начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Освобождаване от работа по време на болничен

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот rusil69 » 08 Юни 2020, 16:36

Здравейте, уважаеми дами и господа юристи.
В болнични съм от 2 месеца, като съм пуснала предизвестие за напускане, което гласи: "моля да бъда освободена след приключване на болничните ми листове"
Предстои да представя друг болничен поради предстояща операция.
Има ли право работодателят да ме освободи докато съм в болничен, базирайки се на това, че все пак имам предизвестие с дата 26.05.20 г.? Задавам този въпрос, тъй като ще представя болничен от 13.06 до 13.07, а ТРЗ ми се обади и каза, че ще ме освободи въпреки това с дата 26.06.


Благодаря.
rusil69
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Авг 2014, 18:20

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот ilian_todorov » 08 Юни 2020, 19:01

rusil69 написа:Здравейте, уважаеми дами и господа юристи.
В болнични съм от 2 месеца, като съм пуснала предизвестие за напускане, което гласи: "моля да бъда освободена след приключване на болничните ми листове"
Предстои да представя друг болничен поради предстояща операция.
Има ли право работодателят да ме освободи докато съм в болничен, базирайки се на това, че все пак имам предизвестие с дата 26.05.20 г.? Задавам този въпрос, тъй като ще представя болничен от 13.06 до 13.07, а ТРЗ ми се обади и каза, че ще ме освободи въпреки това с дата 26.06.


Благодаря.

Интересен казус! :D
Защо не говорите с шефа и му обясните ситуацията?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот rusil69 » 08 Юни 2020, 19:12

Т. нар.шеф е поредния експлоататор, за който човекът и неговият живот нямат стойност
rusil69
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 03 Авг 2014, 18:20

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот jhoro » 08 Юни 2020, 19:31

rusil69 написа:Т. нар.шеф е поредния експлоататор, за който човекът и неговият живот нямат стойност

Не мога да се съглася. все пак - вижте какво пишете

rusil69 написа:... като съм пуснала предизвестие за напускане ...

Съгласно КТ
Чл. 335. (2) Трудовият договор се прекратява:
1. при прекратяване с предизвестие - с изтичането на срока на предизвестието;

Заповедта за прекратяване на ТД е чиста формалност. Изтича срока - няма ТД!

rusil69 написа:Чл. 326. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работодателя.
(4) Срокът на предизвестието започва да тече от следващия ден на получаването му. Предизвестието може да се оттегли, ако работникът или служителят съобщи за това преди или едновременно с получаването му. То може да се оттегли и до изтичането на срока му със съгласието на работодателя.

Срока на предизвестието е, за да може другата страна „да си направи сметката“.
Единствено, може се надявате на съгласието на работодателя - чл. 326, ал. 4.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот ilian_todorov » 08 Юни 2020, 19:40

rusil69 написа:Т. нар.шеф е поредния експлоататор, за който човекът и неговият живот нямат стойност

Все пак този човек Ви е давал заплата, на която предполагам сте разчитала. Ако болничният Ви бъде продължен, на него няма да му е проблем да Ви влезе в положението, защото няма да го плаща. Попитайте и ще ви се отговори, пише в една стара книга. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот jhoro » 08 Юни 2020, 20:48

ilian_todorov написа:... на него няма да му е проблем да Ви влезе в положението, защото няма да го плаща.

Струва ми се, че изпускаш една подробност - болничния ще го плаща НОИ, но работодателя плаща осигуровки за периода!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот ilian_todorov » 08 Юни 2020, 23:34

jhoro написа:
ilian_todorov написа:... на него няма да му е проблем да Ви влезе в положението, защото няма да го плаща.

Струва ми се, че изпускаш една подробност - болничния ще го плаща НОИ, но работодателя плаща осигуровки за периода!

Добре де и това може да се уреди (кой да ги плаща), ако се разберат. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот anonimenn » 09 Юни 2020, 19:08

Прецакал сте се, в опита да прецакате работодателя. Сега ще разчитате той да бъде милостив и да уважи евентуално искането Ви, за промяна на срока, за прекратяване на ТД. Болничният Ви щеше да има смисъл, ако не бяхте подали предизвестие. Съгласно КТ работодателят няма право да Ви уволнява по време на болничен, но не така стоят нещата, когато прекратяването е по ваше съгласие. Закона счита, че щом ваша е инициативата за прекратяване, то не можете да се ползвате от "защитата" на болничния, за да останете на работа. Сега след 13.07 ще си получите обезщетението от НОИ, след което ще трябва лично да си внесете осигуровките.
anonimenn
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 31 Май 2020, 20:12

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот jhoro » 09 Юни 2020, 19:21

rusil69 написа:Т. нар.шеф е поредния експлоататор, за който човекът и неговият живот нямат стойност

ilian_todorov написа:Все пак този човек Ви е давал заплата, на която предполагам сте разчитала.

Намирам, че и двете мнения са едностранни.
Работодателя е давал работа и заплащане, работника е давал труд. Имало е пресечна точка на интересите. Никой работодател не дава пари „за черните ви очи“. Това го правят спонсорите.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Освобождаване от работа по време на болничен

Мнениеот ilian_todorov » 09 Юни 2020, 21:04

jhoro написа:
rusil69 написа:Т. нар.шеф е поредния експлоататор, за който човекът и неговият живот нямат стойност

ilian_todorov написа:Все пак този човек Ви е давал заплата, на която предполагам сте разчитала.

Намирам, че и двете мнения са едностранни.
Работодателя е давал работа и заплащане, работника е давал труд. Имало е пресечна точка на интересите. Никой работодател не дава пари „за черните ви очи“. Това го правят спонсорите.

Аз не твърдя, че работодателят е плащал без да има защо, но не ми харесва думата експлоататор. Никой не може да бъде накаран да работи насила в днешно време. Ако иска работникът може да отиде да работи и в чужбина, щом условията тук не го устройват. :idea: С две думи мнението ми е сходно с твоето. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron