начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Моля за помощ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 15:31

Здравейте!
Имам сложен казус за решаване, става дума за ЕТ (едноличен търговец). Съвсем обикновен човек съм, с увреждане съм. Рзчитам на вас да ми изясните нещата и възможните перспективи.
Преди 20 г. баща ми регистрира фирма (ЕТ) на мое име, има и подписано пълномощно, реално той да я управлява. Защо съм се съгласила тогава, и аз не знам. Идеята му беше да черпи от моите права като инвалид (данъчни облекчения). С времето обаче разбирам, че е в мой ущърб тази фирма и искам да се закрие. Един нормален родител би се съобразил с детето си, но баща ми категорично отказа да закрие фирмата. Тази тема е спор дълги години между нас. Обичайният му отговор е "чакай да се напечеля". Нямам достъп до документи, нито до годишни отчети, не съм подписвала нищо, нито колко е печелил, само знам, че ми е плащал здравните осигуровки и това е. През годините съм работила като служител в различни фирми (срам ме е било да казвам, ще имам фирма). Никога и не съм излизала в болничен, пак от страх. Нямам много стаж, но съм се водила на договор и са ми плащани съответните осигуровки. Хубаво му е било на човека, докато съм работела като чистачка, а съм с висше образование по принцип. Имах възможности да работя на държавна работа, но при наличие на ЕТ, категорично ми е било ясно, че няма как да стане това. За съжаление много пропуснати ползи имам. Отказваше да закрие фирмата и това е.
Сега вече казах, че категорично ще се закрива фирмата и наддаде вой, и заедно със счетоводителката нямат интерес фирмата да се закрива. Никога не съм имала достъп до счетоводителката. При условие, че ще се закрива фирмата, ми е ясно, че ще я проверяват дали е изрядна. Никога не са ми искани документи от счетоводителката, за това че съм работила другаде за оформянето на годишната декларация и данъчните облекчения. Не съм счетоводител и няма как да знам какво трябва и какво не трябва.
Реално съм фиктивен собственик, от който черпят само права. Едва сега успях да се свържа със счетоводителката и държанието й беше изключително грубо, все едно аз съм им длъжна с нещо. Не съм била казала, че съм работила някъде. При условие, че не съм имала достъп до нея, нито съм я познавала, как да стане това. Не пожела, нито предложи да коригира последния финансов отчет, което ме навява на мисълта, че и предните са сгрешени по същия начин. Изкривяванията в данните според са минимални, но ги има. Тя дори не знае на кого точно е водила счетоводството. С два клика може да се види кой е собственик на ЕТ-то, самото име разкрива тези детайли, жив ли е, умрял ли е....Което поражда и въпроси относно нейната компетентност.
Въпроса ми е, Кой носи отговорност в случая? Счетоводителката носи ли персонална отговорност за некоректно водено счетоводство? Мога ли да си потърся правата по някакъв начин? Упълномощеното лице носи ли отговорност за целия период, през който е управлявало и се е разпореждало? Аз реално не съм управлявала, макар, че са черпили от моите права.

Предполагам, че ако не ги спра, ше продължават с безобразното си отношение. Какви са ми правата в случая? Има ли непозволено увреждане по ЗЗД и ясно ми е, че има материални и морални щети. Как да процедирам?
Що за родител ще причини такова на детето си, не знам.
Друг е въпросът за съвестта и морала, но...


Благодаря на всички, които се включат с отговор
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот svegrigorov » 18 Юли 2020, 16:32

Пълномощникът носи отговорност за действията си, но също и ти, защото си знаела, че друго лице работи с твоето ЕТ. Счетоводителят работи по документите, които са му представени, едва ли ще може да му се вмени отговорност.

Ти можеш да оттеглиш пълномощните към баща ти и счетоводителя. Баща ти може да си регистрира ЕООД и да изкупи предприятието на ЕТ-то ти и да си продължи дейността. След това да се направи ликвидация на ЕТ-то или просто да се спре дейността и да се подават нулеви справки-декларации.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 16:59

Благодаря много!
Жалко, че счетоводителката не носи никаква отговорност. Защо не предлага да се коригира ГФО както си му е редът, не е ли странно, дори безотговорно?
И как да си изискам документите в този случай от счетоводителката, ако искам вече друг да води счетоводството и да отчита поне коректно нещата с нулевите декларации.
Бащата няма интерес да изкупува ЕТ-то, защото така му е много удобно с данъчните облекчения, а и си има друга фирма. Не би дал и два лева за нещо, което и сега си има без парички.
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот Melly » 18 Юли 2020, 18:00

navy1029 написа:Здравейте!
Имам сложен казус за решаване, става дума за ЕТ (едноличен търговец). Съвсем обикновен човек съм, с увреждане съм. Рзчитам на вас да ми изясните нещата и възможните перспективи.
Преди 20 г. баща ми регистрира фирма (ЕТ) на мое име, има и подписано пълномощно, реално той да я управлява. Защо съм се съгласила тогава, и аз не знам. Идеята му беше да черпи от моите права като инвалид (данъчни облекчения). С времето обаче разбирам, че е в мой ущърб тази фирма и искам да се закрие. Един нормален родител би се съобразил с детето си, но баща ми категорично отказа да закрие фирмата. Тази тема е спор дълги години между нас. Обичайният му отговор е "чакай да се напечеля". Нямам достъп до документи, нито до годишни отчети, не съм подписвала нищо, нито колко е печелил, само знам, че ми е плащал здравните осигуровки и това е. През годините съм работила като служител в различни фирми (срам ме е било да казвам, ще имам фирма). Никога и не съм излизала в болничен, пак от страх. Нямам много стаж, но съм се водила на договор и са ми плащани съответните осигуровки. Хубаво му е било на човека, докато съм работела като чистачка, а съм с висше образование по принцип. Имах възможности да работя на държавна работа, но при наличие на ЕТ, категорично ми е било ясно, че няма как да стане това. За съжаление много пропуснати ползи имам. Отказваше да закрие фирмата и това е.
Сега вече казах, че категорично ще се закрива фирмата и наддаде вой, и заедно със счетоводителката нямат интерес фирмата да се закрива. Никога не съм имала достъп до счетоводителката. При условие, че ще се закрива фирмата, ми е ясно, че ще я проверяват дали е изрядна. Никога не са ми искани документи от счетоводителката, за това че съм работила другаде за оформянето на годишната декларация и данъчните облекчения. Не съм счетоводител и няма как да знам какво трябва и какво не трябва.
Реално съм фиктивен собственик, от който черпят само права. Едва сега успях да се свържа със счетоводителката и държанието й беше изключително грубо, все едно аз съм им длъжна с нещо. Не съм била казала, че съм работила някъде. При условие, че не съм имала достъп до нея, нито съм я познавала, как да стане това. Не пожела, нито предложи да коригира последния финансов отчет, което ме навява на мисълта, че и предните са сгрешени по същия начин. Изкривяванията в данните според са минимални, но ги има. Тя дори не знае на кого точно е водила счетоводството. С два клика може да се види кой е собственик на ЕТ-то, самото име разкрива тези детайли, жив ли е, умрял ли е....Което поражда и въпроси относно нейната компетентност.
Въпроса ми е, Кой носи отговорност в случая? Счетоводителката носи ли персонална отговорност за некоректно водено счетоводство? Мога ли да си потърся правата по някакъв начин? Упълномощеното лице носи ли отговорност за целия период, през който е управлявало и се е разпореждало? Аз реално не съм управлявала, макар, че са черпили от моите права.

Предполагам, че ако не ги спра, ше продължават с безобразното си отношение. Какви са ми правата в случая? Има ли непозволено увреждане по ЗЗД и ясно ми е, че има материални и морални щети. Как да процедирам?
Що за родител ще причини такова на детето си, не знам.
Друг е въпросът за съвестта и морала, но...


Благодаря на всички, които се включат с отговор


Имате сериозни проблеми, които трябва да обсъдите с адвокат!

П.П. Не мога да си обясня защо мислите, че като споделите историята си в този форум, проблемите ви ще се решат с размяна на "кореспонденция" между анонимни лица ...

Е, от мен имате насока за действие.
Кратко и ясно :arrow: адвокат :idea: !
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 18:05

Благодаря и на Вас, Melly, че ми отговорихте!
Вече съм се консултирала с адвокат (и не един), но дават две кардинално различни мнения, що се касае до отговорността.
Затова питам и тук.
Не търся тотално и моментално решаване на казуса, а поне насоки, от които да започна.
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот Melly » 18 Юли 2020, 18:22

Я ми кажете, колегите които са дали диаметрално противоположни становища, дали са се поразровили тук и там, за да си изяснят фактите с правно значение, след това да ви обяснят необходимите стъпки (правни действия) и чак тогава да споделят виждането си относно евентуалното ангажиране на гражданската отговорност във всичките й проявления?

В случай, че не сте получила от колегите становища в неизчерпателно посочения обем - продължете напред.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Моля за помощ

Мнениеот sunrise » 18 Юли 2020, 18:49

Имате сериозни проблеми с това, че сте подавали неверни данъчни декларации. Иначе, може да закриете фирмата без и да знае баща Ви, не е сложно за ЕТ. Аз не разбрах, дали е прокурист или само пълномощник.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 18:58

Melly,
За една консултация това получих, стана дума повече за самата процедура по закриването. Говоря ви от позиция на материално затруднен човек, не мога и нямам възможности да пръскам пари за повече консултации, въпреки че бих искала. Като собственик на ЕТ обаче, за мое огромно съжаление, не мога дасе възползвам и от служебна защита, нито безплатни консултации, парадокс. Не работя и сега, за човек с увреждане ....ами трудно е, такива не са особено желани работници.
Иначе, тогава не се сетих да попитам за отговорността на счетоводителката. А това всъщност е важно. Това го разбрах впоследствие.
Да ме извиняват всички счетоводители (майка ми също беше такава, бог да я прости), изключително уважавам професията, но не мога да си представя как се носи отговорност само спрямо това, което ти донесат, и без да се позаинтересуваш като хората или да си свършиш съвестно докрай поне работата. По тази логика всеки може да си праска числата, и да каже после "Не съм виновен аз!". Аз не съм длъжна да съм счетоводител и да знам всичко, нито да знам какво и как се иска. Нали именно затова хората възлагат счетоводството на счетоводителя.

Майка ми докато не си приключеше всичко коректно, не можеше да заспи. Все пак, тя беше само обикновен оперативен счетоводител, не главен.

Sunrise,
Бащата е упълномощено лице, т.е. пълномощник, с нотариално заверено пълномощно.
Да, и мен много ме притесняват неверните декларации, но счетоводителката не оказва никакво съдействие. Не може да се говори нормално с нея.
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот ivanov_p » 18 Юли 2020, 19:04

Отидете до някой НАП и поискайте справка за задълженията на ЕТ. Извадете си и ПИК от тях, така ще може да следите какво е направено. Възможно е и да няма проблеми, а ако има ще разберете какви са и ще се обърнете към адвокат с конкретни въпроси.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 19:12

Ivanov_p,
Това вече го направих, проверих в НАП, уж няма задължения, но къде отиват тези суми, където съм работила. Не са кой знае кави суми, но все пак... не си е съвсем коректно, счетоводителката призна /с арогантност/, че не ги вписала в декларацията.
При ревизия в НОИ, отклоненията ще се засечат лесно, предполагам.
А за грешно подадена декларация санкцията е 1000. А за минали години, същият филм. Тя дори не предложи да коригираме.
Такава счетоводителка и без пари да ми работи, не бих я наела.
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот jhoro » 18 Юли 2020, 19:27

Melly написа:Имате сериозни проблеми, които трябва да обсъдите с адвокат!
П.П. Не мога да си обясня защо мислите, че като споделите историята си в този форум, проблемите ви ще се решат с размяна на "кореспонденция" между анонимни лица.

Тук напълно съм съгласен с Melly!
Самия факт, че някой - работи от Ваше име и за Ваша сметка - но без Ваш контрол ... е абсурден!
Melly написа:Я ми кажете, колегите ...

Колеги ли??? Само, защото имат някаква диплома и титла...
Блякс, Melly - имам по-добро мнение за теб!
ivanov_p написа:Отидете до някой НАП и поискайте справка за задълженията на ЕТ. Извадете си и ПИК от тях, така ще може да следите какво е направено. Възможно е и да няма проблеми, а ако има ще разберете какви са и ще се обърнете към адвокат с конкретни въпроси.

И какво? Ще се видят задължения - декларирани и/или установени по съответния ред!
А другите?
Преди цялостна ревизия - нищо не може да се каже!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Моля за помощ

Мнениеот wladi » 18 Юли 2020, 19:31

sunrise написа:...... Иначе, може да закриете фирмата без и да знае баща Ви, не е сложно за ЕТ. .....

Закриването на ЕТ е елементарно - едно заявление с ел.подпис, ако нямате адвоката Ви ще има.
Опростеността на процедурата е защото за задълженията на търговеца (ако има такива) ще отговаряте вече лично!
Единственият документ с който може да Ви възникне проблем при решение за за закриване, ще е Удостоверението от НОИ по чл.5, ал.10 КСО, за предадени в ТП-НОИ на разплащателните ведомости.
Не разбирам, колко лица осигурява ЕТ, но и едно да е следва да има РВ.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 19:39

Jhoro,

Съгласна съм с много от нещата, но...не знаете ли...
1. Тук е страната на абсурда
2. Прекалено доверие на родител

Кажете ми честно, с ръка на сърце, колко от вас ще причинят това на детето си? Самата аз имам дете и не бих му причинила това за нищо на света. Най-интересното е, че баща ми дори не проумява какво ми е причинил, камо ли да се извини...
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот jhoro » 18 Юли 2020, 20:41

navy1029 написа:Jhoro,
Съгласна съм с много от нещата, но...не знаете ли...
1. Тук е страната на абсурда
2. Прекалено доверие на родител
Кажете ми честно, с ръка на сърце, колко от вас ще причинят това на детето си? Самата аз имам дете и не бих му причинила това за нищо на света. Най-интересното е, че баща ми дори не проумява какво ми е причинил, камо ли да се извини...

За съжаление - знам!
Но, в случая държавата (във всички значения на думата) не е от значение.
Проблем е, между двама души - Вас и баща Ви! Не е нормално, човек да злоупотребява, с предоставеното му доверие.
В крайна сметка - Вие сте титуляр на фирмата и Вие носите цялата отговорност, за пасивите и активите.

Закрийте фирмата, анулирайте пълномощното и приключете въпроса.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 20:45

jhoro написа:
navy1029 написа:Jhoro,
Съгласна съм с много от нещата, но...не знаете ли...
1. Тук е страната на абсурда
2. Прекалено доверие на родител
Кажете ми честно, с ръка на сърце, колко от вас ще причинят това на детето си? Самата аз имам дете и не бих му причинила това за нищо на света. Най-интересното е, че баща ми дори не проумява какво ми е причинил, камо ли да се извини...

За съжаление - знам!
Но, в случая държавата (във всички значения на думата) не е от значение.
Проблем е, между двама души - Вас и баща Ви! Не е нормално, човек да злоупотребява, с предоставеното му доверие.
В крайна сметка - Вие сте титуляр на фирмата и Вие носите цялата отговорност, за пасивите и активите.

Закрийте фирмата, анулирайте пълномощното и приключете въпроса.



С удоволствие ще закрия фирмата, но ме притесняват евентуалните наказателни последици от (без)действията на "счетоводния отдел". Да речем, че ме глобят с n-сума. Как ще я погасявам, не знам.

Човекът не разбира, че е злоупотребил...
Срамувам се, че имам такъв баща.
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот jhoro » 18 Юли 2020, 21:18

navy1029 написа:С удоволствие ще закрия фирмата, но ме притесняват евентуалните наказателни последици от (без)действията на "счетоводния отдел". Да речем, че ме глобят с n-сума. Как ще я погасявам, не знам.

Човекът не разбира, че е злоупотребил...
Срамувам се, че имам такъв баща.

Юридическата страна на нещата е по-малкия проблем - все пак за някои неща има и давност.
Парите (във вид не санкции и друго) са само пари - те се печелят и харчат.

Развалените отношения трудно се оправят (да не кажа - не се оправят)!
Но .. както се казва - човек не избира родителите си!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 18 Юли 2020, 21:28

Развалените отношения трудно се оправят (да не кажа - не се оправят)!
Но .. както се казва - човек не избира родителите си![/quote]

Напълно съм съгласна с вас!
Развалените отношения с човек, който не разбира последиците от действията си...няма да се оправят, и за съжаление го знам. Пък и аз си имам достойнство все пак.

Алчността разваля....самозабравил се е.


Изключително много благодаря на всички, които се изказаха!
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 08 Юни 2021, 10:04

Здравейте отново на всички!

Моят казус търпи много слабо или почти никакво развитие на този етап, не знам какво да правя вече...
Много мъчно вървят нещата, Моля, посъветвайте ме!

1. Изпратих им нотариална покана /на баща ми/ да ми върнат документите - още август 2020 г.
2. Нищо не са върнали
3. Наех адвокат /през март 2021 г./ да събере документите и да придвижи процедурата по закриването на ЕТ преди няколко месеца - моткат всички, нищо не са върнали и още съм в стартова позиция. Изумителното е, че самата счетоводителка е в нарушение, и продължава да задържа документите.
4. Дали е свястна адвокатката ми, не мога да кажа, беше казала, че ще подаде жалба, ако не върнат документите /още на първата ни среща/, но не е направено и досега... Платих половината от хонорара още в началото.
Моля ви, посъветвайте ме какво да правя - аз ли да подавам жалбата или нещо друго е по-добре да се направи и какъв е редът?
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Re: Моля за помощ

Мнениеот portokal » 08 Юни 2021, 12:06

Това, че "имаш фирма", е най-малкият проблем. "Фирмата", както са ти казали, се "закрива" с едно заявление. Лошото е, че не знаеш какви задължения имаш, поети евентуално от баща ти. Ти няма да започнеш да отговаряш за тях "вече лично" - ти и сега отговаряш лично за тях, но да речем, че сега баща ти обслужва задълженията, после може да престане.

Не съм в час с детайлите на сегашната уредба на регистрацията на търговци, но не мисля, че за "закриването" ти е нужно нещо повече от заявление, ако твърдо си решила, че "закриваш". Не мисля, че за тази цел са ти нужни документите от дейността. Те са ти нужни, за да видиш дали си набутана със задължения, или не.


В далечната 1994 г., когато навърших 18 години, и баща ми поиска да се регистрирам като ЕТ с пълномощно за него да действа от мое име, защото той беше пенсионер, а тогава на работещ пенсионер му се спираше пенсията. Не е злоупотребявал с нищо (освен със самото "изнудване": "нали аз с тия пари те издържам, бе", което не беше лъжа, бях студентка) и въпреки това ми беше изключително, изключително неприятен самият факт, че съм ЕТ. С голямо удоволствие заличих регистрацията, когато завърших и започнах стаж (преписах заявление от тогавашното фирмено отделение на съда, в който стажувах, и го подадох). Към оня момент обаче нямаше дейност вече. Като цяло никак не гледам с добро око на фиктивното "писане на името" на разни неща - автомобили, "фирми" и пр. - на инвалиди, пенсионери или просто като в моя случай с цел заобикаляне на правила, дори на тъпи правила, но е много разпространено и се приема за нормално у нас.


Ако си решила твърдо да заличаваш - действай според мен.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Моля за помощ

Мнениеот navy1029 » 08 Юни 2021, 12:23

Благодаря, portokal,

Да, затова исках документите, за да се види дали съм "набутана" със задължения.
Но ме моткат вече много време.
За съжаление и адвокатката не е много мотивирана да им взима документите... А съм й предоставила пълномощно да закрива фирмата. Ами така се получава, че аз ли трябва да върша тази работа, при условие, че я наех?! :(

Така не може до безкрай.
navy1029
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2020, 14:51

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron