начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Мнениеот vani7y » 01 Юни 2020, 12:04

Здравейте,нова съм във форума и ако мястото не е правилно за темата, моля за извинение.
Моята молба към вас е следната. Предстои ми явяване на конкрус за юрисконсулт в регионала дирекция по горите. В обявлението е казано, че одобрените лица ще се явяват на тест и след това на интервю. Тестът ще включва знания за устройството и функционирането на агенцията, както и профисионалната област на длъжността.
Молбата ми е да ми дадете някакви насоки, от къде може да се подготвя и какви източници за чета. Като вече съм започнала с устройство и функции на ИАГ И РДГ.
Благодаря Ви.
vani7y
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Юни 2020, 11:55

Re: КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Мнениеот miko_pk » 01 Юни 2020, 16:28

Дейвоко, младо, правилният човек вече се знае, останалите сте за пълнеж. Ако ти си правиният човек, няма какво да ти обяснявам и занеш защо отиваш там, ако не си, да занеш, че правилният човек е "момичето', което е в болничен и все още не е пусанло по пощата наказателните постановления на "Юнион Ивкони". Паразитите са навсякъде, налазили са цялата държавна администрация и се назначават по телефона.
Ориентирай се някъде където можеш да съдиш държавата или общината / не че административният съд ще ти позволи, но все пак/.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Мнениеот bvoykov » 01 Юни 2020, 21:00

Привет,

Едно време в книжарницата ми попадна нещо като книжка с тестове за държавни служители, имаше май и рубрика за "юрисконсулт", но не си спомням. Видях 1-2 въпроса, имаше по ЗЗД, имаше и трудови неща, като цяло подозирам, че може да заимстват някои въпроси и от тях, защото преди година и нещо като се явявах за юрисконсулт (за друга административна структура) имаше един въпрос от ЗЗД, който беше малко "заигравка" с чл. 20а, ал. 2 ЗЗД - договорите могат да бъдат развалени: 1) по взаимно съгласие; 2) на основания, предвидени в закона; 3) по взаимно съгласие и на основания, предвидени в закона - нещо такова, третият вариант, който съдържаще изчерпателно всички неща от разпоредбата беше верният, естествено. Имаше нещо и за ГПК... ама някъде около въпросите за влизане в сила, СПН и нещо друго, около чл. 300 беше знам, но не мога да се сетя. Имаше въпрос относно отпуските, колко дни има държавният служител при ненормирано работно време или някакви такива дивотии, свързани с тях. По трудово може да се каже, че имаше един въпрос - в какъв срок работникът или служителят може да оспори прекратяването на трудовото правоотношение - В 2-месечен срок, 2-седмичен или 14-дневен.
Това са общите въпроси, все пак трябва да са Ви дали длъжностна характеристика и да са писали какви нормативни актове трябва да се познават. При нас бяха писали ЗЗД, ГПК, КТ, ЗДСл, ама това са общите въпроси. Естествено бяха посочили и нормативните актове от "специализираните" такива - устройствен правилник, закони, правилници, наредби и прочие. Общите неща бяха само една малка част. 90% бяха специалзиираните. И аз нямах откъде да чета, нормативната уредба бе нова, но не беше толкова обемиста и до някъде почиваше на вече стари "институти", ако мога така да ги нарека. От устройството на администрацията при моя конкурс да е имало около 3 въпроса. Друго за горите не знам какво по-специфично може да има. Би трябвало да са посочили в конкурсната обява какви нормативни актове трябва да се познават.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Мнениеот vani7y » 02 Юни 2020, 09:29

miko_pk написа:Дейвоко, младо, правилният човек вече се знае, останалите сте за пълнеж. Ако ти си правиният човек, няма какво да ти обяснявам и занеш защо отиваш там, ако не си, да занеш, че правилният човек е "момичето', което е в болничен и все още не е пусанло по пощата наказателните постановления на "Юнион Ивкони". Паразитите са навсякъде, налазили са цялата държавна администрация и се назначават по телефона.
Ориентирай се някъде където можеш да съдиш държавата или общината / не че административният съд ще ти позволи, но все пак/.



Аз съм напълно съгласна с вас. Дори на 99% съм сигурна, че има вече поставен човек. Все пак аз за себе си искам да съм подготвена и да отида със знания, а знае ли човек може да имам късмет и не всичко в нашата държава да е с връзки.
vani7y
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Юни 2020, 11:55

Re: КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Мнениеот vani7y » 02 Юни 2020, 09:33

bvoykov написа:Привет,

Едно време в книжарницата ми попадна нещо като книжка с тестове за държавни служители, имаше май и рубрика за "юрисконсулт", но не си спомням. Видях 1-2 въпроса, имаше по ЗЗД, имаше и трудови неща, като цяло подозирам, че може да заимстват някои въпроси и от тях, защото преди година и нещо като се явявах за юрисконсулт (за друга административна структура) имаше един въпрос от ЗЗД, който беше малко "заигравка" с чл. 20а, ал. 2 ЗЗД - договорите могат да бъдат развалени: 1) по взаимно съгласие; 2) на основания, предвидени в закона; 3) по взаимно съгласие и на основания, предвидени в закона - нещо такова, третият вариант, който съдържаще изчерпателно всички неща от разпоредбата беше верният, естествено. Имаше нещо и за ГПК... ама някъде около въпросите за влизане в сила, СПН и нещо друго, около чл. 300 беше знам, но не мога да се сетя. Имаше въпрос относно отпуските, колко дни има държавният служител при ненормирано работно време или някакви такива дивотии, свързани с тях. По трудово може да се каже, че имаше един въпрос - в какъв срок работникът или служителят може да оспори прекратяването на трудовото правоотношение - В 2-месечен срок, 2-седмичен или 14-дневен.
Това са общите въпроси, все пак трябва да са Ви дали длъжностна характеристика и да са писали какви нормативни актове трябва да се познават. При нас бяха писали ЗЗД, ГПК, КТ, ЗДСл, ама това са общите въпроси. Естествено бяха посочили и нормативните актове от "специализираните" такива - устройствен правилник, закони, правилници, наредби и прочие. Общите неща бяха само една малка част. 90% бяха специалзиираните. И аз нямах откъде да чета, нормативната уредба бе нова, но не беше толкова обемиста и до някъде почиваше на вече стари "институти", ако мога така да ги нарека. От устройството на администрацията при моя конкурс да е имало около 3 въпроса. Друго за горите не знам какво по-специфично може да има. Би трябвало да са посочили в конкурсната обява какви нормативни актове трябва да се познават.



Благодаря Ви за изчерпателния отговор. За съжаление не ми дадоха длъжностна характеристика, нито в обявата е съобщено какви източници да се използват. Ще се опитам сама да се подготвя колкото е възможно
.
vani7y
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Юни 2020, 11:55

Re: КОНКУРС -РДГ -ЮРИСКОНСУЛТ-ПОМОЩ

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Юни 2020, 16:45

Мога само добавя - трябва може би да говорите с някой. Тъй като сте млад специалист вероятно, не си струва да се заяждате.

Иначе една колежка - искаше да става аспирант (поновому - докторантура), но и дали сбъркани въпроси на изпита, тоест - въобще не било решението такова, един вид отговора в теста - бил грешен и тя какво направи - обжалва - нещо почти невиждано - осъди Университетската комисия или там каквото е.

Но това е безсмислено - защото в тези условия имате подчинена позиция - тоест - веднага ще Ви уволнят ако оспорите конкурса.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron