатите - няма.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron