начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Акт за изтекла лична карта

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 20:24

Здравейте, личната ми карта беше валидна до 06,11,2020, на 17,05,2021 отидох да я сменя и ми написаха акт по чл.10, т.3 от ЗБЛД. "В РУ се установи, че лицето не е подменило лична карта в едномесечен срок след датата на валидност 6,11,2020." Нали имам 30 дни срок да подам заявление? В акта пише, че мога да обжалвам в 3 дневен срок.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот nikodim77 » 18 Май 2021, 21:33

Здравейте,
Съветът ми къ Вас е да се обърнете към адвокат или друг специалист в областта на административно право и процес (административнонаказателно право).
Тридневният срок е този по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, в който срок можете да подадете възражение (не обжалване) и/или допълнителни разяснения и искания във връзка със съставения Ви АУАН. А 30-дневният срок, за който говорите, е този за обжалванe на НП, което ще бъде издадено въз основа на АУАН. Единствен „коз” при обжалване на НП би могъл да бъде това, което е тук.: иначе няма смисъл…
https://www.mvr.bg/pleven/%D0%B8%D0%BD% ... 1%86%D0%B0
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот doondie » 18 Май 2021, 21:33

Салютейшънс,

Не че нещо, но половин година толкова ли не можа да си смениш картата? :?

Имаш 30 дни дни след изтичане на валидността, да, което в нормална обстановка би било до 06.12.2020 г. След което подлежиш на глоба. Ако обаче отидеш 1 година и 3 месеца след изтичане на валидността, няма да могат да те глобят. Последното го казвам просто за справка. Тъй като обаче обстановката не е нормална, валидността на документите за самоличност, изтичаща между 13.03.2020 и 31.01.2021 г, се удължава с 6 месеца. Това значи, че твоята лична карта е била валидна до 06.05.2021 г, т.е. срокът за подаване на заявление за преиздаване следва да е до 06.06.2021 г. Поради което според мен актът се явява неоснователен, а евентуално наказателно постановление (НП) - незаконосъобразно.

Относно т.нар. от теб обжалване - става дума за 3-дневен срок, в който можеш да депозираш писмено възражение срещу акта до по-горестоящия орган, а именно началника на съответното РПУ, в което работи актосъставителят. С други думи, не можеш да обжалваш, а да възразиш срещу констатациите в акта с цел да убедиш АНО (административнонаказващия орган) да не издава НП.

Можеш да напишеш писмено възражение или да изчакаш да видиш дали ще получиш НП. Ако получиш, ще можеш (в рамките на 7 дни!!) да го обжалваш (безплатно) в съответния районен съд, като аргумента го представих по-горе. Друг аргумент би бил маловажността на нарушението, особено предвид наличието на епидемична обстановка.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 21:37

Много благодаря за отговорите, утре ще отида и до адвокат.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 22:17

https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=21&t=1692
Намерих тази тема, според вас има ли смисъл от възражение или направо да чакам постановлението?
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот nikodim77 » 18 Май 2021, 22:19

Всъщност следва да внеса поправка в написаното в предходния ми пост:
Срокът за обжалване на НП, не е както посочих, 30-дневен, а 14 от момента на връчването му.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 22:28

nikodim77 написа:Всъщност следва да внеса поправка в написаното в предходния ми пост:
Срокът за обжалване на НП, не е както посочих, 30-дневен, а 14 от момента на връчването му.

Чукнах в Гугъл и излезе, че в момента са 7 дни, а от 23,12,2021 ще станат 14. Дали е така, нямам представа, за съжаление не съм адвокат.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот nikodim77 » 18 Май 2021, 22:38

Не, не са 7 дни, а 14!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 22:42

nikodim77 написа:Не, не са 7 дни, а 14!!!

Възможно е, не споря, както казах и по-горе не съм адвокат, това прочетох на няколко места в Гугъл:
https://ivlawfirm.com/promeni-v-zakona- ... ez-2021-g/
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот guest1 » 18 Май 2021, 23:09

petarpetar написа:Чукнах в Гугъл и излезе, че в момента са 7 дни, а от 23,12,2021 ще станат 14. Дали е така, нямам представа, за съжаление не съм адвокат.

Какъвто и да е срокът, за обжалване на НП - едва ли ще стигне до там.
Както отбеляза
doondie написа:Тъй като обаче обстановката не е нормална, валидността на документите за самоличност, изтичаща между 13.03.2020 и 31.01.2021 г, се удължава с 6 месеца. Това значи, че твоята лична карта е била валидна до 06.05.2021 г, т.е. срокът за подаване на заявление за преиздаване следва да е до 06.06.2021 .

Съгласно § 10, ал. 2 от ЗМДВИП.
Някой - неволно или умишлено - е пропуснал тази подробност.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 23:17

Аз си мисля, че го направиха умишлено, защото и на гишето в паспортна служба, и полицая, който ми написа акта, ги попитах защо ми пишат акт, като са минали 11 дни, а нали трябва в 30 дневен срок да си сменя картата, отговора беше, че нямало такова нещо.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот nikodim77 » 18 Май 2021, 23:32

Добре де petarpetar,
Постнал сте линк, от който твърдите, че сте чел…?!? Ами ето Ви цитат от текста на този линк:
Увеличава се от 7 на 14 дни срокът за обжалване на наказателното постановление,…
Продължавам с поддържане на съветът ми към Вас, да се обърнете към адвокат. И да, едно възражение по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН би било добре!
Успех!

пп. Във възражението можете да се позовете именно на официалната интернет страница на МВР от линка, който по-горе предоставих!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 18 Май 2021, 23:49

Пак от същия линк - "Промените в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) влизат в сила от 23 декември 2021 г." Поне според мен, това се отнася и за тези 7 / 14 дни? Не ме разбирайте погрешно, не го правя за да се заяждам с Вас, най-малкото защото си направихте труда да отговорите на въпроса ми. Щом казвате, че са 14 дни, вероятно е така. Лека вечер желая.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот nikodim77 » 19 Май 2021, 00:05

А прочетохте ли заглавието на материала?
Ето го:
Промени в закона за административните нарушения и наказания през 2021 г.

Обърнете се към специалист, ако искате да успеете! Пуснете си ЛС, и тук има добри специалисти, някой от които при желание би се свързал с Вас.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 05 Юни 2021, 09:16

Здравейте отново, днес блюстителите на реда и законността ми връчиха наказателно постановление за 30 лв - чл.81,ал.1,т.5 от ЗБЛД, в което пише, че съм нарушил чл.10,т.3 от ЗБЛД. Пише, че постановлението може да се обжалва в седем дневен срок пред районен съд. Жалбата се подава в два екземпляра. РУ-МВР на основание чл.165, чл.178,ал.1 и чл.182,ал.1 от ДОПК ме канят да изпълня доброволно задълженията си в 7-дневен срок, в противен случай преписката ще бъде предадена на НАП за принудително изпълнение. Въпроса ми е при адвокат ли трябва да ходя, за да я напише тая жалба, или в съда. И колко би ми взел адвокат, ако излезе около 30 лева няма смисъл да се занимавам?
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот doondie » 05 Юни 2021, 09:57

petarpetar написа:Въпроса ми е при адвокат ли трябва да ходя, за да я напише тая жалба, или в съда. И колко би ми взел адвокат, ако излезе около 30 лева няма смисъл да се занимавам?
Само устната консултация е 30 лв. Да те представлява в съда е най-малко 300. За писане на жалба без представителство не знам колко взимат, но вероятно и тази „услуга” е посочена в наредбата за минималните възнаграждения.

Жалбата можеш и сам да я напишеш в свободен текст. Нищо не губиш, освен време. Подава се до Районен съд еди кой си чрез Началника на съответното РПУ, т.е. пишеш я и я даваш в РПУ-то, откъдето я препращат до съда заедно с преписката. Другият вариант е директно в съда да я занесеш, но вероятно ще отнеме повече време.

На мен ми е интересно дали си пуснал възражение срещу акта в 3-дневния срок. А в самия акт в полето за коментар писа ли, че не си съгласен, преди да го подпишеш? И да не си, това не отменя задължението на АНО да извърши преценка на основателността на акта. За мен е напълно незаконосъобразно наказателното постановление, след като има специален закон, епидемия и случаят е маловажен.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 05 Юни 2021, 10:18

След като писах тук, на 18 май, ходих и до адвокат, той ми каза, че няма смисъл да подавам възражение срещу акта, изобщо не ги чели и не им обръщали никакво внимание в полицията, да съм изчакал да излезе постановлението, и ако е 20-30 лева да ги платя. В акта, в полето за коментар писах, че доколкото ми е известно, имам 30-дневен срок от датата на изтичане на документа, в който да подам заявление за смяна.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот petarpetar » 05 Юни 2021, 10:29

https://download.pomagalo.com/1079594/j ... +/?search=
Тук намерих образец на жалба, мога ли да го ползвам в случая?
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот doondie » 05 Юни 2021, 11:05

petarpetar написа:След като писах тук, на 18 май, ходих и до адвокат, той ми каза, че няма смисъл да подавам възражение срещу акта, изобщо не ги чели и не им обръщали никакво внимание в полицията, да съм изчакал да излезе постановлението, и ако е 20-30 лева да ги платя. В акта, в полето за коментар писах, че доколкото ми е известно, имам 30-дневен срок от датата на изтичане на документа, в който да подам заявление за смяна.
По-добре да не беше ходил... Полицаи правят, каквото си искат, и съветът на този адвокат е да си плащаш и да си траеш? Ако те бяха глобили 100 лв, тогава какво? Че и да не пишеш възражение, понеже не ги четели. Пълни глупости!

Иначе образецът е ОК. Има си всичко.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Акт за изтекла лична карта

Мнениеот nikodim77 » 05 Юни 2021, 16:27

Здравейте,
Уважаеми petarpetar,
Аз бих обжалвал на Ваше място. Винаги, дори и за 10 лева НП бих го обжалвал, ако считам, че съм прав. Нямам предвид да обжалвам, само защото има пороци в НП и АУАН (както във Вашия случай) , и че тези пороци ще ме измъкнат. Напротив, дори и много пороци, които биха довели до сваляне на санкция да има, ако наистина съм прекрачил границите, то не бих обжалвал. Но както в началото написах, дори и материалният интерес да е малък, но съм санкциониран за нещо, за което не се считам за виновен, винаги бих обжалвал.
Вероятно и Вашето поведение е укоримо, защото сте пропуснал срока за подмяна на Л.К., но както по-горе в развоя на темата , стана ясно, поради обстановката в страната тези срокове са удължени. Друг е въпросът, че във Вашия случай, ако точно цитирате написаното в АУАН и последващото НП, са налице разминавания, които биха довели до т. нар. „падане” на НП в съда. Най-съществения порок, и който би довел до отпадане на НП при обжалването му, е разминаване в цитираните норми от ЗБЛД. В посочено, че сте санкциониран за това, че не сте подал заявление в срок до 30 дни за подмяна на личната карта след изтичане на нейната валидност, а като фактическа обстановка, отразена и в АУАН е посочено, че е посочено за установено, че документът е нередовен. Само че, документът във Вашия случай не е нередовен, а е с изтекла валидност, което е в релация с т. 5 на ал. 1 от чл. 10 - ЗБЛД. Да, ако бяхте получил изрично писмено изявление от МВР, че Л.К. Ви е била обявена за невалидна по смисъла на чл 32, ал. 2 вр с ал. 1, т. 3, то тогава АУАН респ. НП щяха да са законосъобразни и едно обжалване би ило обречено, но в случая не сочите данни да сте уведомяван по чл. 32….
Останалите основания са развити по-горе в темата.
Още един съвет: Не ползвайте намерения в интернет образец за жалба, а най-добре да Ви я изготви специалист.
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron