начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Завещание към трето лице

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Завещание към трето лице

Мнениеот v_miteva » 20 Яну 2019, 23:51

Здравейте! Случаят е следния: Имам съсобственост с човек, с когото нямам кръвна връзка и брак.И двамата нямаме деца, внуци... Преките ни наследници са- на него е брат, а аз има сестра.Въпросът ми е, можем ли да си завещаем 1/2 част, която ни е собствена. Аз моята на него и той неговата на мен? Брата и сестрата имат ли запазена част по ЗН при положение, че попадат в 3-ти ред от ЗН, и ако имат каква е тя? Благодаря предварително за отделеното време и отговорите!
v_miteva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Авг 2016, 13:01

Re: Завещание към трето лице

Мнениеот Melly » 21 Яну 2019, 01:17

v_miteva написа:Здравейте! Случаят е следния: Имам съсобственост с човек, с когото нямам кръвна връзка и брак.И двамата нямаме деца, внуци... Преките ни наследници са- на него е брат, а аз има сестра.Въпросът ми е, можем ли да си завещаем 1/2 част, която ни е собствена. Аз моята на него и той неговата на мен? Брата и сестрата имат ли запазена част по ЗН при положение, че попадат в 3-ти ред от ЗН, и ако имат каква е тя? Благодаря предварително за отделеното време и отговорите!

При настъпване на бъдещо сигурно събитие (смърт, без да е налице изменение на обстоятелствата посочени по-горе) на единия от съсобствениците, всеки от тях има наследник по закон - брат/сестра, който/ято в бъдеще може по съдебен ред да поиска намаляване на завещателното разпореждане върху 1/2 ид.ч. от придобития имот до размер за допълване на запазената част.

Родете си (осиновете) дете.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Завещание към трето лице

Мнениеот Melly » 21 Яну 2019, 13:14

При настъпване на бъдещо сигурно събитие (смърт, без да е налице изменение на обстоятелствата посочени по-горе) на единия от съсобствениците, всеки от тях има наследник по закон - брат/сестра, който/ято в бъдеще може по съдебен ред да поиска намаляване на завещателното разпореждане върху 1/2 ид.ч. от придобития имот до размер за допълване на запазената част.

Допълвам, като се поправям:
Горното (брат/сестра, макар и наследник по закон) не е в съзвучие с чл.28 ЗН., но пък в бъдеще имат правен интерес да оспорват завещанието. Което в някои случаи е успешно...

Животът е динамика. Няма как към този момент, с извършване на завещателни разпореждания един на друг, в бъдеще да бъдат гарантирани фактическите съжители с целените от тях правни последици - след смъртта на единия, другият да стане изключителен собственик на имота.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Завещание към трето лице

Мнениеот v_miteva » 21 Яну 2019, 14:06

Някакъв съвет, как да го направим, така че да се получат нещата по нашата воля и желание?
За деца вече е късно...и не сме на възраст в която да си осиновим и да предложим най-доброто на дете.
v_miteva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Авг 2016, 13:01

Re: Завещание към трето лице

Мнениеот Melly » 21 Яну 2019, 14:24

v_miteva написа:Някакъв съвет, как да го направим, така че да се получат нещата по нашата воля и желание?
За деца вече е късно...и не сме на възраст в която да си осиновим и да предложим най-доброто на дете.

Сключете граждански брак, лесно е.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Завещание към трето лице

Мнениеот ykovachev » 21 Яну 2019, 15:33

Подкрепям мнението на колегата относно брака, като допълвам някои детайли.
Сключването на граждански брак ви прави наследници по закон един на друг. Но преживелият съпруг наследява заедно с братята и сестрите на наследодателя (вижте чл. 9, ал. 2 ЗН).
Чрез брака си гарантирате минимум 1/2 наследяване по закон (а може и 2/3, в цитирания законов текст си пише кога става това). Допълнително можете да си съставите завещания и понеже братя и сестри нямат запазена част, остава само възможността за оспорване. Дали завещанията ще са саморъчни или нотариални, трябва да си прецените вие, като саморъчните се оспорват честичко и наглед дребни грешки в документа водят до това, че завещанието остава лист хартия с добри пожелания, понеже изискванията са строго формални. Нотариалната форма е свързана с плащането на такси разни, но няма как - за екстрите се плаща. Важното е да не правите самоделки, обмислете нещата, консултирайте се и тогава преценете ще си завещавате ли кое-що и в каква форма.
Съпругът има и право на запазена част от наследството, между другото. А завещание, както се съставя, тъй лесно се и отменя. Това в подкрепа на темата "брак".
Динамика, както каза колегата по-горе.
Успех!
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron